"Спільна праця в теплиці сприятиме об'єднанню людей": на Хмельниччині реалізують проєкт "Мій врожайний рік"

Теплиця, надана в рамках проєкту "Мій врожайний рік", 2024. Суспільне Хмельницький

Соціальний проєкт "Мій врожайний рік" реалізовує на Хмельниччині громадська організація “Центр Стратегічних Ініціатив”. Фінансує його фонд "Східна Європа" за сприяння Швейцарії. З квітня учасники проєкту безоплатно почали отримувати садово-городній інвентар або теплиці.

Про це в етері Українського Радіо Хмельницького розповіла Наталя Шмурікова — керівниця проєкту, голова правління громадської організації "Центр Стратегічних Ініціатив".

Яка мета проєкту "Мій врожайний рік"?

Наш проєкт сприятиме адаптації, кращій взаємодії між собою та інтеграції в місцеві громади родин внутрішньо переміщених осіб, родин військовослужбовців та місцевих мешканців, що проживають в сільській місцевості Хмельницької області. А інструмент, завдяки якому ми збираємося все зробити, це теплиці та садово-городній інвентар. Так, ми вважаємо, що спільна праця в теплиці, а також спільне користування садово-городнім інвентарем сприятиме тому, що люди об'єднаються, будуть краще взаємодіяти, допомагати один одному і таким чином зможуть підсилити громади. Тому ми розпочали проєкт "Мій врожайний рік", в рамках якого ми обираємо навчальні заклади, громадські організації, комунальні установи, які звертаються в нашу громадську організацію щодо отримання телиць, а також колективи родин для отримання садово-городнього інвентарю.

Що таке колективи родин? Скільки плануєте підтримати таких колективних заявок?

Ми плануємо підтримати 50 колективних заявок. Щодо колективів родин, то це щонайменше п'ять родин, які проживають в одній місцевості, або на одній вулиці, сусіди. Для нас важливо, щоб такий колектив складався із родин внутрішньо переміщених осіб, військовослужбовців, тобто, це можуть бути батьки військовослужбовця, або його дружина, або його діти, або сам військовослужбовець, а також місцеві мешканці. Родини об'єднуються і вирішують, який садово-городній інвентар їм потрібен. Зазвичай, це бензопила, мотокоса, подрібнювач гілок, тачки. До речі, деякі вже отримали цей інвентар.

Тобто, вже є переможці проєкту?

Так, ми можемо привітати перших 10 переможців. У березні ми відібрали 10 найкращих колективних звернень. 25 квітня ми урочисто всіх привітали, запросили в Хмельницький і вручили садово-городній інвентар. А також вже визначили переможців квітня. Наразі ми повинні ще пройти певні процедури щодо затвердження цих переможців, після чого ми оголосимо їх перелік на своїх сторінках в соціальних мережах. І ще будуть переможці травня.

З яких громад перші переможці проєкту?

Це Староушицька, Ярмолинецька, Китайгородська, Красилівська, Чемеровецька тергромади. Додам, що кожне колективне звернення не повинно перевищувати 10 000 грн. Я закликаю долучатися до проєкту, ще є можливість до 15 травня написати звернення щодо інвентарю.

Яка ситуація щодо теплиць?

Зараз йде доставлення. До участі у проєкті щодо теплиць ми допускали також юридичні особи, зокрема навчальні заклади або громадські організації. Ми маємо 12 переможців: вісім з яких отримають великі теплиці та чотири маленькі.

Іван Рудик – учасник проєкту: "Я представляю колектив родин, до якого входять сім’я наших друзів, дві родини ВПО і родина військовослужбовця. Ми всі локально перебуваємо поруч, це село Тетерівка Деражнянської громади. Ми отримали теплицю розміром 4х12. Планую вирощувати помідори, перець, огірки, капусту. Раніше в мене була аматорська теплиця, тому трохи маю досвід у цій справі, колись навіть навчався в Аграрному університеті, але ніколи не працював за спеціальністю. Наразі у мене з’явилась можливість здійснити свою мрію".

Тетяна Радійчук — директорка комунальної установи "Центр надання соціальних послуг Китайгородської сільської ради": "У нас буде велика теплиця 4х12. Ми розділимо її на шість секторів. У громаді проживають сім’ї ВПО, які не мають земельних ділянок, тому вони отримують їх в теплиці. Вирощену городину також плануємо консервувати, або забезпечимо овочами нашу школу. Щодо садово-городнього інвентарю, то було колективне звернення від жителів села Колодіївка. Вони придбали в межах проєкту мотосапу і мотокосу".

Проєкт передбачає й освітню частину. Ви планували провести декілька вебінарів із вирощування городини.

Так, наша експертка проєкту, пермакультурна дизайнерка Олександра Рибалко провела навчальні вебінари про особливості вирощування рослин у теплицях, також стосовно підготовки саду і городу до весняно-польових робіт пермакультурними методами.

Авторка: Інна НІКОЛАЄВА

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.