Побиття до смерті й зняття порчі: в поліції розповіли про кримінальні злочини й шахрайські схеми на Хмельниччині

Начальник Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області Василь Птащук, травень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

У Хмельницькому районі від початку 2024 року зареєстровано 2420 звернень кримінального характеру, з них — 1237 розкрито. Загалом від початку року поліцейські зафіксували 35 000 заяв та повідомлень від громадян.

Про це Українському радіо Хмельницького розповів начальник Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області Василь Птащук.

Як ви оцінюєте станом на сьогодні криміногенну ситуацію в обласному центрі й Хмельницькому районі?

Загалом обстановка на території нашого району благополучна. За перший квартал 2024 року ми маємо сім фактів тяжких тілесних ушкоджень, з них два зі смертельними наслідками. На території району зареєстровано одне вбивство, одне зґвалтування, три розбійних напади. Всі ці злочини розкриті й злочинцям оголошено підозру.

Переважно злочини стаються під час розпивання спиртних напоїв, також на побутовому ґрунті. До прикладу, минулого тижня ми затримали 45-річного чоловіка, в якого під час застілля з односельчанином виник конфлікт, під час сварки підозрюваний до смерті побив знайомого. Наразі йому оголошено підозру.

Під час дії воєнного стану всі злочини, які раніше вважались не тяжкими, перейшли в розряд тяжких. Відповідно і відповідальність за них значно зросла.

Які види порушень зараз поширилися?

Незаконний обіг зброї — це зараз актуальне питання. Від початку війни ситуація значно погіршилась. В цьому році ми вже відкрили близько 70 кримінальних проваджень за фактом незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами чи вибуховими речовинами. Зброя має бути на фронті, а не ставати знаряддям злочинів.

Зброю можна здати добровільно без наслідків?

Так, особа, яка добровільно видала зброю не підлягає кримінальній відповідальності. Підкреслюю, що в разі виявлення вибухонебезпечних предметів їх не можна брати до рук, переносити чи розбирати. Необхідно одразу повідомити поліцію. Якщо ви знайшли вибухонебезпечний предмет, вирішили принести додому і залишити там, за це наступає кримінальна відповідальність.

От, до прикладу, нещодавно у Старокостянтинові чоловік знайшов запал до гранати у квартирі своєї родички, коли розбирав там речі. Внаслідок необережного поводження пристрій вибухнув в чоловіка в руках, його травмувало. Він був госпіталізований. За даним фактом у нас відкрито кримінальне провадження і наразі ведеться досудове розслідування.

Колись у місті смертельно були поранені двоє людей під час того, як вони зняли чеку в гранаті й не змогли її поставити назад.

Інший випадок теж був на території обласного центру. Молодий чоловік прийшовши до знайомих дівчат в гуртожиток, почав хизуватися гранатою, зняв чеку і не зміг її поставити на місце. Рука вже терпла, він не міг більше тримати гранату і викинув її у вікно. Дякуючи Богу, що це був вже вечір і на вулиці не бігали дітки. Пошкоджено було тільки три автомобілі.

Які старі класичні схеми шахрайства використовують і що є нового?

Шахрайство — один з найрозповсюдженіших злочинів. Мало не щодня, а то і щодня, до поліції надходять повідомлення про вчинення шахрайських дій. Зловмисники аби виманити кошти з наших громадян використовують як відомі, так і нові схеми. Наприклад "ваш родич у біді" — це класична схема застосування психологічного тиску й одна з найдієвіших. Недавно в Старокостянтинові до 84-річної пенсіонерки подзвонив шахрай і назвався лікарем, сказав що ніби її донька потрапила в ДТП, терміново потрібні кошти. Вона назвала свою адресу і невдовзі на порозі квартири з’явився спільник шахрая, який взяв у старенької 20,000 доларів і зник. Затримали ми його в Києві.

Шахрайства в інтернеті — один зі способів, через який шахраї отримують доступ до банківських рахунків. Наприклад, шахрайські посилання. Шахрай їх може розміщувати в оголошенні, нібито грошової допомоги від держави чи від президента і так далі. А для оформлення цієї виплати людям необхідно перейти за посиланням. І коли вони переходять за фішинговим посиланням, там просять ввести банківські реквізити й свої дані. Після того з банківської або кредитної картки списують кошти.

Які були нестандартні випадки шахрайств?

Один хмельничанин ознайомився з дівчиною на сайті знайомств. Вони вирішили піти в кіно. Дівчина надіслала посилання на сайт кінотеатру, де хлопець оплатив бронювання залу. Після цього нова знайома написала, що не може з ним зустрітися. І коли хлопець захотів повернути кошти, то виявилось, що йому потрібно заплатити ще додаткові внески й вже витративши 4,000 грн він почав розуміти, що його ошукали й звернувся до поліції.

Був випадок, коли хмельничанка відправила поштою в інше місто всі свої золоті прикраси для зняття порчі. Назад коштовності вона не отримала.

Шахрайства, про які йде мова, розкриті, але не всі. На жаль, є багато проблем. Перше, шахраї, як правило, знаходяться за сотні кілометрів, на непідконтрольній території. Друге, люди відносно яких скоєно шахрайство, здебільшого приходять на другий день до працівників поліції. Шахрайства легше попередити, ніж його розкрити, людям треба дбати про свою безпеку.

Авторка: Алла Коломея.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.