Перейти до основного змісту

Як в освітніх закладах Хмельниччини реалізовують проєкт “П’ять кроків до здорового харчування”

Хмельниччина стала учасницею проєкту “П’ять кроків до здорового харчування”, який проводиться в освітніх закладах. Про це в етері Українського Радіо Хмельницького розповіла Наталія Ткачук – заступниця генерального директора Державної установи "Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України".

Як на Хмельниччині реалізовують проєкт “П’ять кроків до здорового харчування” та які активності передбачені для його учасників?

Наша область є учасником проєкту Всесвітньої організації охорони здоров'я за участі Центру громадського здоров'я МОЗ України "П'ять кроків до здорового харчування", яка реалізується в 15 загальноосвітніх школах нашої області. Ми працюємо вже два тижні. Якщо ми говоримо саме про зустрічі з учнями, тому що проєкт передбачений для батьків, вчителів і учнів, тобто для всіх учасників освітнього процесу, то для того, щоб розповісти дітям про те, наскільки здорове харчування впливає на навчання, на успіх, на їхню поведінку і на здоров'я. Тому два тижні ми вже зустрічаємося з дітьми, і вже була одна зустріч з вчителями в одній зі шкіл і розповідаємо саме про це, тому що здорове харчування — це надзвичайно важливо для всіх нас, і батьків, і вчителів, і дітей. На початку цих зустрічей передував відбір шкіл, з усієї області потрібно було відібрати 15 шкіл і визначити кураторів, хто саме буде працювати в школі з педагогічного колективу з нашими спікерами.

Яким чином ви обирали ось цих 15 освітніх закладів?

Було обрано 15 шкіл саме за тим принципом, де саме є у нас люди, де є наші працівники, які будуть працювати спікерами, доносити інформацію, представляти презентації, ті, які нам надали в рамках проєкту. Дві презентації для дітей, для вчителів, але це ні в якому разі, я одразу всім розповідаю, що 15 щасливчиків, які розпочали цей проєкт, це ще не його завершення. Ми вирішили, що цей проєкт буде продовжуватися, як наш регіональний. По завершенню цього, тобто в листопаді ми закінчуємо проєкт з 15 школами, далі з грудня ми починаємо працювати зі всіма школами, де є 9-11 класи з тим, щоби "П'ять кроків до здорового харчування" був доступний всім дітям, які навчаються в нашій області. Тобто це початок, але це ніяк не завершення, тому всім пощастить і долучитися до цієї інформації, всі будуть обізнані, всім буде цю інформацію надано і зможуть всі долучитися саме до тих ще й проміжних активностей, які ми проводимо в наших школах, або запропонувати щось своє. Тобто ми пропонуємо, але педагогічний колектив і діти в процесі зустрічі вже вносять свої корективи й ми це бачимо для того, щоб діти засвоїли матеріал і саме основне, щоб вони його використовували надалі.

Якщо проаналізувати те, що нам вже вдалося, то поки що взяли участь 11 закладів із 15, тому що комусь не щастить через повітряні тривоги, і час, на який була передбачена зустріч прийшлось переносити. Вже є навіть такі, що ми три рази переносили дату зустрічі. Є ще дві школи, які не розпочинали, але ми встигнемо за листопад. Тобто, ми встигаємо спокійно провести всі ці зустрічі й активності, які запланували в цих школах, але якщо брати цих 11 шкіл, то ми бачимо, що інформація, яка була донесена для 41% дітей це надзвичайно корисна інформація, для 36%, що це дуже і дуже корисна інформація.

Але є такі, що їм важко відповісти, тобто вони з цим стикнулися вперше, і на питання "чи дізнались ви щось нове під час вебінару?" 55% дітей відповіли, що було дещо невідомо. Але є й такі це 25%, які написали, що дізналися дуже багато нового, і для них це буде корисним. А ось ми для себе хотіли визначитися, скільки дітей, все-таки потребує подальшої роботи в цьому плані, щоб їм прищепити здорові звички в харчуванні, і на питання "чи плануєте ви щось змінити у своєму харчуванні?" 37% відповіли, що практикує здорове харчування. Це дуже тішить, тому що це все-таки дуже велика кількість дітей, 30% відповіло, що так, хочуть щось змінити, а ось 20% не визначилися, і 13% сказали, що не хочуть міняти. Я от вважаю, що оцих 33%, якщо взяти загалом, і потребують нашої додаткової уваги й додаткових зустрічей.

До речі, наскільки легко зрозуміли матеріал, більшість дітей це 89% відповіли, що так легко, але є і така частина, яка написала це близько 6%, що інформація подається занадто швидко, тому ми для себе зробили висновок, що дві зустрічі очевидно мало, і бажано було б, ну це в майбутньому ми будемо працювати в себе, що цей матеріал потрібно подавати, мабуть, не двома блоками, трьома. Як саме це робити, це потрібно думати, але факт залишається в тому, що дітям дійсно інформація сподобалася, і її не складно розуміти, тобто це є дуже добре. І ми вдячні Всесвітній організації охорони здоров'я за те, що надані ці презентації дітям дійсно доступні й зрозумілі.

Попри зустрічі саме там, де подавався матеріал, ми робимо ще й активності, де ми малюємо, формуємо тарілку здорового харчування, діти відповідають на питання, проводимо вікторини, відпрацьовуємо метод "долоні здорового харчування", щоб краще запам'ятати, як саме формувати цю тарілку.

Ми оголосили "челендж", який має назву "тарілка здорового харчування", тобто в рамках саме цієї освітньої програми діти спільно з родиною мають приготувати страву за принципом: тарілки здорового харчування, сфотографуватися в процесі приготування, чи з готовою стравою і розмістити їх на офіційній сторінці свого навчального закладу. В мережі Facebook, чи на офіційному сайті закладу ліцею. І по завершенні челенджу, це буде кінець листопада, переможці отримають призи за участь, а також активні учні, які будуть брати участь в різних активностях, що проводяться впродовж проведення цього проєкту, також будуть нагороджені призами, які нам нададуть наші спонсори.

Авторка: Людмила Коваль

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції