Копії документів та світлини, які розповідають про план наступу нацистської Німеччини, життя українців в окупації, переслідування євреїв, полон солдатів та інші події Другої світової війни в Україні презентували в обласному краєзнавчому музеї, що у Кропивницькому. Є відомості і про Кіровоградщину в роки війни, розповіла Суспільному наукова співробітниця музею Світлана Проскурова.
Виставку підготував Український інститут національної пам’яті до Дня пам’яті та примирення, який відзначали 8 травня та Дня Європи 9 травня, розповіла Світлана Проскурова: "Дуже швидкими темпами, бліцкригом, Німеччина окупувала територію нашого краю і територію всієї України. Гаряче літо, бліцкриг, плани окупантів – все це висвітлено цією виставкою. Потім життя в окупації".
За словами наукової співробітниці музею, план нападу нацистської Німеччини на Радянський союз з’явився 18 грудня 1940 року. Мав назву план "Барбаросса". Його придумав Гітлер. Назва – від прізвиська імператора Священної Римської імперії Фрідріха I Барбаросси, відомого загарбницькими війнами. У Кропивницький, тодішній Кіровоград, нацисти зайшли 5 серпня 1941 року і почали вбивати євреїв. За роки війни на Кіровоградщині вбили 13 тисяч євреїв: "Далі – інформація про концтабори, і Голокост. Все торкнулося і нашого краю, тому що дуже значним відсотком населення Кіровоградщини були євреї, які стали жертвами Голокосту".
До експозиції увійшли світлини, на яких зображені оточенні нацистами радянські солдати в урочищі "Зелена Брама" села Підвисоке Новоукраїнського району на Кіровоградщині в серпні 1941 року, показала Світлана Проскурова: "Було оточено три радянські армії, війська потрапили в полон. Далі – інформація про перебування їхнє в "Уманській ямі" – нацистський шталаг №349. Цей табір розташований в Умані. Це літо 1941 року".
Бої за звільнення Кіровоградської області з-під окупації тривали з вересня 1943-го до кінця березня 1944 року. У січні 1944-го звільнили обласний центр, розповіла наукова співробітниця краєзнавчого музею: "Щодо ціни перемоги: про внесок і втрати України ми можемо дізнатись, переглянувши перелік країн, які найбільше постраждали в Другій світовій війні. Китай найбільше втратив – 15 мільйонів, але це 3% населення , Росія втратила 14 мільйонів – це 13% населення, але етнічних росіян було значно менше. Україна ж втратила вісім мільйонів людей – це 19% населення".
Ознайомитися з матеріалами виставки можна в музеї до 14 травня.
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб