105 річниця підняття прапорів України над Чорноморським флотом: кропивницький історик розповів про тодішні події у Криму

У Кропивницькому підняли прапори ВМС ЗСУ, щоб відзначити 105 річницю підняття синьо-жовтого прапора над Чорноморським флотом. 29 квітня 2023 рік. Фото: Telegram-канал Андрія Райковича

105 років тому на кораблях Чорноморського флоту та у Севастопольській фортеці у Криму підняли синьо-жовті прапори. Щоб відзначити цю подію, на головних флагштоках Кропивницького — над будівлями обласної адміністрації та міської ради – підняли прапори Військово-Морських Сил Збройних сил України. Про те, які події відбувались у квітні 1918 року в Криму, розповів кропивницький історик Юрій Митрофаненко.

Прапор ВМС ЗСУ біля Кіровоградської ОВА. 29 квітня 2023 року. Фото: Telegram-канал Андрія Райковича

Що передувало

У 1917 році в Росії ліквідували монархію. На території колишньої Російської імперії утворились два революційних центри: один в Петрограді — до влади приходить тимчасовий уряд, інший в Києві, де до влади приходить Центральна рада. Одна влада російська, інша – українська. Невдовзі між ними починається конфлікт, тому що Центральна рада на чолі з Михайлом Грушевським і нашим земляком Володимиром Винниченком прагне автономії у складі оновленої демократичної федеративної Росії (тоді вони ще вважали, що це можливо), а тимчасовий уряд не хотів давати Україні автономію. Тобто заперечував право українців на управління своєю територією. І навіть викреслили зі складу української автономії південно-східну Україну.

Частково конфлікт революцій – російської та української – розв'язується у листопаді 1917 року, коли до влади приходять більшовики – це Жовтневий переворот у Росії. Вже у грудні більшовики почали війну Росії проти України. Найвідоміший епізод цієї війни – бій під Крутами 30 січня 1918 року.

Читайте також: Крути, Соборність, Донецький аеропорт. Кропивницькі історики – про символи боротьби за українську незалежність

Центральна рада почала шукати дипломатичної підтримки України, як і нині, та знаходить її. Вона укладає угоду з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією та Османською імперією. Ці країни починають допомагати армії Української Народної республіки (УНР), яка вже з 22 січня 1918 року є незалежною державою, виганяти більшовиків з України.

У березні звільнили Київ. Єлисаветград (тодішній Кропивницький) більшовики контролювали найменше з усіх міст України, тут наші пращури їх самі прогнали під час народного повстання. Українські війська звільнили схід України – Донбас, а у квітні 1918 року під проводом Петра Болбочана за підтримки німецьких та австро-угорських військ проривають оборону росіян у Криму та просуваються по півострову через Джанкой на південь. Чисельно вони переважали більшовицькі сили.

Полковник Петро Болбочан та карта-схема Кримської операції Армії УНР 1918 року. Фото: istpravda.com.ua

Населення зустрічає українські війська з синьо-жовтими прапорами, а Чорноморський флот підіймає їх, як вітання тим, хто увійшов до Криму. Це було рішення моряків, це не зробили військові, які увійшли на півострів.

Фото одного із прапорів, які підняли над кораблями Чорноморського флоту у 1918 році опубліковане на Facebook-сторінці Генштабу Збройних сил України. Фото: Генштаб ЗСУ

На той час у Криму більшовики проголосили республіку Тавріда. Тоді вони використовували тактику розколу на сепаративні республіки – Одеська республіка, Донецько-Криворізька республіка, республіка Таврида.

Політичного результату ця операція не дала ніякого. Українці прогнали більшовиків, але відповідно до законодавства Центральної ради Крим не вважався територією України й через деякий час українські війська були змушені його залишити.

Читайте також

  • Десантний корабель, який назвали на честь Героя з Кіровоградщини Юрія Олефіренка, отримав відзнаку "За мужність та відвагу"
  • Дружина ветерана війни в Афганістані, захисника України Юрія Олефіренка, який загинув у Донецькій області рятуючи підлеглих, розповіла Суспільному, яким запам’ятала чоловіка та як сім років з доньками живуть без нього.
  • У Миколаєві у 2020 році горів корабель "Юрій Олефіренко"
  • Запрошували грати у Росії, але він відмовився. Мова про Марка Кропивницького
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб