Україна відзначає 26-й День Конституції. П’ять фактів про Основний Закон

. Фото: УНІАН

28 червня Україна відзначає День Конституції. Основний Закон Верховна Рада ухвалила о 9:20 28 червня 1996 року. Депутати працювали над проєктом добу, залишаючись у сесійній залі без перерв. За його ухвалення проголосували 315 народних депутатів. Конституція 1996 року стала першою визнаною в усьому світі Конституцією незалежної Української держави. Вона визначає основи суспільного і державного ладу, права і свободи людини й громадянина, порядок організації та функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Суспільне зібрало п’ять фактів про Конституцію України.

Попередники сучасної Конституції

  • "Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького" – договір, укладений 5 квітня 1710 року у місті Бендери між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького, відомий також під сучасними назвами "Конституція Пилипа Орлика" та "Бендерська конституція". Складалася із вступу-преамбули та 16 статей, які визначали відносини між гетьманом і козацькою старшиною, основи державного устрою України, права та обов'язки її станів у випадку відвоювання її територій від Московського царства та Речі Посполитої, проголошував причини переходу Війська Запорозького під протекторат Шведського королівства. Договір не вступив у повну силу через міжнародну ситуацію, та протягом кількох років його положення частково діяли на території Правобережної України, частково виконувався Військом Запорозьким Низовим до 1733 року.
Оригінал Конституції Пилипа Орлика, написаний латиною. Зберігається у Швеції. УНІАН
  • Конституція Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вільності УНР) – основний закон УНР, ухвалений Центральною Радою 29 квітня 1918 року. Конституція проголошувала державну незалежність і територіальну цілісність Української Народної Республіки, рівність прав громадян, демократичні свободи. Республіка мала бути парламентською зі Всенародними Зборами як вищою законодавчою владою, без посади президента. Передбачався земельний адміністративно-територіальний устрій з широким місцевим самоврядуванням, підтверджувалося право національних меншин на національно-персональну автономію, закріплювалося право національних союзів на законодавчу ініціативу.
Титульна сторінка Конституції УНР. dsnews.ua
  • "Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель бувшої австро-угорської монархії, ухвалений Українською Національною Радою на засіданню 13 падолиста 1918" – історичний документ, ухвалений Українською Національною Радою 13 листопада 1918 року, що проголосив конституційні основи новоствореної держави – Західноукраїнської Народної Республіки. Назва "Західноукраїнська Народна Республіка" вперше офіційно була вжита саме в цьому Законі, а ухвалена 19 жовтня 1918 року "Проклямація Української Національної Ради" використовувала терміни "українська область", "українська територія", "українська національна територія". Оригінальна публікація зберігається у Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України у Києві.
Сторінки з тимчасової Коституції ЗУНР. Вікіпедія
  • Конституційні акти незалежної Карпатської України – ухвалені 15 березня 1939 року сеймом Карпатської України конституційні закони – "Закон число 1" і "Закон число 2", що визначали окремі основи державного ладу проголошеної на території Закарпаття, колишнього Підкарпаторуського краю Чехословаччини, незалежної держави. Обидва закони окреслили головні атрибути державності та не містили конституційних норм про правовий статус особи й громадянина, організацію центральних, крім вищих, і місцевих органів влади, здійснення правосуддя тощо. Подальшого розвитку ці конституційні акти не набули через окупацію Закарпаття угорськими військами.
Закон число 1. Вікіпедія

Процес підготовки та ухвалення

Процес підготовки Конституції України тривав з 1990-го по 1996-й рік. Протягом шести років було запропоновано 15 проєктів Основного закону. Найбільше дискутували з приводу розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови. Активний період роботи над документом тривав три місяці. У березні 1996 року проєкт винесли на обговорення Конституційної комісії і рекомендували до розгляду Верховною Радою України. 2 квітня проєкт Конституції внесли до порядку денного засідань, а після двох місяців доопрацювання проєкт ухвалили у першому читанні. При підготовці до другого читання до документу внесли близько шести тисяч поправок. 21 червня 1996 року ухвалили доповнення голови Верховної Ради Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Конституцію могли і не ухвалити 28 червня через виданий напередодні указ президента про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття Конституції України. Та після ухвалення Конституції указ скасували.

Зміни та доповнення до Конституції

  • 2004 рік – ухвалення Верховною Радою "Конституційної реформи" – перший Закон України, що вносив зміни до Конституції України. Закріплював перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської змішаної республіки. 2010 року Конституційний Суд України визнав закон неконституційним. Причина – порушенням процедури його розгляду та ухвалення;
  • 2014 рік – повернення до Конституції в редакції 2004 року. За це проголосували 325 народних депутатів;
  • 2015 рік – внесення змін у частині децентралізації;
  • 2016 рік – внесення змін у частині реформування правосуддя та прокуратури;
  • 2019 рік – ухвалення змін до преамбули та трьох розділів Конституції України щодо визнання європейської та євроатлантичної інтеграції України як стратегічних напрямків розвитку держави на майбутнє;
  • 2019 рік – внесення змін до статті про обмеження депутатської недоторканності.

Мініатюрна Конституція України

У серпні 2011 року у Києві презентували першу мініатюрну Конституцію України. Конституція в мініатюрі, розмір якої 21 на 32 міліметри, має 150 сторінок. На них вручну написані близько дев’яти тисяч літер, їхній розмір не перевищує один міліметр. Зменшена версія містить 33 фундаментальні статті, відібрані юристами. Текст написаний індійською тушшю на спеціальному тонкому папері. Мініконституцію зберігають у чохлі із зображенням герба в Музеї книги і друкарства у Києві. Створювали мініатюру близько двох місяців.

Мініатюрна Конституція України. УНІАН

Конституція України в коміксах

У 2019 році опублікували електронну Конституцію України для дітей у вигляді коміксів. Автори Конституції у коміксах – Дмитро та Віталій Капранови, художник-ілюстратор – Олександр Костенко. Електронна книга "Конституція у коміксах" через комікси та прості життєві ситуації пояснює дітям суть основних статей Конституції України та застосування їх у повсякденному житті. Видання виклали в інтернет для безкоштовного розповсюдження.

Обкладинка "Конституції у коміксах". ucf.in.ua

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб