Призупинили через війну: на Хмельниччині розмальовуватимуть будинки самчиківським розписом

Розмалювати хати планують у селі Самчики неподалік Старокостянтинова, що на Хмельниччині. Так продовжать проєкт "Нове життя самчиківського розпису", який був призупинений через повномасштабне вторгнення.

Як розповів Суспільне Хмельницький художник та учасник проєкту Віктор Раковський, створили проєкт у 2018 році, аби відновити та зберегти цей вид декоративно-ужиткового мистецтва.

З початку проєкту волонтери безкоштовно прикрасили п’яту частину з усіх будинків, які планували, розповів Віктор Раковський. Обирали хати в українському стилі.

"У цих будинках живуть люди. Ми запланували оздобити 37 будинків. Уклали угоду з кожним жителем, господинею, яка протягом 80 років не буде змінювати розпис, щоб люди могли подивитися", — сказав Віктор Раковський.

Паркан прикрашений самчиківським розписом, 12 квітня 2024, Хмельниччина.

Через повномасштабне вторгнення проєкт призупинили, каже художник, але планують його продовжити — розписати решту хат елементами самчиківського розпису. Наразі шукають ще художників-волонтерів.

"Проєкт зараз на етапі відновлення. Але потрібна обов’язково підтримка якоїсь організації, тому що самотужки нам дуже складно", — говорить учасник проєкту.

Самчиківський розпис на стінах будинку, квітень 2024, Хмельниччина.

Композицією з квітів, писанки та ягід розписані стіни хати жителя села Самчики Сергія Касьянова. Чоловік розпис робив сам, бо художник. Також в межах проєкту "Нове життя самчиківського розпису" розмалював криницю.

"Малюнок на своєму будинку я відновлюю кожні три-чотири роки, бо він на сонці трішки вигорає. Для розпису використовую акрилові фарби. Взагалі, у самчиківському розписі кожен елемент має своє значення. Наприклад, писанка пишеться як оберіг, щоб оберігав оселю і родину".

Сергій Касьянов розписав самчиківським розписом стіни свого будинку, квітень 2024, Хмельниччина.

За словами Віктора Раковського, традицію декоративного розпису села Самчики взяли під охорону держави. Художник розповідає, коли виник цей вид мистецтва: "Знайшли скриню, якій десь більше пів століття, де є такі елементи розпису, які ми потім трішечки оновили, відпрацювали й сформували свій стиль, як декоративний розпис села Самчики. Ми почали ним займатись десь у 1963-1964 роках".

Віктор Раковський каже, господарі можуть самі обирати ескізи для будинку. Їх пропонує художник. В межах проєкту, власники повинні підготувати свої хати — вирівняти зовнішні стіни.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.