13 травня у місті Світловодськ Кіровоградської області депутати міської ради проголосували за дострокове припинення повноважень Світловодського міського голови. Про це сказав Суспільному депутат Максим Бакуменко. Міський голова Андрій Маліцький у коментарі Суспільному повідомив, що вважає ці дії незаконними. Суспільне дізнавалось позиції обох сторін.
Позиція депутата
За дострокове припинення повноважень міського голови проголосували 23 з 34 депутатів загального складу. Голосування було таємним, розказав депутат Світловодської міської ради Максим Бакуменко. Також провели ще одне таємне голосування й обрали кандидата на посаду секретаря міської ради.
"Процедура повністю законна, вона засвідчена членами комісії з питань законності. Вони згідно з регламентом мають реагувати на всі моменти щодо проведення сесії, а також тлумачення регламенту. До її складу входять два юристи й два інших члени комісії, які також розуміються в юридичному полі".
Позиція міського голови
Міський голова Світловодська Андрій Маліцький розповів Суспільному, що не брав участі в зібранні, вважає його незаконним. За його словами воно суперечить чинному законодавству України, зокрема Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту Світловодської міської ради.
"Депутати прийшли не в рамках сесій, з порушенням всіх норм законодавства й провели голосування. Ми фіксували ці порушення, будемо подавати заяву до поліції. Група депутатів самовільно, без головуючого, без офіційного скликання, без відкриття сесії гімном, порушивши основні процедурні вимоги, провела несанкціоноване голосування, яке не має жодної юридичної сили".
За його словами, таким чином депутати порушили права інших депутатів ради, зокрема тих, хто не був поінформований про дії колег і не мав змоги взяти участь у засіданні.
"Це є прямим обмеженням депутатських прав, перешкоджанням законній діяльності представників місцевого самоврядування".
Андрій Маліцький, розказав, що таким чином вони зловживають владою й службовим становищем, яке є кримінальним правопорушенням, передбаченим частиною першою статті 364Стаття 364 Кримінального кодексу України "Зловживання владою або службовим становищем". Санкція статті передбачає пробаційний нагляд на строк до трьох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від 4250 до 12750 гривень. Кримінального кодексу України.
Роз'яснення юристки
Юристка Альбіна Болотських пояснила Суспільному, що відповідно до статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування", достроково припинити повноваження міського голови можуть рішенням місцевого референдуму або ради, ухваленим шляхом таємного голосування, не менше як двома третинами голосів депутатів від загального складу.
"Порядок таємного голосування визначається регламентом, в даному випадку Світловодської міської ради. Тобто в окремому приміщенні заповнються бюлетенів. В подальшому лічильна комісія проводить підрахунок і результати вже оголошує голова або уповноважена особа лічильної комісії проголосували за це питання чи ні".
Що відомо про блокування ради у Світловодську
Блокування роботи ради у Світловодську триває з липня 2024 року. Востаннє позачергову сесію міської ради проводили 18 квітня.
Частина депутатів наполягали на внесенні проєкту рішення про створення комісії з вивчення законності роботи міського голови до порядку денного. Голова наполягав на тому, щоб депутати витримали процедуру винесення проєкту рішення й розглянули його на наступній сесії. Після двох годин суперечок депутати покинули залу.
У Світловодській громаді на 13 травня не ухвалили бюджет на 2025 рік. За це рішення депутати не голосують з грудня 2024 року. Через не ухвалені рішення щодо бюджету громади зупиняють проєкти, пов’язані зокрема з роботою підприємств житлово-комунального господарства, медичних закладів та освіти, будівництвом житла для переселенців, розповів міський голова Андрій Маліцький.
6 травня депутати висловили недовіру міському голові Андрію Маліцькому. На засіданні він присутній не був. Це рішення підтримали 23 з 34 депутатів.
"З вини міського голови, який блокує усі пропозиції депутатів, що подаються на обговорення, робота міськради фактично заблокована понад вісім місяців. Наразі між нами взагалі немає ніякого консенсусу. Його бездіяльність призвела до того, що люди сидять без електрики понад 15 днів і нічого не робиться. У нас лікарня перебуває на межі зупинки, тому що їм не виділили гроші на оплату енергоносіїв, у школах не має харчування. Але міський голова в цей час займається звільненням посадовців, які нині оскаржують його рішення і через це бюджет втрачає десятки тисяч гривень", — сказав депутат Максим Бакуменко.
За інформацією Андрія Маліцького, 6 травня, коли депутати проводили засідання, він перебував з робочою поїздкою на території громади. З початку 2025 року, задля ухвалення бюджету громади й термінового розв'язання нагальних питань, скликав сесію 15 разів.
"З цієї кількості відбулося три сесії. Як результат, бюджет до цього часу не ухвалений. Ці негативні наслідки дають можливість депутатам максимально критикувати владу і використовувати це в своїх особистих інтересах".
Зі слів Андрія Маліцького, згідно з регламентом, скликає, оголошує перерву та продовжує сесію виключно міський голова.
"На початку травня я отримав лист від групи депутатів з вимогою продовжити сесію 6 травня, з тим же проєктом рішення, який виносився з порушенням. Їм надали відповідь, що засідання відбудеться 3 червня. На мою думку, 6 травня засідання депутатів і документи, які вони виставляють у засобах масової інформації та соцмережах – не мають ніякої юридичної сили.
Сказав, що написав заяву в поліцію про спробу захоплення влади. Депутати написали заяву про перешкоджання депутатській діяльності.
Речниця поліції області Віталіна Безвенко у коментарі Суспільному підтвердила, що заяву депутатів щодо перешкодження діяльності зареєстрували та внесли інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною першою статті 351 "Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради". Санкція статті передбачає покарання – або штраф від 17 до 34 тисяч гривень, або пробаційний нагляд до трьох років, або обмеження волі на той самий строк.
Заяву міського голови зареєстрували й по викладеним у ній фактам проводять перевірку.
Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.