Перейти до основного змісту

На Хмельниччині завершують будівництво протирадіаційного укриття, розрахованого на 1000 людей

На Городоччині Хмельницької області цьогоріч планують завершити одне із найбільших в області протирадіаційних укриттів. Воно будується на монолітній основі та розраховане на тисячу людей.

Про це в етері Українського Радіо Хмельницького розповів Сергій Рибак, начальник відділу освіти, молоді та спорту Городоцької міської ради.

Пане Сергію, розкажіть на якому етапі будівництво цього найбільшого на Хмельниччині протирадіаційного укриття на монолітній основі, а також як щодо його фінансування?

Нагадаю, що це в нас нове будівництво. Це укриття протирадіаційне, воно розраховане на 1000 осіб. Воно будується на території Городоцького ліцею № 4. Це опорний заклад, в якому навчається 600 учнів і поряд в нас через дорогу знаходиться ліцей № 3 — колишня школа. Чому я кажу колишня, тому що так до реформи називалася загальноосвітня школа з поглибленим вивченням польської мови. Тобто, це школа, в якій учні здобувають освітні послуги, починаючи з першого класу по 11-й польською мовою. Таких в Україні всього п'ять, чотири — у Львівській області, одна — на Хмельниччині. Тобто, дане укриття розраховане на 600 учнів із ліцею №4 і на 300 учнів ліцею №3. Ну і зрозуміло, з персоналом — це в нас якраз і є тисяча людей.

Пане Сергію, нам відомо, що саме це капітальне будівництво, тобто зводиться все з нуля? Розкажіть, про пройдені етапи і які ще залишилися?

З нуля, звичайно. Тому що, ми не знали ще чи буде субвенція на 2023 рік і чи в бюджеті буде розділ на укриття. І ми у 2022 році замовили проєктно-кошторисну документацію, випереджаючи всі події, але розуміючи, що у цьому закладі ми не маємо навіть підвального приміщення. Тому, усі 600 учнів і з самого початку були на дистанційному навчанні. Потім було змішане — у дві зміни, після цього ми почали шукати щось десь пристосоване в різних місцях, тому це було незручно.

Ну і така сама ситуація майже аналогічна в ліцеї №3. Тому будівництво було першочерговим завданням для громади. Але, так сталося, що на момент, коли з'явилася субвенція на укриття, у нас вже була проєктно-кошторисна документація з експертизою, тобто, ми були готові до початку робіт. В результаті проведення тендерних процедур, саме будівництво з самого початку було оцінено, його першоджерельна вартість була 60 мільйонів гривень. Внаслідок того, що ми не змогли до кінця 2023 року завершити будівництво.

Були проблеми, тому що це було пов'язано із погодними умовами, це було пов'язано із кадровим потенціалом. З різних таких моментів, які сумарно не дали нам можливість фактично зреалізувати проєкт до завершення року. Зрозуміло, що коли починали, то і ціни піднялися, і здорожчали насамперед матеріали. Підрядник був змушений локаційно змінити постачальників, тому що, через те, що ми знаходимося в умовах війни, потрібно було міняти й постачальника, тих чи інших матеріалів. Ми освоїли абсолютно всю субвенцію, яка в нас була. З самого початку це було всього сім мільйонів гривень. На завершення 2023 року, те, що нам давали неосвоєні кошти з інших громад, у нас фактично сталося так, що ми отримали 50% від загальної вартості тієї, яка була на той час, тобто 47 мільйонів гривень.

Пане Сергію, зважаючи на те, що все відтерміновується, коли планується завершення будівництва укриття?

Влітку 2023 ми починали котлован, і фактично до Нового року було зведено усі капітальні стіни й покриття було виконано. Не було зроблено внутрішні роботи, не були виконані вентиляційні роботи, не була зроблено, відповідно, комунікації, тепло. Оце все, що було пов'язано вже з такими внутрішніми роботами.

А зважаючи на те, що у нас уже грудень 2024 року, можете нас зорієнтувати, як стосовно здачі цього об'єкта? Яка ситуація на сьогодні?

В нас фактично саме будівництво на завершальному етапі. Внаслідок того, що була додаткова субвенція на не завершальні об'єкти й нам додатково ще додали 14 мільйонів гривень на саме будівництво. Уже виконані всі внутрішні роботи. Є затримка із вентиляційними роботами, тому що сама вентиляційна система змонтована, але, на жаль, є проблема із постачанням частин до вентиляційної системи іноземного виробництва. Підрядник їх ще не отримав. Ми в очікуванні, але дні сходять і ми розуміємо, що є сьогодні ризики щодо цього.

Це в нас єдина така проблема, яка сьогодні гальмує здачу самого об'єкту в експлуатацію. Тому що, тепло вже підключене, і освітлення, і ми уже завозимо меблі, і почали створювати освітнє середовище. Також оздоблюємо та розфарбовуємо стіни.

Якби були сьогодні ці всі складові, ми могли б освоїти й закрити абсолютно цей проєкт до завершення 2024 року. І якщо так станеться, що підрядник не отримає ці компоненти, зрозуміло, що буде потрібно додатковою угодою продовжити договір, ще на 2025 рік. Будемо бачити перший квартал. Сподіваємося, що всі ці роботи будуть завершені й ми після Нового року, після зимових канікул зможемо відкрити об'єкт і здати в експлуатацію для освітніх закладів.

Авторка: Людмила Коваль

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня
Вибір редакції