У Хмельницькому використовують повітря для опалення дому: переваги та недоліки

Понад тисяча домогосподарств в Хмельницькій області мають теплові насоси – пристрої, які відбирають теплову енергію з навколишнього середовища. Про це розповів експерт із теплових насосів Андрій Федорченко. За його словами, з подорожчанням електроенергії, а раніше – газу, люди частіше переходять на такі системи опалення.

Дмитро Яцишин показує розумне управління кліматом у своєму будинку. Взимку тут тепла підлога.

"Падає, наприклад, температура на пів градуса, воно знову вмикається і підігріває до 22-х з половиною", — каже чоловік.
Андрій Федорченко показує розумне управління кліматом у своєму будинку, червень 2024.

Влітку, коли спека – у будинку працює фанкойл – система кондиціонування повітря.

"Вода охолоджується в бочці, тій, що була в котельні. До шести градусів охолоджується вода, і далі по трубах подається на фанкойл", — пояснює власник будинку Дмитро Яцишин.

Працює пристрій від котельні. Тут встановлено тепловий насос. Котельню з ним власник проєктував ще під час будівництва. Тут же підігрівається вода і подається в дім.

Котельня, яку проєктував власник будинку, червень 2024.

"Обігрів і охолодження будинку. Тепловий насос. До нього 2 бочки: одна — на гарячу воду, на підготовку гарячої води, а інша — на опалення, або на охолодження. З причини встановлення, бо немає в нас газу, поки що тут. Електрикою дорого обігрівати та найоптимальніший варіант".

Така система бере тепло з повітря, яке переробляє та віддає у будинок, розповідає експерт із систем на теплових насосах Андрій Федорченко. Пояснює процес на прикладі холодильника.

"Холодильник відбирає тепло від тих продуктів, які ви приносите, і віддає тепло на задню стінку".

Як розповів Андрій Федорченко, окрім насосів, які переробляють тепло з повітря, є такі, що відбирають його із землі та води. Понад тисяча домогосподарств в області, каже, мають теплові насоси і частіше почали переходити на таку систему опалення після подорожчання раніше газу, тепер — електроенергії.

Система, яка бере тепло з повітря та переробляє його у будинок, червень 2024.

тепловий насос забирає це тепло із зовнішнього середовища, концентрує його, підіймає потенціал температури й віддає у вашу систему опалення", — уточнив Андрій Федорченко.

Коштують такі системи від трьох тисяч євро до восьми і більше, каже експерт. За його словами, тепловий насос потребує електроенергії, проте в рази менше, ніж, наприклад, електрокотел.

тепловий насос з одного кіловата спожитої електроенергії робить до 5-ти кіловат тепла. Наприклад, якщо стояв би тут електричний котел, він би споживав 1 кіловат електрики і виробляв би 1 кіловат тепла".
Котельня в будинку Дмитра Яцишина, червень 2024.

Власник будинку, Дмитро Яцишин каже, керувати температурними режимами може зі смартфона. Під час відключень електрики насос не працює. Теплу воду використовують із запасу в котельні.

"Будинок легко може бути без опалення до трьох діб. Будинок, як термос, він тримає дуже добре, добре утеплений".

Голова правління громадської організації "Хмельницький енергетичний кластер" Степан Кушнір розповідає: теплові насоси економніші вдвічі від газового опалення. Але мають недоліки.

"Капітальні витрати вони є досить суттєвими. Є певна специфіка, скажімо, там у ситуаціях, коли температура повітря ззовні – 15, — 20, тобто дуже холодно, тепловий насос не такий ефективний, як газ. Теплові насоси залежні від електроенергії", — розповів Степан Кушнір.
Система перетворення енергії вітру на тепло в будинку, червень 2024.

Степан Кушнір розповідає про альтернативу такої системи опалення у теперішніх реаліях з відключеннями електроенергії.

"Якщо тепловий насос залежний від електроенергії, а у вас її немає, то, подумайте, можливо, для вас буде рішенням твердопаливний котел для опалення, тобто, на палетах, або на дровах, просто камін".

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.