У Нетішині, що на Хмельниччині, з часів перших блекауті залишилися теплові пушки, генератори та мангали для приготування їжі, каже нетішинський міський голова Олександр Супрунюк. За його словами, місто-супутник Хмельницької АЕС повністю залежить від електрики, а тепло і воду отримує завдяки атомній електростанції. Як готуються тут до прийдешньої зими і ймовірних відключень електроенергії — дізнавалися кореспонденти Суспільне Хмельницький.
Жителька Нетішина Марія Свєцька розповідає, як із двома маленькими дітьми пережили недавні перебої з електропостачанням і блекаут 2022 року:
"Маємо газові маленькі балончики, на них готуємо їжу. А ні, то ходимо у ці пункти обігріву, набираємо окріп. А взагалі — нормально, їмо кефір, булочки. Докупляли тільки оці електроприлади, такі, які на батарейках, щоб просто було світло, щоб дітям не було страшно".
Зараз, за її словами, енергопостачання стабільне, але до ймовірних наступних відключень вони готові.
До можливих відключень електроенергії у Нетішині готуються і мешканці будинку на сусідній вулиці. Зокрема, пані Лідія говорить, що купує свічки та й так світить, коли немає світла. Їжу, каже, готує на маленькій газовій плитці. Зізнається, такі покупляли майже усі її сусіди.
Ще одна мешканка багатоповерхівки Валентина розповідає:
"Минулого року в нас вмикали світло по три години — три через три, три через чотири. Але, дякувати Богу, у нас була вода холодна і гаряча".
Теплом і водою місто, за словами Нетішинського міського голови Олександра Супрунюка, забезпечує атомна станція.
"Ми повністю залежимо від атомної станції: і по теплу, і по воді. У громаді проживає 37 тисяч жителів. Практично майже всі вони залежні від електрики, бо в усіх стоять електроплити. Єдине, в Кривині є газ", — каже Супрунюк.
За словами міського голови, за останні два роки з міського бюджету взяли 5 мільйонів гривень для підготовки міста до зими.
"Витрачали їх на придбання бойлерів на дровах, генераторів, теплових пушок, на зв’язок та старлінк. Купили також ємності для води кубові, які будуть знаходитися в комунальних закладах, в першу чергу, закладах освіти. Там можна буде набрати воду", — розповідає Супрунюк.
Із резервних матеріалів, зі слів Нетішинського міського голови, зробили мангали.
"У нас є більше 50 величезних таких мангалів, які ми роздали по ОСББ та ЖКГ. На них можна буде в дворах готувати їжу. Також, у межах Програми компенсації засобів автономного живлення, жителям, бізнесу та ОСББ можуть повернути п'ятдесят відсотків від вартості генераторів. Цього року ми у цю програму додали ще й акумулятори, інвертори та сонячні станції. Для цього у бюджеті передбачили два мільйони гривень", — каже Олександр Супрунюк.
Забезпечити централізовану подачу води в будинки під час блекаутів, каже Супрунюк, місто не може.
"Атомна станція забезпечувала критичну інфраструктуру. Сподіваємося, що вони зможуть забезпечити нас навіть під час блекаутів водою. Сподіваємося на те, що буде й тепло", — говорить міський голова Нетішина.
Генеральний директор Хмельницької атомної електростанції Андрій Козюра запевняє: місто-супутник ХАЕС буде з теплом і водою.
"У 2022 році, восени, після того, як атомні електростанції переходили в режим повного знеструмлення, відповідно, одразу ми почали роботи щодо того, щоб забезпечити аварійним і надійним живленням саме ці об’єкти критичної інфраструктури. Тому в нашій громаді ці роботи виконані в повному обсязі. Ми всі об’єкти забезпечили відповідними дизель-генераторними станціями", — каже Козюра.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.