Шукають нового орендаря: Верховний суд зобов'язав УПЦ звільнити Свято-Миколаївський храм Хмельниччини

Верховний суд України зобов’язав Українську православну церкву звільнити кам’янець-подільський Свято-Миколаївський храм, що є пам’яткою архітектури XIV століття. Приміщення може здаватись в оренду релігійним організаціям. Про це Суспільне Хмельницький розповів директор Національного історико-архітектурного заповідника "Кам’янець" Василь Фенцур. За його словами, рішення щодо іншої церкви, Хрестовоздвиженської, що теж належить заповіднику, ще перебуває у Верховному суді.

В якому стані зараз пам’ятки та за яких умов їх можуть здати в оренду іншим релігійним організаціям — в нашому матеріалі.

Свято-Миколаївську церкву в Кам’янці-Подільському попередні орендарі, релігійна громада УПЦ МП, звільнили, але почепили замок, сказав директор заповідника "Кам’янець", на балансі якого споруда, Василь Фенцур. Зняти замок, каже, зможуть в присутності державного виконавця та поліції. Коли точно — ще невідомо.

До Хрестовоздвиженської церкви, пам'ятки XVIII століття, доступ вже є. Василь Фенцур каже, при звільненні цього храму представники УПЦ, в присутності працівників заповідника, забрали все своє майно. Наразі зробили грошову оцінку обох пам’яток національного значення.

"Грошова оцінка визначила вартість майна — 12 мільйонів гривень по одній церкві, 14 мільйонів гривень — по другій", — сказав чоловік.

За його словами, для релігійних організацій, що виявлять бажання взяти церкви в оренду, річна плата буде близько 900 тисяч гривень. Однак для попередніх власників може бути виняток: "Для тих релігійних організацій, які використовували раніше на безоплатній основі, є пільга в розмірі 0,01% від грошової оцінки".

Заступниця начальника регіонального управління Фонду держмайна Наталія Андрушко говорить: релігійним організаціям приміщення здадуть в оренду без аукціону: "Вони православні. Я не думаю, що там якась інша конфесія захоче це брати. Право пріоритету — першої заяви".

Хрестовоздвиженська церква, квітень 2024, Хмельниччина.

Як розповіла Наталія Андрушко, першу заяву, що надійшла, Фонд держмайна відхилив. Причина — установчі документи складені з порушенням законодавства. Попередній настоятель Хрестовоздвиженської церкви отець Тарасій Тимків розповів: саме їхня релігійна організація, що належить до УПЦ, подавала заяву на оренду храму. В них, як в попередніх орендарів, було право на пільгову плату. Але ОВА не затвердила їхній чинний статут.

"Ми стверджуємо, що наш центр знаходиться в Києві. А комісія в справах релігії, що засідала з питань статуту УПЦ, знаходить, що ми маємо зв'язок з московським патріархатом. З причини того, що Москва не виключила нас зі своєї структури. Москва не зацікавлена виключати. Зацікавлені тільки ми. Ми не входимо в склад їхній. Ми ніяких зв’язків з ними не хочемо мати, абсолютно ніяких", — сказав отець Тарасій Тимків.

За його словами, своє право проводити богослужіння в Хрестовоздвиженській церкві релігійна громада відстоюватиме в Європейському суді з прав людини.

Директорка департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної військової адміністрації Інна Михайлова нам в коментарі підтвердила — такі громади наразі дійсно не перереєстровують.

"На даний час, відповідно до законодавства, ми не можемо реєструвати чи перереєстровувати статути УПЦ. В тому числі в нових редакціях. Так само не можемо вносити їх до державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. Ми не можемо це робити, якщо вони у своєму повному найменуванні не вказують свою належність до керівного центру. Тобто, свою приналежність до московського патріархату", — пояснила Інна Михайлова.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.