Просять гроші за ліки й послуги, які мають бути безплатними. НСЗУ отримала скарги від жителів Кіровоградщини

Голова Національної служби здоров’я Наталія Гусак 25 жовтня 2023 року влаштувала брифінг у Кропивницькому. Колаж: Суспільне Кропивницький

Національна служба здоров’я України отримала скарги від жителів Кіровоградської області щодо медичного обслуговування й надання послуг в лікарнях регіону. Люди жаліються на те, що їм пропонують оплатити послугу чи придбати ліки, за які медичний заклад отримав гроші від держави й пацієнт має це отримати безплатно.

Голова Національної служби здоров’я Наталія Гусак під час брифінгу у Кропивницькому розповіла, що у фінансуванні лікарень Службою затримок немає. За її інформацією, цьогоріч для лікарень області закупили послуг на два мільярди гривень, півтора з яких оплатили.

"Іншого часу, щоб розказати людям правду, не буде. Держава у повному обсязі забезпечує оплату за договорами. Відповідно, замість того, щоб тримати на рахунках гроші, краще забезпечити договірні зобов’язання. Бо НСЗУ в рамках договорів має ще одну функцію – моніторингу. І ми будемо говорити із засновниками – якщо НСЗУ за результатами моніторингу побачить, що допомога надається не безплатно або не виконуються договірні взаємовідносини, ми будемо застосовувати відповідні санкції, зокрема лікарня може залишитись без договору".

Про скарги на медобслуговування в лікарнях Кіровоградщини

Отримали з регіону, зі слів Наталії Гусак, 38 скарг (далі – пряма мова).

Устинівська лікарня

Пакет "Хірургія" привозить туди швидка, тому що знає, що вона законтрактована по цьому пакету, вночі дитину після ДТП. У тій лікарні нікого. А потім починається – два керівники, які не можуть знайти спільну мову, лікарі – на папері. Як це врятує життя дитині?

Гайворонська лікарня

145 інсультів пролікували, один тромболізис здійснений.

Знам’янська лікарня

Мене дивує, що там відбувається. Зі 141 пролікованого інсульту зроблено тільки одну тромболітичну терапію. Це означає, що коли людину привозять, а вони мають пакет НСЗУ, людина має шанс вижити. Але через те напевне, що там не забезпечується належним чином закупівля тромболітичних засобів, за які сплачує НСЗУ, і які є в договорі з НСЗУ, напевне через те, що лікарі там не вміють. І нехай доведуть мені зворотне. Вони не дають людям шансу на життя. Ми бачимо це з показників – 34% летальність. Це свідчить про те, що лікарня існує заради того, щоб мати вивіску лікарні й отримувати фінансування. У знам’янській лікарні 43% пологів – кесареві розтини. Це свідчить про те, що там жінки народжують, при всій повазі, як в африканських країнах. Кесарів розтин призводить до певних наслідків. І якщо майже половина жінок там йде на кесарів розтин, то це для мене, як управлінця, свідчення того, що на них заробляють. Не секрет, що в країні більше стимулюють кесарів розтин, тому що вони більше вартують. Коли просиш родину надати, ми чуємо там про 500 євро і про більші суми. Якщо це так – це також злочин.

Коментар керівника лікарні

Інформацію голови НСЗУ прокоментував керівник знам’янської лікарні Руслан Пушкаренко (далі – пряма мова).

Ми провели три тромболізисаПроцес розчинення тромбу під впливом введеного в кров’яну систему ферменту.. В наявності препарат для проведення тромболізису, проведена закупівля, є договір з постачальником. Дефіциту з препаратом немає. В закладі є п’ять ампул. За потреби ми ставимо до відома постачальника, і він одразу нам надає цей препарат.

Щодо смертності – так, вона висока. Ми вживаємо заходів з нашими лікарями, щоб вони працювали відповідно до протоколів. Але, на жаль, була ситуація, у нас, через незроблений ремонт приймального відділення, не було комп’ютерного томографа. Та цього року нам вдалося за гроші з міського бюджету провести ремонт та ввести в експлуатацію комп’ютерний томограф, який дала нам держава. У нас був пакет інсультний, але він був у нас на умовах, що має бути комп’ютерна томографія пацієнтів. Її забезпечував підрядник, але пів року томограф був поломаний. І до того часу, як ми ввели в експлуатацію свій комп’ютерний томограф, була ситуація, що не всім пацієнтам робили томографію. Підвищена ж смертність, як мені пояснюють мої лікарі та мій медичний директор – це тяжкі ускладнені інсульти.

Усе, що стосується програми медгарантій, у нас в закладі безплатно. Стосовно поборів – на сайті закладу є посилання на анонімне звернення до керівника. І пацієнтам усім я також кажу – якщо з вас хтось вимагає гроші, повідомляйте мені або питайте, за що саме маєте платити. Я на посаді два роки, вважаю, що скарги – це наші можливості побачити свої слабкі сторони й виправити це. Для цього я й створив анонімне звернення, анонімні анкети – щоб я ухвалював управлінські рішення, виходячи зі звернень людей.

Позиція обласної влади щодо скарг на медобслуговування на Кіровоградщині

Щоб обговорити дотримання лікарнями області умов контрактування з Національною службою здоров’я, в обласній адміністрації влаштували нараду. Журналістів не запрошували. За результатами зустрічі, начальник обласної військової адміністрації Андрій Райкович у своєму телеграм-каналі написав:

"Розмова непроста, але професійна і принципова. Аналітика діяльності лікарняних закладів і виконання медичних пакетів від керівниці НСЗУ для окремих очільників громад стала "холодним душем". Критичні зауваження, професійні поради сприймаємо і розуміємо, що негайно треба виправляти".