Понад 96 відсотків людей вважають українську мову рідною. Це результати дослідження "Мова (не) на часі?", яке тривало в Кіровоградській області з 12 до 22 жовтня 2023 року. Це проєкт дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ U-Report разом з Департаментом культури та туризму Кіровоградської ОВА. Його влаштували для того, щоб визначити мовну ситуацію в регіоні.
Результати презентували на засіданні Консультативної ради з питань розвитку та функціонування української мови при обласній військовій адміністрації.
В опитуванні взяли участь 3768 людей. З них 66,4% сказали, що вдома в побуті спілкуються українською мовою. Суржик використовують 29,4%.
"Відповіді 96,7 % респондентів свідчать, що ставлення українців до державної мови помітно змінилося під час повномасштабної війни. Вони вважають українську мову рідною", — йдеться в результатах дослідження.
Водночас російську мову назвали рідною 2,6% жителів.
Також 96,3 відсотка людей вважають, що українська мова — важливий атрибут незалежності України.
Окрім цього, результати опитування виявили, де в суспільстві переважають порушення мовного законодавства. 52% жителів Кіровоградщини сказали, що стикалися з цим у сфері обслуговування. 43% людей бракує книг українською мовою. 25,7% опитаних бачили порушення в журналістиці та рекламі.
Щоб посилити позиції української мови, члени ради рекомендують людям насамперед створити україномовне оточення. Для цього варто:
- налаштувати гаджети українською мовою;
- слухати українську музику й дивитися фільми українською;
- спілкуватися державною мовою;
- бути активними у заходах, пов’язаних з українськими традиціями, фольклором, культурою;
- збільшувати свій словниковий запас — читати україномовну літературу.