Хмельничани скаржаться на люк колодязя, який провалюється

Люк оглядового колодязя на вулиці Подільській у Хмельницькому провалюється, комунікації іржавіють, бо залиті стічною водою, а ремонтувати його нікому, розповідає місцева жителька Лідія Мулик. За її словами, Хмельницькводоканал зобов’язав самих мешканців мурувати новий колодязь та купувати люк.

Чому так — з'ясовувала команда Суспільне Хмельницький.

Тутешні жителі накрили люк дерев’яними палицями. Провалюється він, розповідає мешканка квартири 130-го будинку Лілія, бо розрахований витримувати менші навантаження. А збільшилися вони, каже, коли рух транспорту цією вулицею зробили двостороннім.

"Був односторонній рух, було тихіше. Зараз дуже багато машин. Коли викупили приміщення під приватний садок і приватну школу, то дуже багато тут людей з'явилось", — сказала Лідія.

Місцеві жителі накрили люк дерев’яними палицями, лютий 2024, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

Над люком оглядового колодязя — калюжа брудної води, яка нікуди не стікає. Місцева жителька Лідія каже: воді просто нема куди діватися, бо зливової каналізації тут немає: "Немає і її тут ніколи й не було. Вода постійно сама по собі отак стікає. Сонце — вона висихає. А так немає де, щоб вода десь дівалася".

Від постійного застою води волого й в її помешканні, каже Лідія: "Постійно стіни мокрі. От ми два роки тому клеїли шпалери, в цьому році знов треба переклеювати. Вони просто відстають від стін, і вода потоком стоїть".

Вода тече до будинку Лідії, лютий 2024, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

З проханням відремонтувати колодязь і люк жителі звернулись в Хмельницькводоканал. Цим жителям Хмельницькводоканал надіслав припис влітку минулого року. В якому, зокрема, написано, що люк в аварійному стані, на балансі підприємства не перебуває, а є власністю абонентів, які мають терміново його відремонтувати, інакше до них вживатимуть заходів.

Вікторія Бадіна понад 20 років мешкала в одній із квартир 130-го будинку з батьками, вони тут живуть досі. Пам'ятає, каже, як водоканал проводив сюди воду: "Будинок був спочатку без водопостачання, була тільки просто вода на вулиці в колонках. Коли ми проводили воду, ми робили врізку в цей колодязь. І для того за проєктом, щоб нам зробили врізку, за це треба було заплатити кошти".

За її словами, кошти мешканці квартир 130-го будинку платили свої за новий колодязь, за врізку в нього та за новий люк. Та, каже, не розуміє, як колодязь і люк можуть бути не на обслуговуванні Водоканалу: "Як тоді нам міняли, він стояв на балансі, ми за все заплатили, а тепер він чомусь припинив бути на їхньому балансі".

На вулиці Подільській у Хмельницькому провалюється люк, його накрили палицями, лютий 2024, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

Начальник водопровідного господарства Олександр Березюк розповів: колодязь — не на балансі підприємства. Він — приватна власність.

"Це приватні особи й в нашої держави є інститут приватної власності, і так, згідно з технічними умовами, це їхній колодязь. Підприємство не може витрачати кошти на ремонти того обладнання чи тих мереж, які не на балансі", — сказав Олександр Березюк.

Працівники водоканалу, розповідає Вікторія, влітку робили обстеження колодязя: "Влітку приходили, подивилися, обстежили, відкачали звідти воду і сказали, що треба поставити новий колодязь, який приблизно вартуватиме 20 тисяч гривень".

З кого стягнути ці 20 тисяч, абоненти не знають, каже Лідія Мулик: "То люк купи, то заплати за те, що вони приїхали подивитись, то почистили, вимагають вісім тисяч. От з мене вимагали вісім тисяч, бо треба почистити колодязь. Я в міську раду зверталася, і вони мені почистили безплатно. А після того, що почистили, ще сто разів дзвонили, що оплатіть, оплатіть, оплатіть. В мене три тисячі пенсії, з чого я буду платити?".

Олександр Березюк каже: "В мене дуже великі сумніви, що чотири квартири в 130-му будинку і 128-й будинок і всі неспроможні? Сумніваюсь в цьому".

Та в разі, якщо жителі нададуть довідки, що вони малозабезпечені й не можуть оплатити ремонт, їм, кажуть на підприємстві, підуть назустріч: "Таке рішення може прийняти або керівник підприємства, або керівництво міста. Звичайно, йдуть назустріч людям. Майже завжди. І знижки можуть дати вказівку зробити, безкоштовно ремонт".

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.