"Тоді ми за Незалежність боролись. Зараз ми її захищаємо". Так каже Суспільне Хмельницький борець за незалежність України, голова Хмельницької обласної організації Народного Руху України в 1989 році Лев Бірюк. Цими днями виповнюється 35 років з утворення Народного Руху України – політичної партії, що виборола відновлення Незалежності України.
Спогади «рухівців» та їх сьогодення на Хмельниччині – в нашому матеріалі.
Учасник установчих зборів Народного руху України у 1989 року, голова Красилівської міськрайонної організації політсили Андрій Кухар пригадує: на період політичних змін працював в освітній сфері Красилова.
"На території Хмельницької області Рух було заборонено. Секретар Хмельницького обласного комітету Комуністичної партії України заборонив, сказав, тут Руху не буде. Але ми напівлегально поїхали в Київ. Там, в приміщенні політехнічного інституту, відбулися установчі збори Народного руху України. На них організували й Подільську крайову організацію Народного Руху. Основна ідея наша тоді була — це Незалежність України, донести до населення те, що ми далі не можемо йти разом із "старшим братом", що потрібно відпучкуватися і облаштовувати далі своє життя", — розповідає Андрій Кухар.
Пригадує приєднання до Народного руху і членкиня Центрального проводу Емілія Німцович.
"Я вперше потрапила на з’їзд в місті Києві. Мені дуже сподобалось, що молодий Народний Рух розвивав українську Україну. І рухівці були такі молоді, гарні, сильні, здорові. Були лозунги: "Україна понад усе!", "Україна починається з тебе!", — згадує жінка.
Доєднався до Руху у 1990 році й теперішній селищний голова Летичева Ігор Тисячний. На той період, пригадує, був підприємцем, натхненний спілкуванням із рухівцями з області, створював Летичівську райорганізацію.
"Я родом з Тернопільщини. Мої батьки як по маминій, так і по татовій лінії були членами ОУН. І вся моя родина — з обох сторін — були за Уралом. Не те, що я не любив радянської влади — я любив Україну, так був вихований", — каже Ігор Тисячний.
На запитання: чи вдалося за 34 роки стати таким представником української влади, якого він сам хотів бачити тоді, на початку боротьби за Незалежність, Ігор Тисячний відповідає:
"Вдалося! Треба сказати – вдалося. Взагалі, в 1917 році Летичів — то був такий патріотичний осередок. І в 40-х роках це було підпілля України. І ось тоді, коли ми почали створювати — люди почали це згадувати. Той згадав дядька, той тітку. Хто відкрито до нас приєднався, хто не відкрито. Але сьогодні Летичів – це є Україна".
За Незалежність України в Русі з 1989 року боролись тоді люди, для яких мета була вищою за власні інтереси, ба навіть — за власне здоров’я, говорить перший голова Хмельницької обласної організації Народного Руху України Лев Бірюк.
"І, якщо треба, то борець що робить? Віддає себе на алтар Незалежності, або своїх дітей. В нинішній ситуації борців немає. Тому що 24 серпня 1991 року ми отримали Незалежність. Боротися треба за неї? Ні. Її треба захищати!", — говорить Лев Бірюк.
Цими днями виповнюється 35 років з утворення Народного Руху України — політичної партії, що виборола відновлення Незалежності України. Зараз для Народного Руху на Хмельниччині основне завдання — підтримка Збройних Сил України, говорить теперішній голова обласної організації Станіслав Мельник.
"Хто до нас звертається — стараємось допомогти. Раз на місяць ми закуповуємо дрона. Збираємось на розширеному засіданні проводу, запрошуємо волонтерів до нас на збори. Ми їм виділяємо кошти. Волонтери закуповують різні товари, продукти", — каже Мельник.
За словами Станіслава Мельника, наразі Народний Рух на Хмельниччині налічує 246 членів.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.