У Крилівському лісництві Олександрійського району Кіровоградської області ведуть цілодобове відеоспостереження лісу, створюють мінералізовані смуги. Вони потрібні для запобігання пожеж, розповіла Суспільному інженерка філії "Чорноліське лісове господарство" Олена Кирпа.
У Крилівському лісництві роблять нові та оглядають раніше створені мінералізовані смуги. Вони мають вигляд передискованого ґрунту, на якому знищені рослини. Її ширина 1,7 метра, пояснила інженерка. Цієї ширини достатньо, щоб вогонь не перекинувся далі. Каже, слідкують, щоб поряд не було сухої трави.
Цьогоріч у десяти лісництвах, які входять до філії, створили 85 кілометрів мінералізованих смуг. Пожежі найчастіше виникають у соснових лісах, розповідає інженерка.
Площа Крилівського лісництва — понад 6,5 тисяч гектарів, дві тисячі двісті гектарів – це хвойні ліси.
"Основні масиви складаються з сосни звичайної – це дуже пожежонебезпечна рослина. Тут великий шар хвої, яка падає, він дуже смолистий і дуже швидко загоряється".
Крилівське лісництво має пожежну станцію. Тут для швидкого виявлення загоряння ведуть цілодобове відеоспостереження, розповів лісничий Микола Хилик.
"Камера розташована на щоглі висотою 45 метрів. Радіус охоплення 25 кілометрів. Охоплює всю частину хвойних насаджень лісництва".
Для гасіння пожежі лісництво має пожежний автомобіль. Він підвищеної прохідності. У цистерні вміщується тисяча 600 літрів води. Машина оснащена мотопомпою. Воду можуть набирати, як зі свердловини, так і з водойми.
Говорить, для гасіння лісових пожеж також використовують лопати, граблі, сокири, відра, вогнестійкі костюми та ранцеві вогнегасники.
За словами Олени Кирпи, рейдові бригади працюють щодня. Нині сформовані 11 бригад.
"З-поміж лісової охорони – це інженерний склад, який є у філії, це лісова охорона: майстри лісу, лісничий, помічники лісничого у лісництвах працюють, постійно рейдують стан лісових масивів".
З десяти лісництв філії цілодобове відеоспостереження є в трьох, говорить інженерка, тому що в них найбільше пожежонебезпечних насаджень. Ліси господарства розділені по класах пожежної небезпеки.
"Листяні ліси, там, де дубові насадження малонебезпечні для виникнення пожеж — це 1, 2, 3 клас пожежної безпеки. У цих лісництвах є тільки пункти накопичення пожежного інвентарю. В Дереївському, Онуфріївському і Крилівському лісництвах соснові ліси, тому там є щогли для спостереження і пункти накопичення інвентарю. Але пожежна станція лише в Крилівському лісництві, бо майже вся площа лісництва – це хвойні дерева".
Сказала, минулого року і торік лісових пожеж на території "Чорноліського лісового господарства" не було.
У 2022 році в Кіровоградській області сталось три пожежі у хвойних лісах на площі два гектари. Причина — людський фактор. З початку 2023 року пожеж не фіксували. Цю інформацію Суспільному надала речниця Центрального лісового офісу Тетяна Будько.
На час воєнного стану жителям Кіровоградщини заборонили відвідувати ліси.