Понад дві тисячі хмельничан сьогодні, четвертого квітня, проголосували за перехід релігійної громади Хмельницького Храму Казанської Ікони Божої Матері УПЦ до ПЦУ. Сталося це на зборах біля церкви, де й зібралася громада: ключі від храму уже попередній настоятель не віддав.
Деталі — у матеріалі Суспільного Хмельницький.
Понад дві тисячі хмельничан прийшли та зареєструвалися на збори з приводу переходу релігійної громади Хмельницького Храму Казанської Ікони Божої Матері з української православної церкви до православної церкви України. Валентина Гесаль розповідає, що мешкає в мікрорайоні на іншому кінці міста, та приїхала підтримати громаду.
"Вважала своїм обов'язком сьогодні(ред. 4.04) взяти участь у цьому заході. Я вражена нашими хмельничанами, дуже багато людей зібралося, тому що не місце московському патріархату на нашій українській землі", — сказала Валентина Гесаль.
Антоніна — жителька мікрорайону Гречани, де знаходиться церква. Жінка розповідає, що мешкає поруч із храмом, але на службу Божу ходить до іншої церкви, української.
"Прийшли підтримати. Тому що в нас не повинно бути московської церкви. В мене син воює вже рік. Не за цих московських попів", — говорить Антоніна.
Та каже: чимало з її сусідів проти переходу громади з УПЦ в ПЦУ.
"Обурюються. Звичайно, вони ж незадоволені", — сказала Антоніна.
Незадоволена, що храм буде відтепер український, і парафіянка, яка не називається. Жінка говорить: "Ну нащо мене показувати? Що, було рішення суду? Що, хтось сюди хоч карбованець поклав? Повинно бути вільне віросповідання!".
Усі присутні на зборах проголосували одностайно "за" перехід до ПЦУ. Одностайно обрали й голову парафіяльної ради — Олега Яницького. Він каже: "Тепер уже колишній настоятель храму обіцяв передати ключі від храму, та поки не зробив цього".
Тож перший молебень українською капелани правлять на подвір'ї храму. Капелан православної церкви України Даниїл Тарнавський розповів: "Сьогодні(ред. 04.04) були прийняті історичні рішення, що хмельницької міської ради, що хмельницької обласної ради. І ми дійсно в історичний час проживаємо, коли Україна робить дійсно правильний вибір. Люди не хочуть жити в полоні російської неволі: інформаційного полону, релігійного полону, і я переконаний в тому, що цей процес тільки починається. Я переконаний в тому, що незабаром церквам і єдності з московським патріархатом місця не буде у Хмельницькому".
Обрана комісія парафіяльної ради опечатала храм та всі будівлі на території. Голова парафіяльної ради Олег Яницький сказав: "Зараз головне зберегти майно, щоб вони не повернулися вночі, як злодії, не вивезли, адже це не їхнє. Бо священник розказує, що це він купляв за свої гроші".
Депутат Хмельницької міської ради Віталій Підгайчук розповів, чому саме сьогодні вирішили зібрати збори цієї громади: "В нас інформація з різних джерел: від мешканців і так далі, з підтвердженням того, що сьогодні була вивезена частина майна з оцієї церкви безпосередньо. Були помічені ці люди, вони вивозили автомобілями всі ці речі, якісь певні ходки вони вже встигли зробити. Вони трактують, що це все їхнє, але насправді це є власність уже нової релігійної громади. Можливо, тут теж є якісь певні речі, які їх підставляють під кримінальну відповідальність"
За словами Віталія Підгайчука, оскільки договір про постійне користування земельною ділянкою розірваний, після реєстрації громади в ПЦУ парафіяни матимуть законне право зайти в храм та змінити замки на всіх дверях. А поки на території цілодобово чергуватиме поліція.
Що відомо
- Четвертого квітня, в Хмельницькому відбулись позачергові сесії обласної та міської рад. Рішенням Хмельницької міської ради скасували право Української православної церкви Московського патріархату на користування тринадцятьма земельними ділянками, що є власністю громади. Обласна рада ухвалила рішення про заборону діяльності УПЦ МП на території Хмельниччини. Рішенням щодо скликання позачергових "релігійних" сесій передували події, пов’язані із побиттям військового другого квітня у Свято-Покровському храмі.
- У Хмельницькому четвертого квітня, помічнику священника, який є одним з учасників бійки, яка сталась вранці другого квітня у Свято-Покровському соборі, оголосили про підозру за нанесення легких тілесних ушкоджень колишньому військовому.
- Заяву до поліції третього квітня, написав колишній військовослужбовець 19 окремого стрілецького батальйону Артур Ананьєв з приводу побиття у Хмельницькому Свято-Покровському кафедральному соборі.
- Другого квітня у соцмережах з'явилось відео в описі до якого зазначено, що у Хмельницькому священники УПЦ (МП) у церкві побили військового. У поліції за фактом подій зафіксованих на відео відкрили кримінальне провадження. А патрульна поліція на місці події склала протокол про адміністративне правопорушення.
- У Хмельницькому проголосували за перехід Свято-Покровського кафедрального собору УПЦ (МП) до ПЦУ
- Першу молитва українською ввечері другого квітня звучала в Хмельницькому Свято-Покровському кафедральному соборі у якому ще ранком в неділю проводила богослужіння УПЦ МП. Молебень правив військовий капелан Даниїл Тарнавський.
- 3 квітня 2023 року, відбулося засідання Синоду Української Православної Церкви (МП), під час якого призначили нового керуючого Хмельницькою єпархією архієпископа Віктора Баришівського, який до цього був вікарієм Київської Митрополії.
- У Кам'янці-Подільському четвертого квітня, відбулась сесія міськради. На ній депутати одноголосно прийняли три звернення, зокрема, щодо заборони МП на території України, виходу Кам'янець-Подільської єпархії УПЦ МП зі складу російської православної церкви, припинення договорів оренди чи користування УПЦ (МП) церковними спорудами, що перебувають у державній власності.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.