Руїни замку в Чорнокозинцях на Хмельниччині внесли до пам’яток архітектури

Комплекс споруд замку в Чорнокозинцях внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Про це розповіла Суспільному заступниця начальника управління інформаційної діяльності та культури Хмельницької обласної військової адміністрації Валентна Лукашук. Зараз, каже, у громаді для пам’ятки шукають власника, аби розвивати місцевий туризм.

Руїни замку у селі Чорнокозинці Орининської громади мають свої легенди, і одну з них розповіла директорка місцевого ліцею Надія Мартинюк.

"Належить князеві Курятовичу, тут жив сам князь і його сестра, одного разу лихі татари напали на Чорнокозинці. Він серед замків Кам’янця-Подільського, Хотинського, Жванецького був найменшим. Легенди були такі, що навіть підземними ходами він зв’язаний з Хотинським".
Стенд з інформацією про колишній замок у Чорнокозинцях, серпень 2024. Суспільне Хмельницький

Перед руїнами замку встановлений інформаційний стенд, тут вказано й вік споруди – їй понад 600 років, протягом цього часу замок переходив із рук в руки. Місцевий краєзнавець Микола Луцик, розповів: споруду руйнували татари.

"У замку ховалися люди під час набігів, тільки один раз захопили замок татари".

Руїни колишнього замку у Чорнокозинцях, серпень 2024. Суспільне Хмельницький

"А костел і сходи зруйнували вже в радянські часи. Кажуть, не знаю, наскільки це правда, що розбирали ці стіни і дорогу робили", — додала директорка Чорнокозинецького ліцею Надія Мартинюк.

Замок у Чорнокозинцях — частина комплексу споруд. У 1979 був взятий на державний облік як пам’ятка архітектури, але статус отримав лиш тепер, розповіла заступниця начальника управління інформаційної діяльності та культури Хмельницької обласної військової адміністрації Валентна Лукашук.

Залишки замку у Чорнокозинцях, якому понад 600 років, серпень 2024. Суспільне Хмельницький

"У червні цього року міністерство подало пропозицію, кабмін підтримав і саме цій пам’ятці був наданий статус Пам’ятки національного значення, яка вже внесена до Державного реєстру. Комплекс складається із трьох складових: це безпосередньо руїни самого замку, брами та костелу".

Обов’язок зі збереження та утримання пам’ятки лягає на Орининську територіальну громаду, де розташовані руїни споруди, каже Валентина Лукашук. За її словами, поки у комплексу немає власника чи балансоутримувача. Тому громада не може фінансувати ці об’єкти.

"Перші заходи, які мають зробити органи місцевого самоврядування – це вирішити питання із власністю, тільки тоді можна буде укласти охоронний договір на цю пам’ятку, а також можна буде передати її в оренду, наприклад, приватним підприємцям, які можуть зробити якісь заходи на території".
Залишки замку у Чорнокозинцях, серпень 2024. Суспільне Хмельницький

Власника для комплексу споруд шукатимуть, щоб розвивати місцевий туризм, розповіла голова Орининської територіальної громади Іван Романчук. Коштів для утримання пам’ятки на сьогодні, каже, в бюджеті громади не заплановано.

"Щоб ми чисто виходили з ініціативою та виділяли кошти на ці цілі, зараз, я думаю, що ні, бо ми на сьогодні живемо для фронту і живемо для того, аби утримати територіальну громаду".

За словами Валентини Лукашук, якщо не зупинити подальшу руйнацію пам’ятки, вона просто зникне.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.