Орган 1857 року досі грає у катедральному костелі святих апостолів Петра і Павла, що у Кам’янці-Подільському. Наприкінці XIX століття його до Кам’янця-Подільського привезли із Відня. З того часу усі богослужіння у костелі відбуваються під його супровід.
Органіст Святослав Нагорняк уже понад 30 років грає під час богослужінь у Кам’янець –Подільському катедральному костелі святих апостолів Петра і Павла. Чоловік каже - органи завжди служили в храмах для підтримки церковного співу і музичної окраски літургій.
«І наш храм не є винятком. Він знаходиться у старовинній будівлі, якій вже понад 400 років. І саме до цього храму в 1857 році був привезений цей орган. Його привезли з Відня і встановили тут. Це орган дуже знаної на той час фірми «Карл Гессе». Тоді він коштував чималу суму грошй - 2500 срібних. З доставкою та встановленням він обійшовся десь костелу до трьох тисяч срібних», - каже Святослав Нагорняк.
Через два роки після встановлення у Кам’янець-Подільському катедральному костелі, орган був описаний у польському журналі «Музичний рух».
«Писали, що цей орган посідає 20 регістрів та має 970 труб, із них 100 дерев’яних. Це, звісно, не такий великий орган, як у Домському соборі в Ризі чи Ченстоховській катедрі у Польщі, де органи мають 100 регістрів, але це унікальний інструмент. Він має дуже гарне звучання. Зазвичай у костелах ставили такі органи, які видавали дуже низький тембр, а цей так зроблений, що на ньому можна давати концерти», - розповідає органіст Кам’янець-Подільської катедри.
У 1978 році старовинний орган у костелі святих апостолів Петра і Павла був відреставрований.
«Реставратори були дуже добрими майстрами, бо орган і досі грає. Але наші старожили стверджують, що ті реставратори трохи вивезли труб з нашого орану до Естонії. І я гадаю, то була помилка тодішньої влади, що вони дозволили ті труби вивезти, бо зараз навіть видно, що труби органу трохи різняться», - каже Святослав Нагорняк.
Органістка костелу Марія Дубік грає як на службі, так і концертні програми. Каже, органів 19-го століття в хорошому концертному діючому стані залишилося не багато.
«Цей орган досить цікавий тим, що це австрійський інструмент, але він не є зовсім характерним для саме австрійських органів, він є італійського типу. Такий унікальний, можна сказати, мікс, експеримент для органобудівництва. Тут натуральна механіка, яка була поставлена саме для цього приміщення, адже він з самого початку був тут. Із врахуванням всієї акустики приміщення, інструмент створює дуже неповторне звучання, тому почути його дуже цікаво і унікально», - каже Марія Дубік.
Читайте також
- Під час карантину на Хмельниччині туристів прийматимуть три музеї-заповідники
- Музей Глібова на Хмельниччині: чому байкаря "вигнали" з Чорного Острова
- У Кам’янці-Подільському представили єдину в Україні платівку з першим записом «Щедрика»