У Добровеличківській громаді Новоукраїнського району Кіровоградської області реалізують проєкт з городництва. Хочуть вирощувати овочі, щоб частково закрити питання продовольчої безпеки в громаді, й дати роботу переселенцям. Для підтримки ідеї виграли грант. Назва проєкту, який брав участь у конкурсі, – "Платохина фазенда". Про це розповіла проєктна менеджерка, депутатка Добровеличківської селищної ради Тетяна Нехайчук.
Проєкт розпочали з того, що минулого року засадили город. Тоді в Україні діяла програма "Сади Перемоги", під час якої всіх закликали по можливості засадити земельну ділянку, щоб в країні не було дефіциту овочів і фруктів. У родини Тетяни Нехайчук була ділянка площею пів гектара.
"Ми захотіли забезпечити себе й друзів продуктами. Овочів у нас було багато, і всі високої якості. Друзі, ясна річ, сказали, що безплатно не візьмуть. Тому ми вирішили сформувати овочеві бокси й просто продавати їх охочим по собівартості".
Частину урожаю відправили безплатно в Полтавську область. Там є комплекс зелених садиб, де прийняли переселенців з Харківської області. Решту реалізували в себе вдома й на київських ринках.
Зі слів Тетяни Нехайчук, мали урожай з усього, що посадили. "У нас був величезний асортимент. Чого тільки не було! Багато зелені, овочів, і це все різних сортів. Однієї редьки було кілька видів. Баштан – кавуни, дині – вийшов гарний. Також було багато томатів, болгарського перцю, кабачків. Цибулю ми садили в кілька етапів. У нас постійно вона була зеленою. Капуста гарна вийшла. Брюссельську капусту досі збираємо. Вона в нас перезимувала".
Особливих секретів у вирощуванні городини не мають, каже Тетяна Нехайчук. "У нас було дуже гарне насіння. Деякі площі засаджували в кілька етапів. На місці зібраних культур – цибулі й гороху – садили інші. Культури вирощували для своєї родини без використання хімікатів, ледве не вручну. Лише мінімально боролися зі шкідниками. Де що садити, я сама вирішувала. Я виросла в сільській місцевості й робила це інтуїтивно".
Потім Тетяна Нехайчук зрозуміла, що це все можна оформити в вигляді проєкту. "Я спочатку жартома подумала про це, а потім вирішила подати на фінансування. Проєкт стосується інтеграції в громади переселенців. Щоб, з одного боку, ми дали їм можливість отримати робочі місця й зарплатню. А з іншого боку – все-таки певною мірою закривається продовольче питання. Проєкт назвали "Платохина фазенда" на честь молодшого сина Платона".
Через участь у грантових програмах за рік виграли 17 тисяч доларів. Гроші виділила Міжнародна агропродовольча мережа (International Agri-Food Network). За грантові гроші купили поливальну систему, сушарки й інше обладнання, щоб зменшити кількість ручної праці й підвищити врожайність. "Зараз ми розкладаємо поливальну систему й під неї робимо розмітку, де що садити. Цього року буде максимально широкий асортимент".
Торік на городі працювали троє людей, які переїхали в Добровеличківську громаду з інших територій. Цього року не можуть продовжувати з різних причин. "Проблема в тому, що бракує робочих рук. На новий сезон дуже складно знайти відповідальну людину, яка б доглядала за культурами. А я дуже часто буваю у відрядженнях, і мені самій це все складно контролювати. Поки знайшли лише частину працівників. Їх вистачить, щоб посадити город".
За тим, як росте урожай, можна буде стежити онлайн. Зі слів Тетяни Нехайчук, для цього компанія з Києва подарувала програмне забезпечення.
Проєкт має сторінку в Instagram, каже його авторка. "Я там була не особливо активною. Цього року більше писатиму й викладатиму фотографії з городу".
Також Тетяна Нехайчук хоче створити "Зелену садибу". Будинок для неї розташований поряд з городом. Там люди зможуть відпочивати й замовляти овочі з грядки.
Читайте також
- Полуниця, лохина, черешня. Як вплине весняна погода на урожай та ціну ягід і фруктів на Кіровоградщині
- У Новоукраїнському районі на Кіровоградщині запускають бізнес-акселератор для розвитку підприємництва
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб