Хмельниччина потребує іноземної робочої сили: в чому причина

Хмельницька область потребує іноземної робочої сили. За словами першої заступниці голови ради підприємців при обласній військовій адміністрації Наталії Потапової, через міграцію та мобілізацію всередині нашої країни нікому працювати, і це може призвести до економічної катастрофи.

Насіння незвичного для подолян буряка жителька Кам’янець-Подільського району Галина привезла з Італії, де працювала. Каже: італійці їдять не коренеплід, а бурякову гичку.

"Вони їдять. Відварюють, олійки трошки, часничку. Воно смачне, дуже сприяє схудненню".
Жителька Кам’янець-Подільського району Галина, серпень 2024. Суспільне Хмельницький

Галина торік повернулася з Італії, куди виїхала за кілька місяців після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. На Апеннінському півострові живуть дві її доньки, та вона не хотіла сидіти вдома і працювала.

"Кожна наша жінка намагається піти на роботу, того що, ну якісь ми такі. Ну якщо нам хтось давав ту допомогу, то того нам мало. Нам же ж треба багато, бо в нас же ж діти є, треба внукам дати. Наприклад, я, хоч і дочки там, вони сварилися, що я знайшла таку тяжку роботу, доглядати за стареньким дідом".

Галина каже: знала, що повернеться в Україну, бо тут її чоловік, ще двоє її дітей та господарство.

"Я якби хотіла там лишитися, я б лишилася. Ви знаєте, вдома найкраще. Я радію дощу, сонечку нашому, навіть кожному бур'янцю".

За її словами, доньки в Україну навряд чи вже повернуться: вони облаштовують своє життя в Італії.

"Ну що ж, як немає роботи? Дуже тяжко. Зараз на пенсії, то мені дуже добре тут. А в кого є діти, в селі жити невигідно".

Скільки українців і жителів Хмельницької області емігрували з країни тимчасово чи назавжди, статистика змінюється щотижня і чекати, що всі ці люди колись повернуться, марно, каже членкиня громадської ради при Державній митній службі України Наталія Потапова.

"Коли побачили, що в нас катастрофа з робочою силою: з одного боку міграція, з іншого — мобілізація, ще з іншого — відсутність кваліфікованої робочої сили, і це біда. Якщо ми в найближчих три-чотири місяці не змінимо ситуацію, то ситуація буде патова насправді", — розповіла Наталія Потапова.

На Хмельниччині безробітних поменшало, вакансій побільшало, розповів заступник директора обласного центру зайнятості Сергій Залуський.

"Якщо у 2020 році на обліку перебувало близько 40 тисяч безробітних, то за січень-липень цього року маємо тільки вісім тисяч. У 2022 році було 12 тисяч за цей період. Кількість вакансій у нас збільшується. Якщо ще декілька років тому в нас на одну вакансію претендувало три-чотири особи, то сьогодні кількість вакансій перевищує кількість безробітних, які здійснюють пошук роботи. На це впливає війна, дуже багато людей покинуло межі України й це спричинило кадровий голод, також впливає мобілізація".

За його словами, роботодавці звертаються в службу зайнятості в пошуку працівників.

"Особливо потребують роботодавці наші саме робітничих професій. Це водій, зварювальник, металообробка та й найпростіші професії також в попиті: вантажники, підсобні робітники".

Наталія Потапова каже: експерти радять запрошувати в Україну іноземних робітників.

"У 2021 році стояло питання, що можна було, скажімо, долучити з В'єтнаму працівників, з Узбекистану, з Таджикистану, то на сьогодні, на жаль, ці ніші вже зайняті. Нам залишається країни підтягувати тільки ті, котрі з нижчою оплатою праці: Пакистан, Бангладеш, Індію".

За її словами, наразі напрацьовується законодавство, аби праця іноземців не була тіньовою.

"Воно має бути абсолютно контрольоване, мають сплачуватися податки й це буде дуже вигідно для країни".

Сергій Залуський каже: роботодавці області розглядають це питання.

"Вони звертаються, чи є можливість завезти працівників з інших країн. Це поки що на рівні консультації. 300-500 дозволів видає на працевлаштування іноземців, і то в нас такі топменеджери підприємств, керівники, і вони вже стабільні".

Та каже: в центрі зайнятості є ресурс перенавчати безробітних, підвищувати їхню кваліфікацію, та на обліку перебувають 70 відсотків жінок, решта — чоловіки або з інвалідністю, або старшого віку.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.