Близько тисячі автомобілів і сотні тонн різних гуманітарних вантажів було ввезено на Хмельниччину з-за кордону за три роки через систему "Шлях". Через припинення дії системи тепер ці процеси пригальмували, кажуть волонтери та чекають нових механізмів виїзду за гуманітаркою.
Волонтер Валерій Куліковський говорить про внесені Кабміном зміни правил перетину кордону для водіїв, які перевозять гуманітарні вантажі.
"Якщо ви хочете його покращити, то робіть це, щоб не страждав волонтерський рух, щоб ми не відчували на своїй шкірі нестаток матеріально-технічних засобів, які ми можемо передати на фронт".
Зараз він закінчує переобладнувати раніше пригнану з-за кордону вантажівку на черговий банно-пральний комплекс.
"Слава Богу була відпрацьована система "Шлях", за яким ми це робили. На нас це відобразилося вже, тому що ми не можемо забрати звідтіля авто".
Дві з чотирьох машин, каже волонтер, планували переобладнати під штабні машини, одну — під евакуаційну, щоб відправити їх на фронт, каже голова благодійного фонду "Авангард" Сергій Вавринчук. Після закриття системи "Шлях", розповів, не можуть знайти водіїв, які б перегнали в Україну вже придбані волонтерами за кордоном автомобілі.
"За фактом у нас немає можливості відправити людей для того, щоб забрати ці машини".
Сергій Вавринчук каже: з початку повномасштабного вторгнення волонтери фонду переобладнали та відремонтували для фронту понад 200 придбаних за кордоном автівок.
"Крім машин ми завозимо планшети, павербанки, будь-який одяг, медичні товари. Кожна людина, яка виїжджала по системі "Шлях", декларувала і завозила товари, які потребують наші військові".
За його словами, за системою "Шлях" з березня 2022 від благодійного фонду за кордон щомісяця виїжджало дві-три людини. Назад, каже, повернулися всі.
"Можна проаналізувати будь-який благодійний фонд й буде видно, люди які їдуть туди, як повертаються, з чим повертаються. Припинення системи "Шлях" будуть страждати тільки військові хлопці. Вчора збиралася волонтерська рада з присутності голови ОВА. Було обговорено щодо спільного листа з підписами волонтерів які б звернулися до Кабінету Міністрів для того, аби обновити цю систему. Вона вкрай сьогодні потрібна".
Після внесених Кабміном змін, водіїв, які перевозять гуманітарні вантажі з-за кордону, з кінця лютого не можуть вносити у систему "Шлях", говорить заступниця керівника апарату обласної військової адміністрації Зоряна Давидчук.
"Зокрема ОВА та міністерству розвитку громад та територій позбавлено права надавати дозволи на виїзд за межі України та вносити відповідних водіїв до системи "Шлях". Тобто подібні зміни передбачають, що такі водії здійснюють перетин державного кордону на загальних підставах. І рішення приймаються безпосередньо повноважними особами Держприкордонслужби на місці".
За її словами, за три роки широкомасштабної війни обласна військова адміністрація надала 529 дозволів на виїзд за межі України. Це – майже для 7300 людей. Скільки з них не повернулося з-за кордону, каже, їй невідомо, оскільки в ОВА відсутні повноваження на здійснення такого контролю. Натомість могли скасовувати рішення про дозволи на виїзд.
"Таке скасування здійснювалось на підставі повідомлень уповноважених органів контролю про не підтвердження мети виїзду певного водія або перевищення терміну перебування за кордоном. Загалом за весь період часу у нас було прийнято 11 наказів про скасування відповідних дозволів до яких включено 136 осіб".
За три роки, за словами Зоряни Давчидчук, до області ввезли 950 автомобілів, 130 тонн медичних засобів, 400 тонн одягу і домашнього вжитку, понад 450 тонн харчування. Також пожежне та військове спорядження, цифрову техніку, генератори, будівельні матеріали. Зі слів Зоряни Давидчук, питання щодо розробки нового механізму виїзду за межі України військовозобов’язаних чоловіків з метою перевезення гуманітарки, наразі – на стадії опрацювання у міністерствах соцполітики та оборони.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.