Через спалах гепатиту A на Вінниччині оголосили надзвичайну ситуацію. Чи є хворі в Кіровоградській області

Лабораторія центру контролю та профілактики хвороб. Фото: Суспільне Кропивницький

Через спалах гепатиту A у Вінницькій області оголосили надзвичайну ситуацію. У лікарнях області залишаються 144 пацієнти, 42 вже виписали, розповів головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін. На Кіровоградщині упродовж року зафіксували два випадки гепатиту A, і вони не пов’язані зі спалахом у Вінниці. Про це Суспільному сказала головна санітарна лікарка області Надія Оперчук. Нових випадків немає, розповів на сьогоднішньому брифінгу директор Кіровоградського обласного департаменту охорони здоров'я Олег Рибальченко.

Ситуація з вірусними гепатитами, у тому числі й гепатитом A, у Кіровоградській області відносно спокійна, розповіла Надія Оперчук. За дев’ять місяців 2023 року захворіли двоє дорослих — у Кропивницькому й Компаніївській громаді. Далі інфекція не поширилася. Останній спалах на Кіровоградщині був у 2010 році.

"Тоді захворіло 16 людей. З них дев'ятеро дітей учні місцевої школи. Це сталося в Великій Висці на той час Маловисківського району. Джерелом інфекції була хвора дитина, яка прибула з іншого регіону. Вона розповсюдила інфекцію спочатку в родині, потім у шкільному колективі. Цей спалах ліквідували завдяки протиепідемічним заходам. Важких випадків не було. Вакцинацію проти гепатиту A саме при цьому спалаху не проводили".

У цьому році Кіровоградська область отримала 200 доз вакцини від вірусного гепатиту A, і її передали на потреби військових, розповіла Надія Оперчук.

За словами Олега Рибальченка, на Кіровоградщині є п’ять лікарень для реагування на спалахи особливо небезпечних інфекційних і неінфекційних хвороб. Це прописано в контрактах з Національною службою здоров'я. Це обласна лікарня, Маловисківська, Новоукраїнська, Олександрійська і Кропивницька центральна міська лікарня.

"У цих закладах є не знижувальний запас медикаментів на випадок різних інфекційних і неінфекційних захворювань. Щомісяця їм на ці видатки Національна служба здоров'я нараховує по мільйону гривень саме на накопичення резерву й утримання додаткового спецперсоналу, який може бути залучений відразу. Це враховуючи досвід того ж коронавірусу. Тобто ліків проти всіх інфекційних захворювань, які існують, немає. Бо все передбачити не можна. Але певний не знижувальний запас медикаментів для лікування в закладах є".

Кожна лікарня має спеціалізацію.

"Ми визначаємо для них ролі на випадок можливих спалахів захворювань, які мають джерело воду, наприклад. Це стосується холери й інших інфекційних захворювань. Також коли є травматологічні чи опікові наслідки подій техногенного або військового характеру. Готовність в області є, але дуже сподіваємося, що таких випадків не буде".

За словами Олега Рибальченка, випадки спалахів інфекційних хвороб, зокрема, гепатиту, важко передбачити навіть у мирний час. Профілактикою може бути вакцинація. В Україні згідно з календарем обов’язкових щеплень потрібно вакцинувати новонароджених проти гепатиту B. Для решти людей вакцинація необов’язкова й платна. Через це, за спостереженнями Олега Рибальченка, люди проти гепатиту щепляться рідко.

"Тепер є вакцини, які забезпечують імунітет і до гепатиту А. Вони з'явилися у світі, і тільки з'являються в Україні. І оскільки ці вакцини не входять в обов'язковий календар щеплень, то вони не безкоштовні, і їх потрібно закуповувати заздалегідь".

Що таке гепатит

Гепатит — це запалення печінки, яке викликається вірусом. Гепатитом A можна інфікуватися через заражені воду або продукти. Недуга не провокує розвиток хронічної хвороби печінки й рідко завершується смертю. Типи B і C передаються через контакт із кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини — від матері до дитини під час народження, через незахищені статеві контакти. Їх можливі наслідки — хронічна хвороба печінки та ризик смерті від цирозу та раку печінки.

Які симптоми гепатиту A

Захворювання зазвичай розпочинається гостро: підвищується температура тіла, з’являються головний біль, ломота в суглобах та м’язах, біль у правому боці, нудота, блювота, зникає апетит, спостерігається потемніння сечі, знебарвлення фекалій, жовтяниця склер та шкіри.

Як уникнути зараження гепатитом A

  • ретельно мити руки перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;
  • використовувати для пиття лише кип’ячену або спеціальну бутильовану воду;
  • мити й обдавати окропом фрукти та овочі;
  • не купувати продукти у випадкових людей або в місцях несанкціонованої торгівлі;
  • на підприємствах громадського харчування, у дитсадках та школах дотримуватися санітарно-гігієнічних правил.