Понад сотню люльок козацької доби опрацьовують студенти Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Музейну практику вони проходять у Меджибізькій фортеці, що на Хмельниччині, де був розкопаний археологічний матеріал.
Про це Суспільне Хмельницький розповіла провідна наукова співробітниця Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Тетяна Вєтрова.
За її словами, люльки XVII-XVIII століть зібрали з 2017 по 2020 роки.
"Археологічний матеріал не має 100% збереженості, але ці люльки непогано збереглися. Вони опинилися під землею, бо у свій час втратили функціональність. Наприклад, на якійсь люльці може бути невеликий скол", — пояснила Тетяна Вєтрова.
Наукова співробітниця Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" зазначила, з історичних джерел відомо, що курили власники люльок. Але точно дізнатися про вміст люльок можна після проведення хімічного аналізу залишків з археологічних артефактів.
"На той час здебільшого курили не тютюн, а суміш трав. Туди входили коноплі, чебрець і різні лікувальні трави. Може, паління допомагало знімати біль, бо козаки й турки брали участь у військових діях, були поранення. У терапевтичних цілях треба було покращити самопочуття воїна під час походу", — розповіла Тетяна Вєтрова.
Студент Володимир Войтенко зазначив, описує, чим одна люлька відрізняється від іншої.
"Ми типологічно, аналогічно або методом порівняння виділяємо люльки під кожний опис. Наприклад, є люлька, яка не має покриття, але має декоративний орнамент, виготовлена способом формування. Виробник ставив своє клеймо, тут воно арабською мовою, тому можна припустити, що люлька була виготовлена в Османській імперії", — пояснив Володимир Войтенко.
Студент Андрій Шулаєв розповів, серед люльок є ті, що скоріш за все були виготовлені у період існування Речі Посполитої: "Є керамічна люлька, що має задимлення на вінці. Тут відсутній чубукПорожнистий стержень люльки, крізь який курець втягує тютюновий дим.. Також вона мала білий колір, але зараз потемнішала".
За словами Тетяни Вєтрової, описаний археологічний матеріал передадуть до музейного фонду Державного історико-культурного заповідника "Межибіж".
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.