Перейти до основного змісту

На Хмельниччині майже 500 людей з інвалідністю знайшли роботу за 2024 рік

На Хмельниччині упродовж 2024 року, скориставшись послугами обласного центру зайнятості, 473 людини з інвалідністю знайшли роботу, 233 — отримали ваучер на навчання і здобули нову професію. Наразі на обліку там перебувають 404 людини з інвалідністю.

Про це в етері Українського радіо Хмельницького розповіли начальниця управління організації надання послуг Хмельницького обласного центру зайнятості Інна Шевель та начальниця відділу працевлаштування обласного центру зайнятості Леся Каліновська.

Як змінилась кількість людей з інвалідністю, які перебувають на обліку у Хмельницькому обласному центрі зайнятості, до та після повномасштабного вторгнення?

Ринок праці до повномасштабного вторгнення був великий. Протягом останніх трьох років загальна кількість зареєстрованих безробітних і в цілому шукачів роботи зменшилась майже втричі. Така тенденція спостерігається і серед людей з інвалідністю.

Наприклад, протягом 2024 року послугами Хмельницької обласної служби зайнятості скористались понад 1900 людей з інвалідністю, з них понад 1500 — мали статус безробітний. Понад 1300 людей з інвалідністю отримували допомогу по безробіттю, більшість з них — це жінки, майже 10% — ті, хто отримали статус інвалідності внаслідок війни. Серед усіх, хто перебуває на обліку, 70% — люди, які мають третю групу інвалідності, 30% — другу, є декілька людей з першою групою інвалідності.

Яку роботу здебільшого шукають люди з інвалідністю?

Більшість людей з інвалідністю, які перебувають у нас на обліку, звернулись протягом року після звільнення. Тому вони часто шукають роботу, яку виконували за останнім місцем працевлаштування або подібну з врахуванням власного досвіду та фаху. Майже 20% людей з інвалідністю звернулися до служби зайнятості після тривалої перерви в роботі, яка була пов'язана в деяких випадках з погіршенням стану здоров'я.

Більшість людей з інвалідністю здатні виконувати роботу на рівні, як і ті працівники, які не мають інвалідності, проте для них необхідно враховувати індивідуальні потреби. Під час співбесіди з кар'єрними радниками в центрах зайнятості, люди повідомляють, які умови роботи для них є прийнятними. Зазвичай йдеться про п'ятиденний робочий тиждень або гнучкий графік.

Є поодинокі випадки, коли людина з інвалідністю готова працювати вахтовим методом або позмінно. Що стосується заробітної плати, то більшість бажають отримувати в середньому від 10 до 25 тисяч гривень. Також звертають увагу на додаткові умови, які гарантує роботодавець. Йдеться про наявність соціального пакета, відшкодування витрат на транспорт, медичне страхування, забезпечення необхідним знаряддям праці або спеціальним одягом, якщо того потребує робота.

Які вакансії пропонують роботодавці для людей з інвалідністю?

Протягом 2024 року у Хмельницькому обласному центрі зайнятості налічувалось понад 19 тисяч вакансій, з них для людей з інвалідністю — майже 650. Вакансії досить різнопланові, зокрема, швачка, айтівець, спеціалізовані робітничі професії. Заробітна плата коливалась від 8 до 74 тисяч гривень. Крім того, у службі зайнятості є широкий спектр профорієнтаційних послуг.

Що можете запропонувати тим, хто тривалий час не може знайти роботу?

Для тих громадян, які, можливо, втратили потенціал до пошуку працевлаштування, вагаються або хочуть змінити профіль, є різні семінари з техніки пошуку роботи, написання резюме, спілкування з роботодавцями. Ці послуги можна отримати як онлайн, так і офлайн.

Розповсюджена послуга, що має попит, — ваучер на навчання, який використовують для з підвищення кваліфікації. Ваучер — це документ, завдяки якому проплачується вартість навчання на суму 30 тисяч 280 гривень. За 2024 рік 233 людини з інвалідністю скористались такою послугою.

Крім того, є навчання для учасників бойових дій, в тому числі людей, які отримали інвалідність унаслідок війни. Його пройшли п’ять людей. Навчання організовують у восьми професійно-технічних центрах Державної служби зайнятості за кошти фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування. Його здійснюють за 96 робітничими професіями й 400 напрямками.

Для безробітних, які перебувають на обліку, є навчання під замовлення роботодавців. Людина, яка тривалий час не працювала, може пройти стажування у роботодавця з подальшим працевлаштуванням. Також можна брати участь в громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру.

Розкажіть детальніше про громадські роботи й ті, що мають тимчасовий характер.

Розпорядженням начальника Хмельницької ОВА затверджений перелік громадських робіт, що мають суспільно корисний характер. Йдеться про роботи, спрямовані на допомогу Збройним силам України, зокрема, плетення маскувальних сіток, пакування сухпродуктів, участь у відновлювальних ремонтних роботах. Протягом 2024 року до таких робіт долучились понад 200 людей з інвалідністю.

Наскільки активно відбувається працевлаштування, коли збігаються можливості й інтереси людини з інвалідністю і роботодавця?

Протягом 2024 року у різні сфери економіки Хмельниччини вдалось працевлаштувати 473 людини з інвалідністю. До прикладу, у заклади освіти за такими професіями, як оператор котельні, асистент вчителя, завідувач лабораторії, у медичні заклади на посади фельдшер-лаборант, медична сестра. Найбільш популярна сфера діяльності серед людей з інвалідністю, що збігається із запитами від роботодавців, — сфера торгівлі.

Йдеться про приватних підприємці малого та середнього бізнесу, які потребують кваліфікованих фахівців на посаду менеджера зі збуту, з постачання, логістики та менеджера-консультанта. Працевлаштування може відбуватися в один крок, якщо вимоги роботодавця до претендента майже стовідсотково відповідають професійному досвіду шукача роботи. Якщо у цьому випадку є якісь розбіжності, застосовуємо ті інструменти, які можуть посприяти успішному працевлаштуванню.

Авторка: Алла Коломея.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня
Вибір редакції