105 років тому на кораблях Чорноморського флоту та у Севастопольській фортеці у Криму підняли синьо-жовті прапори. Щоб відзначити цю подію, на головних флагштоках Кропивницького — над будівлями обласної адміністрації та міської ради – підняли прапори Військово-Морських Сил Збройних сил України. Про те, які події відбувались у квітні 1918 року в Криму, розповів кропивницький історик Юрій Митрофаненко.
Що передувало
У 1917 році в Росії ліквідували монархію. На території колишньої Російської імперії утворились два революційних центри: один в Петрограді — до влади приходить тимчасовий уряд, інший в Києві, де до влади приходить Центральна рада. Одна влада російська, інша – українська. Невдовзі між ними починається конфлікт, тому що Центральна рада на чолі з Михайлом Грушевським і нашим земляком Володимиром Винниченком прагне автономії у складі оновленої демократичної федеративної Росії (тоді вони ще вважали, що це можливо), а тимчасовий уряд не хотів давати Україні автономію. Тобто заперечував право українців на управління своєю територією. І навіть викреслили зі складу української автономії південно-східну Україну.
Частково конфлікт революцій – російської та української – розв'язується у листопаді 1917 року, коли до влади приходять більшовики – це Жовтневий переворот у Росії. Вже у грудні більшовики почали війну Росії проти України. Найвідоміший епізод цієї війни – бій під Крутами 30 січня 1918 року.
Читайте також: Крути, Соборність, Донецький аеропорт. Кропивницькі історики – про символи боротьби за українську незалежність
Центральна рада почала шукати дипломатичної підтримки України, як і нині, та знаходить її. Вона укладає угоду з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією та Османською імперією. Ці країни починають допомагати армії Української Народної республіки (УНР), яка вже з 22 січня 1918 року є незалежною державою, виганяти більшовиків з України.
У березні звільнили Київ. Єлисаветград (тодішній Кропивницький) більшовики контролювали найменше з усіх міст України, тут наші пращури їх самі прогнали під час народного повстання. Українські війська звільнили схід України – Донбас, а у квітні 1918 року під проводом Петра Болбочана за підтримки німецьких та австро-угорських військ проривають оборону росіян у Криму та просуваються по півострову через Джанкой на південь. Чисельно вони переважали більшовицькі сили.
Населення зустрічає українські війська з синьо-жовтими прапорами, а Чорноморський флот підіймає їх, як вітання тим, хто увійшов до Криму. Це було рішення моряків, це не зробили військові, які увійшли на півострів.
На той час у Криму більшовики проголосили республіку Тавріда. Тоді вони використовували тактику розколу на сепаративні республіки – Одеська республіка, Донецько-Криворізька республіка, республіка Таврида.
Політичного результату ця операція не дала ніякого. Українці прогнали більшовиків, але відповідно до законодавства Центральної ради Крим не вважався територією України й через деякий час українські війська були змушені його залишити.
Читайте також
- Десантний корабель, який назвали на честь Героя з Кіровоградщини Юрія Олефіренка, отримав відзнаку "За мужність та відвагу"
- Дружина ветерана війни в Афганістані, захисника України Юрія Олефіренка, який загинув у Донецькій області рятуючи підлеглих, розповіла Суспільному, яким запам’ятала чоловіка та як сім років з доньками живуть без нього.
- У Миколаєві у 2020 році горів корабель "Юрій Олефіренко"
- Запрошували грати у Росії, але він відмовився. Мова про Марка Кропивницького
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб