"Росіяни "300-х" не лишають". Серед ймовірно розстріляних захисників Авдіївки впізнали бійців з Кіровоградщини та Дніпра

Ексклюзивно

"Росіяни нікого не залишають з "трьохсотих" в живих. Вони всіх розстрілюють", – ці слова від бійця Івана Житника з позивним "Джанго" з Дніпра почув його зять Дмитро Шубін. Тіло військового рідні впізнали серед ймовірно розстріляних захисників Авдіївки на відео, яке опублікували в російському телеграм-каналі. Під час відступу 110-ї бригади з Авдіївки серед шести поранених, які лишались на позиціях до 15 лютого, був також 25-річний Андрій Дубницький з позивним "Байрактар", чоловік Людмили Дубницької з міста Знам’янка Кропивницького району Кіровоградської області.

На одному з останніх відео, на якому 31-річний Іван Житник спілкується зі своїми рідними, він розповідає про поранення.

"Я поранений! Боєць 110-ї бригади. Позиція "Музей". Ми поранені. Шестеро людей".

Розмову з пораненим бійцем записав його зять Дмитро Шубін.

"Сказав, що помолимося за нього. Потім десь о другій ночі прокинувся – в мене тривога. Розумію, що з Ванею щось не те. Наступного дня він вийшов на зв’язок. Розповів, що у нього осколки в ногах, у спині, що їх шістьох кинули. Сказав, що п’ятеро поранених, один здоровий. Сказав, що дзвонив комбату по рації, розповів, що у них "трьохсоті", що їм потрібна допомога. Комбат сказав кидати їх, тікати. Тоді він сказав, що він теж поранений".

Поряд з Іваном Житником на відео – 25-річний боєць зі Знам’янки Андрій Дубницький. Востаннє з ним спілкувалась 15 лютого, розповіла дружина військового Людмила Дубницька.

"Він сказав, що їх будуть виводити з позицій. Говорив, що збирають зброю. 15 лютого телефонував вранці, але в мене мала дитина – ми спали. В Андрія було поранення в пах. Він намагався жартувати, говорив про сина, про плани на майбутнє, але того вже не буде, розплакався. Того ж дня пізніше повідомив, що, можливо, буде полон, потому зв’язку з ним більше не було".

Іван Житник 15 лютого казав зятю, що за ними приїде машина. Серед їх шістьох, з його слів, четверо мали важкі поранення й не могли ходити.

"Сказали, що машина буде. Кинули нас і пішли. Бензином все пообливали. І все. В мене дві ноги перебиті, хлопці по кімнаті розкидані, не можемо підійти один до одного".

Зі слів Дмитра Шубіна, їм зателефонував хтось з українських військових і сказав, що з росіянами домовились про те, що Івана й решту бійців візьмуть у полон, що вбивати не будуть, а з часом обміняють.

"Спитав, чи гарантують вони, що Ванька залишиться живим. Вони відповіли, що нічого гарантувати не можуть. Я розповів про це Вані, а він сказав не вірити, сказав що росіяни нікого з "трьохсотих" не залишають у живих, вони всіх розстрілюють".

Сказав, що під час останнього зв’язку з Іваном бачив як зайшли російські військові. Просив дати йому з кимось з них поговорити.

"Ваня спитав, а той відповів, що ні з ким говорити не буде і вимкнув телефон. На відео чутно, що їм сказали покласти автомати".

До того, як в російських телеграм-каналах побачили тіло Івана, сподівались, що його лишили в живих і обміняють, сказав Дмитро.

"Ми впізнали його. І ми не знаємо, що робити. Нам би хотілося тіло його забрати, по-людськи поховати. Він заслужив звання Героя. Ці хлопці заслужили. Там шостий був не поранений, йому казали, щоб він йшов, та він побратимів не залишив".

Бачив Дмитро на відео й Андрія Дубницького.

"На руці було татуювання – хрест. Потім я зупинив відео, почав збільшувати, побачив дірки на штанах – видно, що в них стріляли".

Татуювання на руці Андрія Дубницького впізнала на відео, опублікованому росіянами, його дружина.

"Його товариші по службі кажуть, що було дуже багато загиблих росіян, і вони були дуже злі, бо ця бригада тримала цей "Зеніт", всю Авдіївку. Дуже багато вони вбили росіян, скоріш за все, вони їх і не збирались брати в полон. Які підтвердження можуть бути, якщо на відео, яке я знайшла пізніше, яке виставили російські пабліки, упізнала свого чоловіка. Їх розстріляли. На відео все в крові".

Дмитро Шубін сказав, не сумнівається, що відео справжнє.

"Не сумніваюсь. Уявляєте, які вони злі? Ваня два роки воював там. Ніхто з нами ніякий зв’язок не тримає. Ми от хочемо з мамою поїхати у Васильківку, де Ваня прописаний – у Дніпропетровській області, у військкомат, звідки він був призваний. І прояснити там спробувати цю ситуацію. Але нам дзвонив хтось і питав, чому ви вирішили, що то він на тому відео, адже обличчя не видно. Мені хочеться, щоб повернули тіло і визнали його Героєм. А якщо хтось неправильно вчинив з ним та його побратимами – Господь з ними розбереться".

Що кажуть військові, прокуратура та омбудсмен

Начальник відділу зв’язків з громадськістю оперативного стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій сказав, що ЗСУ перевіряють інформацію про можливе чергове порушення росіянами гуманітарного міжнародного права в Авдіївці.

"Будуть проведені необхідні розслідування щодо з’ясування обставин та ідентифікації загиблих. У разі підтвердження, цей злочин поповнить список воєнних злочинів російських окупантів у нічим не спровокованій війні проти України".

З його слів, відомо, що деяка кількість українських військовослужбовців потрапила у полон на завершальному етапі виходу з Авдіївки, є полонені й з позиції "Зеніт".

"Але для встановлення їхньої подальшої долі та верифікації осіб потрібна копітка робота, яка починається з низових рівнів, з підрозділів, яка повинна стосуватися тих бойових побратимів, які перебували з ними на позиціях. Для цього потрібен час, для цього потрібне з’ясування на різних рівнях. Поки інформації з цього приводу немає".

За фактом розстрілу військовополонених Донецька обласна прокуратура розпочала розслідування. За даними слідства, 18 лютого 2024 року в одному з телеграм-каналів опублікували повідомлення про розстріл шести полонених оборонців механізованої бригади ЗСУ на одній з позицій у місті Авдіївка. Військові були важкопоранені, не могли пересуватись самостійно та чекали на евакуацію. Про це йдеться в телеграм-каналі Офісу Генерального прокурора.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець назвав розстріл військовополонених воєнним злочином. Про це йдеться в його офіційному телеграм-каналі.

У 110-й бригаді повідомили подробиці відходу військових з позиції "Зеніт" в Авдіївці. Там підтвердили, що декількох важкопоранених і загиблих не вдалось евакуювати. Крім того, розказали, що була домовленість із російською стороною щодо здачі в полон, евакуації поранених українських бійців і подальшого обміну. Про це йдеться на Facebook-сторінці бригади.