54-річний Петро Рогальський, якого обвинувачують у самовільному залишенні частини, другий місяць перебуває у Хмельницькому СІЗО. Військовий має бойовий досвід. Попри бажання повернутися на службу, поки не може цього зробити.
Свою історію чоловік розповів Суспільне Хмельницький.
За його словами, за такою статтею він перебуває у СІЗО не один.
"Прокурор подав апеляцію: замінити домашній арешт, щоб закрити мене. І так 31 грудня мене сюди привезли, якраз на Новий рік".
Чоловік розповів, родом з російської Воркути, але 40 років живе на Хмельниччині. Був піхотинцем в АТО. Після мобілізації у 2022 році воював в основному на Донеччині. У травні 2024 року, коли з позиції відправили на постійне місце дислокації частини, звернув не туди.
"Їхав в частину, повернувся додому. Лишився, бо жінці поставили кардіостимулятор, поки я там був на сході".
Його справою про самовільне залишення частини, каже, зайнялись у ДБР, потім – поліція.
"Що у Львові казав ДБР, що тут – не відмовляюсь служити. Що ж я тут, яка з мене користь?"
Адвокат В'ячеслав Тарадуда норму про безальтернативне тримання під вартою обвинувачених і підозрюваних в СЗЧ називає порушенням прав людини.
"Я вважаю, це досить серйозне порушення статті 29 головного закону. Відповідно до статті, визначається, що підставою для тримання під вартою особи є обгрунтоване рішення суду".
Розповів, має до десятка справ щодо СЗЧ і в одній з них планує звертатися до Конституційного суду.
"Стосовно конституційності частини 8 статті 176 КПКУ. Я вважаю, що, по-перше, незаконно, по-друге, явно несправедливо. Військовослужбовець, який прослужив "на нулю" два роки не має права вийти під заставу чи домашний арешт. Я вважаю — це нонсенс. Я думаю Конституційний суд прийме рішення про неконституційність даної норми".
Заступник командира батальйону 159 бригади Роман Миколаїв розповів: у їхньому підрозділі досить багато військових, які добровільно повернулися на службу.
"З того досвіду, що у мене є, 90% хлопців пішли в СЗЧ не тому, що вони не хочуть воювати чи захищати Батьківщину, а тому, що так склалися обставини у їхніх підрозділах. Вони з бойовим досвідом. Я думаю, це крок, який держава прийняла на користь".
До 1 березня цього року продовжено терміну добровільного повернення на службу військових, які самовільно залишили частини, нагадують у ДБР.
"Кожен військовослужбовець, який хоче повернутися на службу, має прибути до своєї частини. Як альтернатива, він може звернутися до територіальних підрозділів ДБР, військових служб правопорядку або Нацполіції. Міноборони також дозволило звернутися до однієї з 17 військових частин із затвердженого Генштабом списку або до однієї з 14 рот резерву нацгвардії", — пояснила радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сап’ян.
За словами Романа Миколаїва, на практиці процес повернення непростий. У ці дні, каже, виконує поставлену комбатом задачу допомогти охочим повернутися до лав ЗСУ.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.