Перейти до основного змісту

"Сьогодні йому мало бути 50". У Кропивницькому мешканці багатоповерхівки на честь бійця встановили пам’ятну дошку

Пам'ятна дошка Андрієві Літуновському на будинку, де він жив. Фото: Анжела Осипенко

У Кропивницькому мешканці дев’ятиповерхового будинку на честь загиблого бійця Андрія Літуновського встановили пам’ятну дошку й висадили тую. Також у цьому дворі посадили 10 ялин, щоб вшанувати українські міста-герої.

Про це розповіла місцева мешканка Анжела Осипенко. Будинок розташований на вулиці Куроп’ятникова. У ньому жив військовий Андрій Літуновський, який загинув у квітні цього року. Тут залишилася його мама. Її онук — син Андрія — також військовий. Ще один син (брат Андрія) Сергій Літуновський живе в Запоріжжі.

За словами Анжели Осипенко, коли Андрій загинув, його мама попри те, що перенесла інсульт, почала висаджувати рослини й робити Алею Слави. І шестеро мешканців будинку вирішили продовжити це й вшанувати пам'ять її сина. Спочатку посадили тую й позначили її табличкою зі світлиною Андрія.

"Андрій — мій ровесник. Ми виросли разом з ним і навчалися в паралельних класах, у 16 школі. Його бабуся й дідусь жили в приватному будинку на Балці, і вони з братом Сергієм багато часу проводили там. І от у нас виникла ідея, щоб взяти звідти часточку його дитинства й посадити тут. Ми викопали тую, яка росла біля того будинку", — розповіла Анжела Осипенко.
На честь Андрія Літуновського посадили тую. Фото: Анжела Осипенко

21 жовтня 2023 року Андрієві Літуновському мало виповнитися 50 років. До цієї дати мешканці будинку вирішили встановити пам’ятну дошку.

"Ми зробили це насамперед для його мами, тому що сьогодні в нього був би ювілей. І ми дуже хотіли встигнути до 21 жовтня, — сказала Анжела Осипенко. — У міськвиконкомі нам сказали, що ми перші, хто встановив дошку саме з ініціативи мешканців будинку. Такі заявки подають більше сільради, школи, організації. А так, щоб ідея належала мешканцям будинку і вони це зробили за власні гроші, то це в місті вперше".

Брат військового Сергій Літуновський — далекобійник. Він нині у відрядженні за кордоном. Цієї весни поховав спочатку в березні батька, потім у квітні брата. Звістка про смерть обох рідних застала в рейсах.

"Андрій служив за контрактом з 2019 до 2022 року, — розповів Сергій Літуновський. — Коли почалася війна, їх перекинули на Херсон і Миколаїв. З жовтня 2022 року він був у Бахмуті. 16 квітня я з ним списувався, і він збирався на завдання. 44 людини йшли на допомогу іншим бійцям. 17 квітня він написав мені прощального листа і сказав, що вони потрапили в оточення, і їх залишилося шестеро. А 18 квітня мені о п’ятій ранку подзвонили й сказали, що він загинув. У мене досі збереглося це листування. А востаннє я його бачив 25 березня. Його перед цим відпустили з Бахмута на поховання батька. Я сам хотів усе це зробити й вшанувати пам'ять Андрія, але дівчатка вже все організували. Ми з 1978 року росли всі разом у цьому дворі й залишилися друзями. Вони мені не сказали, що хочуть це зробити. Лише розпитували про Андрія й просили його фото",
Ялинки на честь 10 міст-героїв України.

Також мешканці будинку посадили на подвір'ї 10 ялинок на честь українських міст-героїв, які були в російській окупації або нині перебувають там. Дерева дали сусіди.

"До цих ялин підходять люди, найбільше переселенці, — каже Анжела Осипенко. — Дехто плаче й обнімає нас і деревця. Люди нам кажуть: "Звичайно, ваше місто тепле й добре нас прийняло, але водночас ми думали, що тут люди не знають справжньої війни, крім сирен, які ви чуєте ночами. Але коли ми бачимо, що ви щось робите, то ми розуміємо, що ми не самі. У кожного міста є своя ялиночка, і ми можемо підійти до неї й побути поруч".

За словами Анжели Осипенко, навесні у дворі хочуть зробити квітник з петуніями синьо-жовтого кольору – у формі прапора чи герба України.

Що відомо про звання "Місто-герой України"

6 березня 2022 року Президент України Володимир Зеленський встановив відзнаку "Місто-герой України" для відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії РФ проти України.

Указом від 6 березня 2022 року звання міста-героя отримали: Волноваха, Гостомель, Маріуполь, Харків, Херсон, Чернігів.

Указом від 24 березня 2022 – Буча, Ірпінь, Миколаїв, Охтирка.

Також на сайті президента з'являються петиції, де пропонують надати це звання іншим містам, наприклад, Запоріжжю.

Топ дня
Вибір редакції