Андрій Кокотюха розповів про фільм, який знімають за його сценарієм у Кропивницькому. Він про Ільїна

.

У Кропивницькому знімають одну з восьми серій документального серіалу під назвою "Між крапельками" на замовлення Суспільне: культура. У ній йтиметься про місцевого колекціонера Олександра Ільїна. Серіал – про людей, які проходили "між крапельками", намагались обдурити радянську систему, і тримати при цьому "дулю в кишені", робити свою справу – зберігати культурні цінності, розповів Суспільному автор сценарію Андрій Кокотюха.

Олександр Ільїн – реставратор та власник однієї з найбільших колекцій у Європі цінних книг, живопису, ікон, гравюр, китайської порцеляни, виробів із золота та срібла тощо, який жив у Кропивницькому в радянську добу. Працював електриком, у місті його знали, як поціновувача старожитностей, проте масштаби колекції стали очевидними після смерті електрика.

Серіал містить вісім епізодів, розповів сценарист. "Ідея, власне, Суспільного телебачення. Був конкурс проєктів. Версія цієї ідеї, яку розробив я, як автор, перемогла.

Мені вже шостий десяток років, я, на жаль, застав радянську владу, я встиг побачити радянську цензуру, побачити радянські подвійні стандарти на практиці. В чому суть цього проєкту? Щоб показати не тих представників культурного життя України, які були в опозиції до системи, яких садили в тюрми та психушки, як, наприклад, Стуса, Григоренка, Олексу Тихого та інших дисидентів, і не тих, кого вбивали і фабрикували проти них звинувачення – як Параджанову. Це такі були "дисиденти lightlight - легкий (англійська)" – люди, які проходили "між крапельками", які намагались обдурити систему, і тримати при цьому "дулю в кишені", тобто робити свою справу.

Зйомки у відділі цінної книги бібліотеки імені Чижевського. На столі - частина колекції Ільїна. Фото Миколи Цуканова

Зйомки у краєзнавчому музеї Кропивницького, де зберігається частина колекції Ільїна. Фото Миколи Цуканова

У дворі, де жив Олександр Ільїн. Фото Миколи Цуканова

Серед тем, які недостатньо проговорені – це є колекція Ільїна. Ми намагаємось розібратись, ким він був: чи колекціонером-фанатиком, і він не задумувався над системою, а просто рятував твори мистецтва, чи він тихцем, граючи різні ролі, перебуваючи в різних іпостасях, дружачи з органами намагався вберегти колекцію від розкрадання. На користь цієї версії говорить те, що збережена величезна колекція, і на той час, коли її знайшли, вона була настільки великою, що заховати її, чи вкрасти просто не вийшло.

Мета всього проєкту – і серії про Ільїна – шукати відповіді на ці питання, або, якщо не знайти їх, то почути різні версії. І заодно спростувати всі радянські міфи про нього. Як кажуть місцеві спеціалісти, до війни був знятий про нього російський серіал абсолютно брехливий, не відповідний історичній правді.

Словом, ми не показуватимемо трагедії, ми, навпаки, покажемо певні перемоги на той час".

Знімає серіал Міжнародний продюсерський центр Фор-пост. Режисер – Денис Ярошенко. Оператор – Вофка Соловей. Крім Кропивницького, зйомки відбудуться у Львові та Києві, розповів Суспільному керівник проєкту Дмитро Дріз.

Закінчити роботу над серіалом мають до кінця цього року. Дата ефіру поки не відома.

Читайте також