Перейти до основного змісту

"Платохина фазенда". У громаді на Кіровоградщині виграли грант для проєкту з екологічного овочівництва

Овочі з "Платохиної фазенди". 2022 рік. Фото: Тетяна Нехайчук

У Добровеличківській громаді Новоукраїнського району Кіровоградської області реалізують проєкт з городництва. Хочуть вирощувати овочі, щоб частково закрити питання продовольчої безпеки в громаді, й дати роботу переселенцям. Для підтримки ідеї виграли грант. Назва проєкту, який брав участь у конкурсі, – "Платохина фазенда". Про це розповіла проєктна менеджерка, депутатка Добровеличківської селищної ради Тетяна Нехайчук.

Проєкт розпочали з того, що минулого року засадили город. Тоді в Україні діяла програма "Сади Перемоги", під час якої всіх закликали по можливості засадити земельну ділянку, щоб в країні не було дефіциту овочів і фруктів. У родини Тетяни Нехайчук була ділянка площею пів гектара.

"Ми захотіли забезпечити себе й друзів продуктами. Овочів у нас було багато, і всі високої якості. Друзі, ясна річ, сказали, що безплатно не візьмуть. Тому ми вирішили сформувати овочеві бокси й просто продавати їх охочим по собівартості".

Частину урожаю відправили безплатно в Полтавську область. Там є комплекс зелених садиб, де прийняли переселенців з Харківської області. Решту реалізували в себе вдома й на київських ринках.

Зі слів Тетяни Нехайчук, мали урожай з усього, що посадили. "У нас був величезний асортимент. Чого тільки не було! Багато зелені, овочів, і це все різних сортів. Однієї редьки було кілька видів. Баштан – кавуни, дині – вийшов гарний. Також було багато томатів, болгарського перцю, кабачків. Цибулю ми садили в кілька етапів. У нас постійно вона була зеленою. Капуста гарна вийшла. Брюссельську капусту досі збираємо. Вона в нас перезимувала".

Капуста з "Платохиної фазенди". Фото: Тетяна Нехайчук

Кавун і дині. Фото: Тетяна Нехайчук

Морква й буряки. Фото: Тетяна Нехайчук

Особливих секретів у вирощуванні городини не мають, каже Тетяна Нехайчук. "У нас було дуже гарне насіння. Деякі площі засаджували в кілька етапів. На місці зібраних культур – цибулі й гороху – садили інші. Культури вирощували для своєї родини без використання хімікатів, ледве не вручну. Лише мінімально боролися зі шкідниками. Де що садити, я сама вирішувала. Я виросла в сільській місцевості й робила це інтуїтивно".

Потім Тетяна Нехайчук зрозуміла, що це все можна оформити в вигляді проєкту. "Я спочатку жартома подумала про це, а потім вирішила подати на фінансування. Проєкт стосується інтеграції в громади переселенців. Щоб, з одного боку, ми дали їм можливість отримати робочі місця й зарплатню. А з іншого боку – все-таки певною мірою закривається продовольче питання. Проєкт назвали "Платохина фазенда" на честь молодшого сина Платона".

Проєкт назвали на честь сина Платона. Фото: Тетяна Нехайчук

Перець і гарбузи з "Платохиної фазенди". Фото: Тетяна Нехайчук

Перець і буряки. Фото: Тетяна Нехайчук

Через участь у грантових програмах за рік виграли 17 тисяч доларів. Гроші виділила Міжнародна агропродовольча мережа (International Agri-Food Network). За грантові гроші купили поливальну систему, сушарки й інше обладнання, щоб зменшити кількість ручної праці й підвищити врожайність. "Зараз ми розкладаємо поливальну систему й під неї робимо розмітку, де що садити. Цього року буде максимально широкий асортимент".

Торік на городі працювали троє людей, які переїхали в Добровеличківську громаду з інших територій. Цього року не можуть продовжувати з різних причин. "Проблема в тому, що бракує робочих рук. На новий сезон дуже складно знайти відповідальну людину, яка б доглядала за культурами. А я дуже часто буваю у відрядженнях, і мені самій це все складно контролювати. Поки знайшли лише частину працівників. Їх вистачить, щоб посадити город".

Овочі з "Платохиної фазенди". Фото: Тетяна Нехайчук

Овочі й зелень у стравах з "Платохиної фазенди". Фото: Тетяна Нехайчук

Фото: Тетяна Нехайчук

Тетяна Нехайчук створює зелену садибу. Фото: Тетяна Нехайчук

За тим, як росте урожай, можна буде стежити онлайн. Зі слів Тетяни Нехайчук, для цього компанія з Києва подарувала програмне забезпечення.

Проєкт має сторінку в Instagram, каже його авторка. "Я там була не особливо активною. Цього року більше писатиму й викладатиму фотографії з городу".

Також Тетяна Нехайчук хоче створити "Зелену садибу". Будинок для неї розташований поряд з городом. Там люди зможуть відпочивати й замовляти овочі з грядки.

Читайте також

  • Полуниця, лохина, черешня. Як вплине весняна погода на урожай та ціну ягід і фруктів на Кіровоградщині
  • У Новоукраїнському районі на Кіровоградщині запускають бізнес-акселератор для розвитку підприємництва
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Топ дня

Вибір редакції