Благодійний фонд "Мачок" з Кропивницького допомагає військовим з початку повномасштабного вторгнення. Фонд має декілька напрямків роботи: медичний, з плетіння сіток, ремонт автомобілів та дитячий напрямок.
Які потреби закривають і як організована робота, Суспільному розповіли співзасновниці благодійного фонду Ольга Сторожук та Юлія Куліш.
За словами Юлії Куліш, медичний відділ складається з двох лікарів, які є волонтерами фонду – це сімейний лікар-педіатр і реабілітолог. Вони відповідають за комплектування медикаментами підрозділів — мова йде про парамедиків, госпіталі, всіх тих, хто звертається з проханням медичного забезпечення.
Цього літа запрацював напрям — ремонтів військових машин. За словами Ольги Сторожук, на ремонт однієї автівки витрачають від десяти тисяч гривень. Все залежить настільки вони зламані.
"Оголошую збір, фотографую автівку, пояснюю, що там не так, що ми маємо зробити. Кожна автівка – це сюрприз, тому що знімаєш одну деталь, а під нею ще одна, якої не видно, і її теж треба замінити".
Говорить, відділ плетіння сіток нині розширюється.
"Постійно до запитів про автівки, тепловізори чи продукти є прохання про маскувальні сітки. І ми вирішили самі їх плести. Нас прийняв ліцей природничих наук. Нещодавно звернувся директор інженерного коледжу і сказав, що студенти також хочуть допомагати".
Зі слів Ольги Сторожук, коли започатковували дитячий напрямок "Волонтерчики" вважали, що найпершими волонтерами будуть власні діти.
"Але натомість першими волонтерчиками були зовсім незнайомі нам дівчатка з селища Нового. Минулого року вони плели з бісеру різні фенечки, браслетки, прапорці і продавали це. У нас тоді був великий збір на тепловізор. Вони нам перерахували певну суму. Ми їм зробили посвідчення та в подарунок пошили м'які іграшки".
Всього майже 30 дітей віком від чотирьох до 15 років отримали посвідчення "Волонтерчики" від фонду "Мачок". Це діти з усієї області, каже Юлія Куліш. Найбільше діти волонтерили під час канікул.
"Вони влаштовували блокпости, зупиняли автівки і просили задонатити на ЗСУ. Коли бачиш, що дітки розуміють потреби — це просто надихає. У мене є знайома сім’я переселенців з Херсону. Там хлопчику на день народження подарували 500 гривень. І він підійшов до мами й каже: — "Мамо, я так хочу, щоб закінчилась війна, давай кудись ці гроші задонатимо". У нас як раз відбувалась благодійна лотерея і ця дитина вклала свої 500 гривень".
За словами Ольги Сторожук, нині зменшилися донати, збирати гроші стало складніше.
"З початком повномасштабної війни всі були дуже налякані і всі були волонтерами. Зараз я дуже хочу вірити, що людям все-таки небайдуже, а просто це такі обставини. Нам усім зараз стало важче жити, у фінансовому плані. З 24 лютого 2023 року, у річницю повномасштабного вторгнення, усі донати зупинилися, на жаль".
Благодійний фонд співпрацює з багатьма колективами. Це переважно колективи освітян: Центральноукраїнський технічний та педагогічний університет, школи, ліцеї, говорить Юлія Куліш. Каже, найстрашніше – це байдужість людей.
"Минулого тижня один військовий звернувся до нас по допомогу. Я йому сказала, що черга, треба чекати. А цей боєць день як повернувся з лінії фронту, його батальйон розбили. І він каже мені: "Я пройшов увечері по центру міста, бачив молодиків та дівчат, чув музику з ресторанів, навіть, коли була комендантська година, всі гуляли. Мені хотілось впасти й плакати, тому що я тільки вчора витягав з-під обстрілів своїх загиблих молодих хлопців, які також хотіли сидіти пити каву, співати та танцювати. Але вони там боронили нашу країну. І коли я зараз звертаюсь за допомогою, а мені відмовляють, бо немає грошей, то може мені пройтися ввечері по центру міста". Дуже велике нерозуміння".
Як розповіла Юлія Куліш, з початку повномасштабної війни, за гроші фонду відремонтували понад 50 автівок. Викупили та передали військовим біля тридцяти. "Ще одна викуплена машина стоїть в Англії. Нині триває збір ще на чотири автівки. За місяць відправляємо на фронт понад 30 аптечок".