У 2023 році на Хмельниччині 226 військових, які втратили кінцівки, отримали безкоштовні протези та необхідні засоби для реабілітації. Це охопило всіх, хто звернувся із заявами. Кількість протезованих військових зросла вчетверо порівняно з 2022 роком.
Про це Суспільне Хмельницький розповів керівник обласного відділення Фонду захисту осіб з інвалідністю Василь Карапозюк.
У військовослужбовця Валентина Морозова — перший день на тренувальному протезі. Він розповів, що ногу втратив торік під Торецьком.
"Спочатку протез здається дуже важким, але з часом до нього звикаєш і перестаєш відчувати вагу. Мене поранило внаслідок атаки FPV-дрона, який влучив у ногу. Я отямився наступного дня в лікарні Мечникова на Дніпрі. Після двох днів перебування там мене перевели до Вінниці, де зробили ще дві операції".
Зі слів військового, після ще двох операцій у Хмельницькому він отримав медичний висновок, необхідний для отримання протеза.
"Після цього я зв’язався з протезним підприємством, і вони швидко виготовили для мене протез. Процес зайняв два тижні".
Фізична терапевтка Олена Глухман розповіла, що Валентин відпрацьовує одягання протеза у реабілітаційному відділенні Хмельницького обласного госпіталю ветеранів.
"Оскільки це перше протезування, пацієнт проходить процедуру двічі на день. Використовується навчальний протез, який можна носити лише 15-20 хвилин. Почервоніння свідчить про адаптацію до протеза".
За словами працівника фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Олександра Корчового, державна програма протезування поширюється на повний комплекс забезпечення засобами реабілітації: від палиці до протеза.
"Держава забезпечує фінансування протезування як для цивільних, так і для військових, але військовим та дітям надається пріоритет. Я надаю пацієнтам список протезних підприємств по всій Україні, і рекомендую обирати ті, що знаходяться найближче до дому. Це важливо для подальшого сервісного обслуговування протеза чи іншого реабілітаційного засобу".
Олександр Корчовий — також учасник бойових дій, розповів, що втратив руку торік під Запоріжжям. Біонічний протез йому виготовляли за кордоном.
"На той момент протезування за кордоном не виправдало моїх очікувань. Протез виявився незручним, і я ним не користуюся. Він лежить у шафі. Я чекаю на вдосконалення технологій протезування в Україні, щоб мати можливість отримати якісний протез у своїй країні. На мою думку, українські протезні підприємства зараз мають більш кваліфікованих фахівців, ніж за кордоном".
Очільник Хмельницького обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Василь Карапозюк, зазначив, що через війну кількість людей, котрі отримали каліцтва, в області зросла удвічі.
"За останні три роки кількість людей з інвалідністю в області зросла майже вдвічі, з 74 тисяч до 150 тисяч. Минулого року 226 військовослужбовців, які втратили кінцівки, отримали протези".
За його словами, всі, хто подав заявки, отримали протези, і їх кількість збільшилася вчетверо порівняно з минулим роком. Першочерговим завданням фонду є забезпечення військових безкоштовними протезами українського виробництва з використанням іноземних компонентів, і для цього наявність групи інвалідності не є обов’язковою.
"Сьогодні держава повністю фінансує забезпечення протезами, ортезами та кріслами колісними, тому немає потреби шукати спонсорів чи кошти. Єдина умова – наявність лікарського висновку, що підтверджує потребу в забезпеченні".
Василь Карапозюк пояснив, що якщо пацієнт самостійно обрав протезне підприємство, то після надання необхідних документів до відділення фонду, його витрати будуть відшкодовані.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.