"Підпис і печатка схожі, але несправжні". Командир батальйону про неіснуючу подяку духовенству УПЦ з Кіровоградщини

Ексклюзивно
. Керівник Олександрійської єпархії УПЦ митрополит Боголеп з подякою. Колаж: Суспільне Кропивницький

Подяку керівнику Олександрійської єпархії УПЦ від 174-го батальйону виявив в соцмережах та на сайті єпархії командир батальйону. З його слів, такої подяки не давали, підпис і печатка на ній схожі, але несправжні. Суспільне розповість, як пояснили в єпархії появу такої подяки.

Подяка від командування митрополиту Боголєпу

Подяку від командування та особового складу 174-го батальйону окремої бригади територіальної оборони митрополиту Боголєпу з духовенством знайшов на сайті Олександрійської єпархії Української православної церкви командир батальйону. Каже, це було 14 червня. Ім’я з міркувань безпеки просить не називати, обличчя не показувати.

"Для нас це стало несподіванкою. Ми ніколи не мали ніяких справ з УПЦ МП, не отримували від них гуманітарну, волонтерську чи будь-яку іншу допомогу. Викликає сумніви і підпис, і печатка. Вони схожі, але не зовсім".

Зі слів командира, запитав, звідки ця подяка: "Я конкретно розмовляв з митрополитом Боголєпом, він не надав ніяких пояснень, сказав: "Мені подяку просто передали". Ми направили на церкву листа з проханням видалити з сайту даний пост, також повернути даний документ нам. Нам віддали його без пояснень".

Фотографію подяки, яку тримає в руках митрополит Боголєп, поширили на сторінці у Facebook Кирила Божка 14 червня. На сайті raskolam.net, з посиланням на пресслужбу єпархії, є такий текст про подяку: "Воїни ВСУ подякували священнослужителям Олександрійської єпархії УПЦ за активну громадську позицію, патріотизм, виявлену волонтерську ініціативу та підтримку військовослужбовців батальйону. Подяку отримали керуючий Олександрійською єпархією УПЦ митрополит Боголєп та духовенство єпархії".

На момент виходу сюжету сайт єпархії не працював. У тексті подяки, серед побажань, слова: "Сил у Вашій благородній справі в ім’я розвитку української держави та її збройних сил".

Командир батальйону каже: "Подяку написали особисто митрополиту Боголєпу, з яким ми ніколи не мали справ, не спілкувались, він нам нічим не допомагав. У тексті підкреслено патріотизм цієї церкви у допомозі Збройним силам України, але він написаний не тим шрифтом, яким ми зазвичай висловлюємо подяки. Ми не знайшли жодного бланку такої грамоти, хоча робимо їх на одному комп’ютері, і там все зберігається".

Що кажуть в Олександрійській єпархії УПЦ

Щоб почути позицію Олександрійської єпархії УПЦ, Суспільне зателефонувало до митрополита Боголєпа. На телефонні дзвінки він не відповів. Секретар єпархії Михайло Бобурка появу подяки пояснив так:

"Нам цю грамоту передали, ми її самі собі не виписували. Так що тут немає ніяких питань. У нас подяки мають пів єпархії від територіальних оборон та військових частин. Ми можемо зібрати подяки, їх у нас є більше 50".

Мету публікації такої подяки пояснила докторка політичних наук Сумського держуніверситету Андріана Костенко.

"Публікація таких подяк – це спроба підвищити довіру до себе, інституційно зберегти себе в Україні. Це спосіб реанімації УПЦ, спроба підвищити довіру до себе внаслідок високої довіри до ЗСУ. Це спосіб зупинити відцентровані рухи переходу громад до ПЦУ, розірвання зв'язків з московським патріархатом і позиціювання себе як патріотичної церкви. На сьогодні є багато питань до УПЦ, яку вона займала позицію і до повномасштабного вторгнення. Однак точно не можна допускати такі маніпулятивні технології, коли, прикриваючись військовими, волонтерами, людьми, які щодня роблять вклад в майбутню перемогу України, вирішувати свої, в тому числі і політичні, питання".

Командир каже, для нього важливо, що подяку єпархії повернули і щоб батальйон не пов’язували з російською церквою.

Минулого тижня в Олександрійському районі Кіровоградщини до Православної церкви України перейшла громада у Світловодську, разом з настоятелем і п’ятьма священнослужителями. Разом з нею нині у складі ПЦУ є 136 релігійних громад області. До УПЦ входить 281 громада. Це дані начальника управління комунікацій з громадськістю Кіровоградської ОВА Віталія Останнього. Каже, нині в процесі затвердження документи про перехід до ПЦУ від релігійної громади селища Приютівка Олександрійського району.