Найстарішому Хмельницькому фонтану понад 90 років. Але як фонтан він уже давно не використовується. Його засипали землею і зробили там клумбу. А от діючий найстаріший фонтан у місті був побудований замість пам’ятника Сталіну. Його містяни знають, як фонтан з жабенятами.
Про це розповідає провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін.
За його словами, до 1930-х років у тодішньому Проскурові фонтанів не будували, адже в місті майже зовсім не було парків.
«У Проскурові до 30-х років минулого століття не було традиції будувати фонтани. І це, в принципі, можна зрозуміти. У 19-му столітті у місті не було ніякової паркової території, де зазвичай будують фонтани. Перший парк, він мав назву міський сад, був урочисто відкритий в 1902 році. Це теперішній сквер імені Т.Г Шевченка», - каже Сергій Єсюнін.
Найстаріший фонтан Хмельницького, каже краєзнавець, знаходиться у парку імені Франка. Він був побудований у 30-х роках ХХ століття.
«Цей фонтан став першим фонтаном Проскурова. Є стара фотографія, датована 1939 роком. На ній можна побачити, що дійсно в центрі парка стоїть фонтан. Але до цього часу від нього збереглася лише чаша, яка зараз використовується , як клумба», - продовжує розповідь Сергій Єсюнін.
А от перший фонтан, який зберігся і діє й понині, побудували у 1956 році на місті пам'ятника Сталіну. Зараз це територія біля “Дитячого світу”.
«На тому місці якраз перехрестя трьох центральних вулиць, тому, можна сказати, це дуже прохідне місце. Не дивно, що колись там стояв пам’ятник Сталіну. І от прямо на місці цього пам’ятника, от така цікава метаморфоза, у 1956 році з’являється фонтан. І не просто фонтан, а фонтан з лелеками та жабенятами», - розповідає краєзнавець.
За його словами, у Хмельницькому також є унікальні фонтани, яким немає аналогів в Україні.
«У дворі будинку на вулиці Кам’янецькій, за ініціативою художників, які жили у тому будинку, побудували фонтан із бароном Мюнхгаузеном. Він цікавий тим, що в Радянському Союзі це був перший пам’ятник барону Мюнхаузену, а в світі –другий, перший є на батьківщині барона Мюнхгаузена у Німеччині. При зведенні цього фонтану-пам’ятника була використана історія, коли барон Мюнхгаузен проскакав на половині коня на полі бою, і побачив, що половини коня немає, лише коли той зупинився попити води. На жаль, цей фонтан так і не став туристичною «родзинкою» Хмельницького і зараз потроху руйнується», - розповідає Сергій Єсюнін.
Читайте також
- Найстаріше дерево Хмельницького росте у мікрорайоні Дубове
- Немає аналогів: у Хмельницькому презентували проєкт "Машина часу"