"Обранці" — це міжрегіональний проєкт Суспільного про діяльність народних депутатів з часу обрання у 2019 році. Редакція Суспільне Хмельницький до участі запросила всіх нардепів-мажоритарників від Хмельниччини. Пропонували кожному на рівних умовах надати відповіді на однакові запитання телефоном або письмово. Інформацію про роботу нардепів підготували на основі відкритих джерел. Для цього проаналізували дані офіційного сайту Верховної Ради України, Центральної виборчої комісії, Єдиний державний реєстр декларацій осіб та звернулися за коментарем до Руху ЧЕСНО. Також команда Суспільного поспілкувалася з жителями громад, які входять до складу округу депутата. Їм поставили однакові запитання, зокрема, чи знають вони депутата та що він зробив для округу. У п’ятій серії проєкту розповімо про народного депутата ВРУ Ігоря Марчука.
ІГОР МАРЧУК: позиція щодо позбавлення мандатів депутатів, відставка міністра та нерухомість у столиці
Ігор Марчук — народний депутат України IX скликання. Входить до складу Фракції політичної партії "Слуга народу". Голова підкомітету з питань взаємодії держави й бізнесу та інвестицій Комітету ВРУ з питань економічного розвитку. Член Тимчасової слідчої комісії ВРУ з питань розслідування можливих порушень законодавства України при здійсненні заходів з оборони держави. Голова Постійної делегації в Парламентському вимірі Центральноєвропейської ініціативи. Член Української частини Асамблеї Верховної Ради України та Сейму Литовської Республіки. Член груп з міжпарламентських зв’язків з Ісландією, Канадою, Королівством Нідерландів, Новою Зеландією, Республікою Коста-Рика, Республікою Сінгапур та зі Сполученими Штатами Америки.
ПЕРЕДВИБОРЧА ПРОГРАМА ІГОРЯ МАРЧУКА ДЛЯ 193 ОКРУГУ (з сайту ЦВК):
- Сприяти створенню вільної економічної зони у Кам'янці-Подільському.
- Створювати умови для відновлення та розвитку міської інфраструктури та інфраструктури районів Кам'янець-Подільського та Новоушицького районів.
- Візьму під власний контроль проведення медичної реформи в закладах охорони здоров’я округу. Медицина має бути доступною для кожного жителя Кам'янець-Подільського та Новоушицького районів.
- Буду добиватися від уряду будівництва нових та ремонту існуючих доріг за принципом прозорості та надійності.
- Забезпечити можливість отримання адміністративних послуг від органів державної влади та їх представників із застосуванням провідних інформаційних технологій.
- Забезпечення можливості безкоштовного доступу до мережі інтернет у будь-якій точці міста.
- Підвищення якості професійної освіти, її розвиток, створення умов з метою забезпечення працевлаштування випускників навчальних закладів, які в свою чергу будуть сприяти розвитку міста, втілення свіжих ідей.
Ми запропонували Ігорю Марчуку в зручному для нього форматі відповісти на однакові для всіх депутатів від Хмельниччини питання: які законодавчі ініціативи ви просуваєте в інтересах виборців вашого округу? Які механізми використовуються, щоб голос вашого округу був почутий у Верховній Раді? Чому ви підтримали/не підтримали законопроєкт щодо закупівлі двох російських ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції? Як ви оцінюєте ефективність закону про мобілізацію, за який голосували/не голосували, чи вважаєте ви доцільними граничні вікові норми мобілізації, зокрема, щодо призову 18-річних і продовження обов’язку для осіб старше 55 років? У визначені в офіційному листі терміни Ігор Марчук відповіді на питання не дав, зазначивши в листі-відповіді наступне:
"Дякую за звернення та зацікавленість в рамках підготовки матеріалів для загальноукраїнського проєкту "Обранці". На жаль, у зв’язку з щільним робочим графіком наразі не маю можливості долучитися до інтерв’ю. Водночас повідомляю, що вся актуальна інформація щодо законодавчих ініціатив та діяльності регулярно висвітлюється на офіційній сторінці у Facebook та на офіційному веб-ресурсі Верховної Ради України".
Лора Підгірна, письменниця:
"Знаю нашого депутата, він від провладної партії. Я, як людина, яка займається наукою, просвітництвом, не чула, щоб він переймався збереженням історичних пам’яток, зокрема Кам’янця-Подільського, чи підтримував обдаровану молодь. Чи виконує передвиборчі обіцянки — не знаю. По допомогу до нього не зверталася. Взагалі, намагаюся у влади нічого не просити, як правило, потім це дуже дорого обходиться. Людина з таким статусом мала б звертати увагу на розвиток міста і збереження історичної спадщини".
ЯК НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ ІГОР МАРЧУК ГОЛОСУВАВ ЗА НИЗКУ ЗАКОНОПРОЄКТІВ (з сайту ВРУ):
- Підтримав законопроєкт № 8371 (20.08.2024 р.) про регулювання діяльності релігійних організацій, зокрема, заборону УПЦ МП.
- Проголосував "за" за законопроєкт № 11392 (11.02.2025 р.) про проєктування та будівництво енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
- Підтримав законопроєкт № 10449 (11.04.2024 р.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.
- Не голосував за поправку № 371 — про негайне відкриття декларацій — законопроєкту № 9534 (05.09.2023 р.) про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану.
РУХ ЧЕСНО ПРО ГУЧНІ СПРАВИ НАРДЕПА
Парламентський аналітик руху ЧЕСНО Віталій Мікула проаналізував у яких гучних справах фігурувало ім’я народного депутата Марчука, які мав законодавчі ініціативи, як вдавалося їх впроваджувати та як проявляв себе в роботі парламенту.
Відвідуваність і голосування
Ігор Марчук був відсутній у 14% випадків під час голосувань у Верховній Раді. Найчастіше — в 47% випадках — голосував "за", найрідше — "проти". "Утримався" 29 разів, 8 — "не голосував".
Ключові голосування
Ігор Марчук підтримав законопроєкт № 5655 (13.12.2022 року) щодо реформування сфери містобудівної діяльності. Ця ініціатива, зі слів Віталія Мікули, декларувалася, як реформування містобудівної сфери, та на практиці надала більше прав забудовникам і зменшила вплив громад на процес забудови.
Нардеп проголосував за виділення 600 млн доларів на закупівлю російських реакторів для добудови Хмельницької АЕС (законопроєкт № 11392 (11.02.2025 р.). Це голосування, каже аналітик, викликає критику через сумнівність такої ініціативи. Законопроєкт швидко з’явився в парламенті й був поставлений на голосування без належного обговорення в сесійній залі. Подібні ініціативи, додає, просувалися і раніше, але не набирали достатньої підтримки. Навколо цього рішення виникали численні запитання щодо наявності корупційних ризиків. Законопроєкт, каже Віталій Мікула, можна було залишити на повторне читання або детальніше обговорити, врахувати зауваження експертів і громадськості, яка виступала проти його ухвалення.
Серед позитивних дій Ігоря Марчука аналітик ЧЕСНО відзначив підписання ним звернення до спікера парламенту щодо позбавлення мандатів депутатів від проросійських партій під час повномасштабного вторгнення.
Це, каже аналітик, була частина ініціативи з очищення парламенту від потенційно лояльних до ворога представників.
Також Марчук проголосував за відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова (5-та сесія, 15.07.2021 року), причетного до скандалів: від справи про "рюкзаки Авакова" до відсутності результатів у розслідуванні низки вбивств.
Законотворчість
33% законопроєктів, автором чи співавтором яких був Марчук, парламент ухвалив. Це — непоганий показник ефективності для народного депутата.
Віктор Годний, військовий:
"Знаю, що такий депутат є. На жаль, через повномасштабне вторгнення вибув із суспільного життя на три роки. За новинами про діяльність депутатів немає можливості стежити. Сама тема в наших колах — токсична, бо це більше стосується політичних сил, а вони, на жаль, по-різному себе поводять. Часто це виглядає як інший світ. Із Ігорем Марчуком за цей час справ особисто не мав".
ДЕКЛАРАЦІЇ
Для порівняння статків Ігоря Марчука до і під час депутатства редакція Суспільного взяла декларації за 2019 і 2024 роки через те, що в Єдиному державному реєстрі декларацій декларації Ігоря Марчука за 2018 рік немає.
У декларації за 2019 рік Ігор Марчук вказав, що має дачний будинок, квартиру, дві земельні ділянки. Крім того, суборендував одну земельну ділянку. У власності його дружини Олени Марчук була квартира.
У декларації за 2024 рік в Ігоря Марчука серед об’єктів нерухомості залишився дачний будинок, квартира, одна земельна ділянка. Його дружині належить дві квартири і три земельні ділянки. Усе нерухоме майно Ігоря та Олени Марчуків розташоване у Києві чи Київській області.
У деклараціях за 2019 і 2024 роки Ігор Марчук зазначив, що має ювелірні вироби, серед яких дві обручки й один браслет. Крім того, вказав два годинники й зброю: карабін і два штуцери. Також в обох деклараціях вказано, що Олені Марчук належать чотири обручки, сережки, ланцюжок з кулоном. Право на це майно було набуте до подання нардепом першої декларації. Крім вищеперерахованого, у декларації за 2024 рік Ігор Марчук вказав ще один карабін.
У декларації за 2019 рік Ігор Марчук зазначив легковий автомобіль "Mercedes-Benz" 2016 року, який орендував у ТОВ "М-ЕНД-С", де є бенефіціарним власником. У декларації за 2024 рік народний депутат вказав легковий автомобіль "Mercedes-Benz" 2019 року, який також орендував у ТОВ "М-ЕНД-С", де продовжує бути бенефіціаром. Крім того, задекларував, що має у власності причіп.
В обох деклараціях нардеп вказав, що має корпоративні права у 14 компаніях, проте передав їх в управління. У декларації за 2019 рік вказано, в Олени Марчук є корпоративні права у 2 фірмах, у декларації за 2024 рік — у 4. У 2019 році нардеп був бенефіціарним власником 18 компаній, у 2024 — 17; у 2019 році його дружина була бенефіціаром 2 фірм, у 2024 році — 4.
У декларації за 2019 рік сума доходів Ігоря Марчука становила 2 мільйони 212 тисяч 371 гривня, за 2024 рік — 3 мільйони 908 тисяч 743 гривні. За 2019 рік Олена Марчук заробила 3 мільйони 455 тисяч 455 гривнів, за 2024 рік — 7 мільйонів 793 тисячі 103 гривні.
У декларації за 2019 рік нардеп вказав, готівкою мав 350 тисяч доларів, 180 тисяч євро, 75 тисяч гривень. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, була 15 тисяч 525 гривень, 1001 євро. У декларації за 2024 рік зазначив, готівкою мав 395 тисяч доларів, 215 тисяч євро, 100 тисяч гривень. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, становила 789 тисяч 466 гривень, 1200 доларів.
У декларації 2019 року вказано, Олена Марчук готівкою мала 130 тисяч доларів, 70 тисяч євро, 25 тисяч гривень. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, була 48 тисяч 144 гривні. У декларації 2024 року готівкою мала 440 тисяч доларів, 225 тисяч євро, 80 тисяч гривень. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, становила 269 тисяч 317 гривень.
Лілія Басюк, медсестра:
"Знаю нашого депутата, і родину його знаю. Пам’ятаю його ще зі шкільних років. Часто з ним зустрічаємося. Наш медзаклад звертався до нього по допомогу і завжди отримував її. Завдяки ньому змогли зберегти наш колектив і медичний центр, за це йому вдячні і персонал, і батьки, і діти. Знаю, що й іншим не відмовляє в допомозі. Не чула, щоб про нього хтось щось погане казав".
Авторки: Інна Ніколаєва, Людмила Коваль
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.