Держслужба якості освіти дослідила знання учнів 6 та 8 класів. У моніторингу брали участь шість шкіл з Кіровоградщини

. Фото: Суспільне Кропивницький

Держслужба якості освіти дослідила результати навчання з математики та української мови учнів 6 та 8 класів. У моніторингу брали участь шість шкіл з Кіровоградської області. Результати виявились нижче середніх.

Якість навчальних досягнень учнів оцінювали за чотирма рівнями: високий, достатній, середній та низький, розповіла начальник Кіровоградського управління держслужби якості освіти Лілія Синчук в етері Українського Радіо Кропивницького.

Більшість учнів, а саме 64-66%, виконали тести на середньому рівні – набрали від 15 до 50 тестових балів зі 100 можливих.

Завдання були націлені на середнього учня, розроблені й складені відповідно до держстандарту базової середньої освіти. Тести діти складали очно, дистанційно, або у змішаному режимі. За роботою спостерігали освітні експерти та вчителі. Обов’язковою умовою для учнів, які працювали дистанційно, була включена камера.

Результати свідчать про нестійкі та нестабільні знання, вважає Лілія Синчук.

"Учні краще впоралися із завданнями, які вимагали просто застосування знань. Що стосується міркувань, якщо потрібно було подумати, виникали труднощі через недостатньо сформоване критичне мислення".

Дослідження провели серед 6 та 8 класів тому, що у 7 починають вивчати хімію, фізику, а 9 – випускний, сказала керівниця управління.

Усього у тестуванні брали участь шість тисяч учнів з 280 шкіл України. З Кіровоградської області це були 256 шестикласників та 137 восьмикласників з ліцею "Дивосвіт" (Знам’янка), Бобринецького ліцею №1, Побузького, Бандурівського, Петрівського та Пантаївського ліцеїв.

У число тих, хто проходив тестування, входили учні-переселенці та ті, які проживають за кордоном, але дистанційно навчаються в цих школах. Учні-переселенці скали тестування краще, ніж місцеві школярі.

Що вплинуло на якість навчання школярів

  • Переважна кількість респондентів назвали обмежений доступ до освітнього процесу. 30% учнів не мали постійного доступу до нього через війну. У містах учні мають більший доступ до навчання, ніж у сільській місцевості. Педагоги зауважили, що в сільських школах показник успішності учнів нижчий, ніж у міських.
  • Пропускали уроки з різних причин, у тому числі через повітряні тривоги, відсутність світла, Інтернету та відсутність укриттів.
  • Відзначають погіршення психологічного стану і втрату мотивації до навчання. Кількість учнів, які почуваються тривожно, зросла удвічі порівняно з періодом пандемії коронавірусу.

Що пропонують робити, щоб підвищити результати навчання у школі

Завдання вчителя, директора школи діагностувати результати навчання учнів, говорить Лілія Синчук. Для цього на платформі "Всеукраїнська школа онлайн" розроблені й завантажені тести для учнів 5-9 класів.

"Коли учень проходить тестування, учитель одразу бачить, де є прогалина, як над цим працювати, і плюс є посилання на відео, щоб учень ще раз прослухав цю тему".

Наступного року тестуватимуть якість освіти учнів 6 класів, які навчалися за програмою НУШ, де мали приділяти увагу розвитку критичного мислення.

"Сподіваємося на кращі результати, тому що ми побачили – знання не мають важливого значення, якщо ти не можеш їх застосувати".