Перейти до основного змісту

На Хмельниччині рак передміхурової залози серед чоловіків — у лідерах онкозахворювань

Лікарі урологічного відділення Хмельницької обласної лікарні долучилися до Всесвітньої акції "Movember" щодо запобігання поширенню раку передміхурової залози серед чоловіків. Це захворювання на третьому місці серед онкохвороб.

Про це в етері Українського радіо Хмельницького розповів Олексій Підмурняк – завідувач урологічного відділення Хмельницької обласної лікарні, заслужений лікар України, доктор медичних наук.

Пане Олексію, розкажіть як щодо рівня захворюваності на рак передміхурової залози серед чоловіків на Хмельниччині ?

На жаль, за статистикою, в Хмельницькій області на першому місці стоїть онкозахворювання шлунково-кишкового тракту, потім трахеї легенів і на третьому місці захворювання передміхурової залози й далі сечостатевої системи. Тому, привертання уваги чоловіків до необхідності діагностики дасть змогу встановити діагноз на ранніх стадіях і вчасно й ефективно пролікуватися. Адже з усіх онкологічних захворювань у чоловіків, і загалом, найкраще діагностується та лікується якраз рак передміхурової залози. Якщо вчасно виявити та вчасно почати лікувати це на ранніх стадіях. І після ефективно проведеного лікування тривалість життя пацієнтів без прогресування відповідає майже такій самій тривалості життя, як у пацієнтів, в яких не діагностували рак простати. Тому, ми з урологами Хмельницької обласної лікарні безпосередньо підтримали такий івент, де хочемо популяризувати ретельне ставлення до свого здоров'я чоловіків.

Пане Олексію, ви якраз підняли питання щодо рівня захворюваності, чи буде у вас цифра щодо Хмельниччини? Хоча б кількість тих, які до вас потрапляють, аби у нас була уява щодо ситуації?

Стосовно Хмельницької обласної лікарні то, безпосередньо на рак передміхурової залози за минулий рік звернулося близько 170 чоловіків. Якщо ми беремо, що загалом в урологічному відділенні Хмельницької обласної лікарні лікується 2500 пацієнтів, то загалом онкологічні захворювання складають 20% від загальної кількості пацієнтів, які лікуються у нас в стаціонарі. Серед цих онкологічних пацієнтів 32% складають пацієнти з пухлинами передміхурової залози. Всіх пацієнтів ми обстежуємо, виконуємо ряд обстежень і для підтвердження діагнозу обов'язково виконуємо біопсію передміхурової залози. Після встановлення підтвердження діагнозу планується лікування. Ось така картина щодо захворюваності, це досить великий показник захворюваності, який ми діагностуємо.

А яка ситуація була минулого року щодо рівня захворюваності на рак передміхурової залози? Менше до вас зверталося пацієнтів?

Ні, менше не було. Загалом цей показник сталий. Ми лише помітили, що з початком пандемії, тоді, коли були обмеження, щодо звернення за діагностикою і допомогою то, зросла кількість занедбаних стадій. У цих випадках, ми вже не можемо пролікувати радикально і доводилося призначати лишу терапію, яка полегшує страждання пацієнта.

Пане Олексію, які симптоми мають налаштувати чоловіка на те, що він має звернутись по діагностику, і звісно ж, з якого віку чоловіки мають піклуватись про своє чоловіче здоров'я?

Загалом симптоми, ознаки раку передміхурової залози, вони не є специфічними. Це частий сечопуск, неприємні відчуття під час сечопуску. Те, що чоловік встає вночі понад два рази в туалет, це має настерегти для того, щоб провести скринінгове дослідження. Потрібно звернутися до уролога і сказати, що в мене якісь такі проблеми… І уролог скаже, що необхідно робити. Сьогодні є багато обізнаних сімейних лікарів. Тому що, ми працюємо з сімейними лікарями у цьому напрямку. Якщо чоловік сам не наважиться, то його до сімейного лікаря заведе дружина і скаже "ти не встидайся, скажи, що тебе турбує, тому що це важливо". І ця фраза повинна супроводжуватись, тому що є захворювання, про які ми можемо говорити, але існує таке розуміння, що певну хворобу в чоловіків виявляють жінки, а певну хворобу у жінок виявляють чоловіки. Ми можемо жартувати, але по суті воно так, є. Діагноз "рак молочної залози", жінці ставить чоловік. "Рак яєчка" чоловіку ставить жінка. В цілому, це, якщо ми говоримо про свідоме ставлення між парою, про це треба думати й не зволікати.

Виявлення цієї хвороби на ранніх стадіях дає можливість вчасно пролікувати та вчасно забезпечити таку тривалість життя, яка повинна бути без захворювання.

А з якого віку чоловікам варто і вже потрібно звертатися по діагностику передміхурової залози?

Загалом, це стосується, якщо це пацієнт європеоїдної раси, то з 50 років обов'язково всі ці обстеження. А якщо пацієнт негроїдної раси, то з 40 років. Як урологи, ми вважаємо, що чоловіки мають проходити ретельне обстеження вже після 40 років. І розуміння того, що у світі є такий лікар, як уролог, у чоловіка те ж повинно бути.

Авторка: Людмила Коваль

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції