Перейти до основного змісту

На Хмельниччині впроваджують альтернативну енергетику: будують два вітропарки

На Хмельниччині впроваджують альтернативну енергетику і розпочали будівництво двох вітропарків.

Про особливості та проблематику в реалізації проєктів щодо будівництва вітрових електростанцій в регіоні в етері Українського Радіо Хмельницького розповідав Степан Кушнір – голова правління ГО "Хмельницький енергетичний кластер".

Пане Степане, які особливості вітрових електростанцій і яка ситуація на енергетичному ринку Хмельниччини?

Загалом на Хмельниччині вже видано близько 280 МВт технічних умов, тобто на приєднання різних видів генерації. Вітрова енергетика із цих 280 приблизно займає 220, тобто переважна більшість усіх проєктів, які зараз вже фактично готові для інвестицій, це вітрові станції.

Це цікава тенденція, тому що в довоєнний період ми бачили аналогічні пропорції тільки в сторону сонячних станцій. Зараз дійсно вітер — це нова можливість. Ми розуміємо, що ця тенденція пов'язана, зокрема, із тим, що раніше будівництво вітрових станцій, було сконцентровано в прибережних зонах Чорного та Азовського морів.

На жаль під час бойових дій, багато із наявної побудованої інфраструктури залишилось на окупованих територіях. Також велика частка знаходиться в зоні ризику, тобто недалеко від лінії зіткнення. У 2022 році зупинилось приблизно 85% всієї вітрової енергетики в Україні, тому що вона була сконцентрована в одній зоні.

І під час вже повномасштабної війни багато компаній прямують на захід, тобто це Хмельницька, Рівненська, Волинська, Тернопільська, Львівська області. Відповідно, зараз найбільші проєкти, які готуються, сконцентровані на заході України і це є такою новою тенденцією.

Тобто, що з кожним роком в нашій області будуть з’являтися все нові й нові вітрові турбіни.

А які відмінності в будівництві вітрогенеруючих установок на території нашої області?

Для порівняння. Щоб встановити сонячну електростанцію потужністю 1 МВт необхідно 1,7-2 га землі. Також враховується рельєф. Необхідно щоб була рівнина.

Якщо це вітрова станція потужністю 1 МВт, то також є різні нюанси. Земельна ділянка має бути від 0,3 га, тобто набагато менше. Причому ці два види енергії можна поєднувати поруч.

Це дуже різні способи отримання енергії, не тільки через те, що одна залежить від сонця, а інша — від вітру. Крім того, ці проєкти по-різному розвиваються. Тому що сонячну електростанцію можна встановити за період до одного року. Це включаючи земельні питання, зміну цільового призначення, провідну документацію, будівництво і здачу в експлуатацію.

Для будівництва та встановлення вітрових електростанцій цей термін складає втричі більше, тобто близько трьох років. Це враховуючи те, що тільки один рік проводяться вітровимірювальні дослідження.

Плюс доставка замовлення й обладнання. Це те ж важливий момент і займає час. Тобто у випадку будівництва вітрової електростанції потрібно враховувати також логістичні особливості. Це перший фактор. Другий необхідно оцінити мережі щодо можливого приєднання. При наявності поблизу споживача або електромережі та їх технічна спроможність.

Пане Степане, як щодо вартості вітрогенеруючих установок... хто може стати власником вітропарку потужністю 4 мВт. ?

Щоб встановити вітрову електростанцію потужністю 1 мВт, необхідно приблизно 1,5 млн євро. Тобто це, якщо нове обладнання. Якщо це обладнання релоковане, тобто яке вже було у використанні, то це буде набагато дешевше. Але потрібно розуміти, що релоковане з Європи обладнання, воно і прослужить менше. Тобто, якщо нова вітрова станція має термін експлуатації 20-25 років, то та, що була у використанні, вже відпрацювала 10-15 років. Ще одна особливість відносно того — ви не отримуєте гарантію на якийсь довгий термін. Це буде мінімальна гарантія максимум на рік. Але і за таких обставин це є рентабельно.

Розкажіть в яких районах Хмельниччини найкраще встановлювати вітропарки?

Це залежить від рельєфу місцевості. Необхідно дивитися на карті рельєфу. Якщо висоти складають понад 350 метри над рівнем моря, в нас вони є переважно в Хмельницькому районі, також на півдні області, там де Товтри. На півночі також є цікаві локації, наприклад у Славуті. Тобто, чим вища місцевість, тим краще вітер. Зазвичай це висота 350 метрів і вище. Там швидкість вітру на висоті 100 метрів може бути понад 7 м/с.

Авторка: Людмила Коваль

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня
Вибір редакції