У Хмельницькому за грантові кошти облаштували житло для переселенців: яке воно і скільки людей його отримає

Майже 75 сімей з числа ВПО у найближчі два тижні заселяться у два облаштовані для них приміщення в Хмельницькому. Це житло "під ключ" у частині діючого гуртожитку на вулиці Інститутській та у нежитловій будівлі на вулиці Кам'янецькій.

Про це під час презентації оновленого житла для ВПО розповів Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.

За його словами, житло для ВПО облаштували в Хмельницькому в рамках програми "Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні", яка фінансувалася Європейським Союзом і реалізовувалася під управлінням Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) в десяти містах західних та центральних регіонів України. Вартість виконаних робіт з капітального ремонту, реконструкції та переобладнання житла, придбаного обладнання, каже Симчишин, склала майже 1,5 мільйони євро.

Перші жителі-переселенці

Сергій та Вікторія Шемендюки з Бахмуту прийшли поглянути на смартквартиру в частині діючого гуртожитку, облаштованій для внутрішньо переміщених осіб. Тут є житлова кімната з трьома спальними місцями, телевізором, постільною білизною, кухня з витяжкою, плитою, холодильником, санвузол.

Сергій Шемендюк розповідає, що вони з дружиною та тещею мешкають у цьому ж гуртожитку з минулого року. Кімната, каже, у них наразі маленька, без санвузла та з загальною кухнею.

Сергій та Вікторія Шемендюки з Бахмуту в смартквартирі, в яку планують незабаром переселитися з маленької кімнатки у гуртожитку.

Зі слів Сергія, спочатку вони з родиною винаймали двокімнатну квартиру, за яку доводилося платити щомісяця дев'ять тисяч гривень. Для його зарплати сантехніка комунальної компанії, куди чоловік влаштувався після евакуації до Хмельницького, сума оренди житла була занадто високою.

"У мене десять тисяч в місяць виходить в середньому в ЖЕКу, і от вся моя зарплата йшла на оренду. Це дуже багато", —говорить Сергій

Його дружина Вікторія розповідає: мали в Бахмуті свій бізнес та свій магазин, але покидали місто без нічого. Тут знову починають все з нуля, як колись.

"То починали замолоду, а це — мені 56, йому 56. Це все, звичайно, жах. Коли приїжджаєш — ні виделки, ні ложки, нема нічого. Все було, а тут бац — і нічого нема", — каже жінка.

Житло "під ключ" для хмельницьких переселенців

Крім шести смартквартир, у гуртожитку на вулиці Інститутській, є й 39 кімнат для одинаків, у яких житимуть дві-три людини.

"Все "під ключ": з меблями, з посудом, з тим, щоб людина просто отримала ключі й у той самий день зайшла і могла жити. Тут нічого не треба допрацьовувати, тут ти приходиш і проживаєш в дуже добрих умовах. Це не модульні будиночки, це не шалашики, як ми їх називаємо, це повноцінне нормальне житло для людей, які своє втратили", — говорить Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.

За його словами, люди житимуть тут стільки, скільки буде потрібно. Платитимуть лише за комунальні — за показниками встановлених у кожній кімнаті лічильниками.

"Першочергове право на це житло мають родини, в складі яких є діючі військовослужбовці, учасники бойових дій, далі беремо до уваги кількість дітей в родині, люди з інвалідністю, самотні — одним словом, ціла рейтингова система", — говорить Симчишин.
Одна із смартквартир, в якій житимуть переселенці, облаштована у хмельницькому гуртожитку.

Житло для ВПО облаштовували за грантові гроші Європейського Союзу, а при подачі проєкту для фінансування грантодавці відбирали лише екологічні та енергоощадні проєкти, розповідає представник компанії-розпорядника Сергій Зброх.

"В першу чергу, це робота з системи опалення, яка включає індивідуальну терморегуляцію в кожній кімнаті та встановлення автоматизованого індивідуального теплового пункту. Також ми встановили на даху сонячну електричну станцію, яка, на жаль, не перекриє повністю власні потреби, але забезпечить резервне живлення під час блекаутів", — каже Сергій Зброх.

Замість офісів - смартквартири та сучасні кімнати

У нежитловому приміщенні на вулиці Кам'янецькій для внутрішньо переміщених осіб облаштували тринадцять смартквартир і чотирнадцять кімнат. Директор підрядної організації Ракіф Керімов розповідає: переоблаштовували це офісне приміщення під житло півтора роки.

"Ви б побачили, в якому стані це все було вбитому. Я коли сюди зайшов, чесно, я не думав, що ми за півтора роки все зробимо. Але все поламали, все винесли, були певні незручності, висотними кранами доводилося діставати. При капремонті використовували лише європейські матеріали, тож все зроблене тут відповідає найвищим стандартам", — розповідає Керімов.

Майбутній проєкт - будинки для ВПО

Міський голова Олександр Симчишин каже: житло для понад двох сотень ВПО проблему із забезпеченням житлом переселенців не розв’яже, тому на черзі в місті новий проєкт — з побудови двох багатоповерхівок у мікрорайоні Озерна.

"Проєктно-кошторисна документація готова, її експертний висновок також готовий, тендер оголошений, передкваліфікація відбулась, сподіваємося 24 квітня отримати переможця, який отримає дозвіл на початок будівельних робіт і у кінці травня зможемо починати вже безпосередньо самі будівельні роботи", — каже Симчишин.

За словами міського голови Хмельницького, наразі в місті у черзі на соціальне житло перебуває майже тисяча внутрішньо переміщених осіб.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.