Перейти до основного змісту

На Хмельниччині цьогоріч втричі побільшало злочинів, пов'язаних з домашнім насильством, – прокуратура

Керівник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник. Фото: Неля Шпулак/Суспільне Хмельницький

У 2023 році на Хмельниччині зареєстровано 323 кримінальних правопорушення, пов’язаних із домашнім насильством. Це втричі більше, ніж минулого року — тоді їх було зареєстровано 197. Узагалі ж за одинадцять місяців цього року до органів поліції області надійшло понад 7 800 заяв і повідомлень про вчинення домашнього насильства. На кривдників було складено понад 5 700 адміністративних протоколів

Про це на брифінгу для журналістів розповів очільник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник.

За його словами, найчастіше через домашнє насильство до поліції звертаються жінки, особливо жительки міст, які обізнаніші з проблемою та менше бояться про неї говорити. А от важкі "домашні" злочини частіше стаються у селах.

"Серед 323 потерпілих у кримінальних провадженнях, які були зареєстровані цьогоріч, 80%, або 255 осіб — це жінки. Також потерпілими визнано 51 чоловіка та 16 дітей. Особливо турбує статистика насилля щодо дітей, бо вона цьогоріч, у порівнянні з минулим роком, зросла на 56%", — каже Олійник.

Найчастіше кримінальні провадження, зі слів очільника прокуратури, реєструють після вбивст, вчинених на побутовому рівні, та нанесення тяжких тілесних ушкоджень. І тут кривдником, каже Олійник, може виступати як чоловік, так і дружина. Старших людей часто кривдять син чи донька, деколи трагічно закінчуються сварки між рідними братами.

Кримінальна відповідальність у вигляді обмеження волі, розповідає очільник обласної прокуратури, може настати не лише через фізичне, але й психологічне насильство.

"Так, жителя села Борщівка Городоцької громади, який протягом пів року ображав нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою рідній матері, засудили до чотирьох місяців арешту. До цього поліцейські склали на чоловіка п'ять адмінпротоколів за домашнє насильство, але вони на його поведінку не вплинули, тож довелося покарати більш жорстко", – каже керівник прокуратури.

З його слів, до домашніх кривдників, окрім притягнення їх до адміністративної відповідальності, застосовують і різні спеціальні заходи, такі як терміновий заборонний припис, обмежувальний припис, з ними проводять профілактичну роботу, деяких направляють на проходження спеціальної програми для кривдників.

"Але не завжди це допомагає, тож якщо особа не виконує вимог приписів або не проходить програму, то її можуть притягнути до кримінальної відповідальності, а саме арештувати на строк до шести місяців або обмежити волю на строк до двох років. У цьому році в нашій області було видано майже 2 160 термінових заборонних приписів та 38 обмежувальних приписів. У той же час до суду скерували 29 обвинувальних актів щодо кривдників, які порушували обмежувальні заходи, десятьох з них засудили до обмеження волі", — каже Олексій Олійник.

Є випадки, зі слів очільника прокуратури області, коли жертви домашнього насильства зрікаються або змінюють свої показання в судовому засіданні.

"Результатом цього є ряд причин, зокрема, бажання не розривати стосунки, страх помсти або через фінансову залежність. Але і в таких випадках прокуратура намагається домогтися покарання кривдника, доводячи зібраними під час досудового розслідування доказами, що насильство таки мало місце. Часто на захист домашніх кривдників дітей стають їхні законні представники. Був випадок, коли мати захищала свого співмешканця, який бив її малолітнього сина. У разі, якщо дії чи інтереси законного представника суперечать інтересам дитини, ювенальні прокурори домагаються його заміни, а дітей у таких випадках часто вилучають з небезпечного родинного середовища", — розповідає керівник обласної прокуратури.

За словами Олексія Олійника, домашнє насильство є тією проблемою, яку не варто замовчувати. Тож у випадках насилля вдома радить звертатися за допомогою у поліцію, до юристів центру надання безоплатної правової допомоги, медиків та шкільних психологів.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

Топ дня

Вибір редакції