Каховська ГЕС: новий проєкт будівництва не розроблятимуть, поки не доберуться до зруйнованої гідроспоруди — Сирота

. Фото: Каховська міська військова адмінстрація/Telegram

Укргідроенерго розробило перший етап відбудови Каховської ГЕС, в який входить проєктування тимчасової гідроспоруди. Вона необхідна, щоб осушити те місце, де розташована станція, провести експертизу і демонтаж. Тільки тоді спеціалісти зможуть узятися за другий етап — проєктування і власне саме будівництво гідроелектростанції.

Про це в марафоні "Суспільне. Спротив" розповів генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота.

Для чого треба будувати тимчасову гідроспоруду поблизу Каховської ГЕС

За його словами, тимчасова гідроспоруда буде 800 метрів довжиною, 25 метрів висотою, 150 метрів — ширина внизу дамби й 15 метрів — нагорі. Вона має з'єднати правий і лівий берег.

"Це для того, щоб осушити те місце, де знаходилася станція, провести експертизу і провести демонтаж станції після неї. Треба з'ясувати, який підрив був і що відбувалося на цій станції. Все це входить в перший етап проєктування", — розповів Сирота.

Він говорить, що станція відновленню не підлягає, а проєктування нової можна буде розпочати тільки, коли буде пройдений перший етап.

"Після деокупації Херсонщини ми, згідно з постановою Кабміну, маємо протягом року побудувати тимчасові гідроспоруди, зайти на об'єкт провести експертизу і почати демонтаж. Потім вже спроєктувати нову станцію. На все це ми маємо два роки. Далі через два роки ми маємо розпочати будівництво нової станції. Воно триватиме приблизно 5-6 років", — розповів Сирота.

Скільки коштів треба, щоб реалізувати проєкт відбудови Каховської ГЕС

За попередніми підрахунками, каже директор, на реалізацію першого етапу відбудови ГЕС потрібно від 7 до 10 мільярдів гривень.

"Це все залежить від того, яка глибина є внизу. Гребля матиме висоту 25 метрів. Але якщо розмив пішов вниз, там може бути і 35, і 40 метрів. Це, звичайно, додаткові матеріали, металеві конструкції й додаткова ціна. Але проєктне рішення, як потрібно будувати цю тимчасову гідроспоруду, є. Воно не зміниться, просто може змінитися обсяг робіт і тоді, звичайно, ціна може коливатися від 7 з половиною до 10 мільярдів гривень", — каже Сирота.

Що входить до другого етапу проєктування

За словами генерального директора Укргідроенерго, спеціалісти підприємства ще до війни розробили план будівництва Каховської ГЕС 2. Його мали втілити, щоб підсилити потужності першої станції.

"Перша станція мала потужність 343 мегавати й ми планували будувати ще одну станцію на 270 мегаватів. Тому що у першої — мала пропускна спроможність. Перед нею стоїть велика в Запоріжжі станція Дніпро ГЕС, у якої 1500 метрів пропускна спроможність і 1500 мегаватів потужність. Тому нам було потрібно розбудовувати Каховську для того, щоб вона працювала в більш пікові режими", — розповів Сирота.

Тепер, каже Сирота, будуватимуть лише одну станцію, потужністю приблизно від 550 до 650 мегаватів. За його словами її будівництво обійдеться у мільярд сто, мільярд двісті євро.

Херсонщина. Підірвана Каховська ГЕС, 6 червня 2023 року. Фото: Каховська міська тергромада/Facebook

Коли розпочнуть розробку другого етапу

Поки про розробку другого етапу відбудови Каховської ГЕС не йдеться, каже директор Укргідроенерго, бо невідомо що відбувається під греблею, яку підірвали військові РФ.

"Тільки після деокупації, як тільки ми зайдемо і почнемо будувати тимчасові споруди, ми буквально через чотири місяці будемо вже розуміти, що там відбулося, як нам потрібно діяти, і що нам потрібно. Чи вона буде будуватися на цьому місці, чи навпаки — на іншому березі. Ми не розуміємо, підрив якої сили був. Те, що нагорі — ми побачили, що станція зруйнована, а який вибух пішов вниз, ми не знаємо. 16 мільйонів кубометрів води, які пройшли через цей прорив. То могло вимити там незрозуміло яку основу — і десять, і двадцять метрів. І там може бути основа яка не дасть можливості побудувати саме на цьому місці станцію. А може треба буде змістити її вліво. Ми побачимо це", — розповів Сирота.

Херсонщина. Бериславський район. Затоплені будинки в одній з громад району, 10 червня 2023 року Фото: Володимир Літвінов/Telegram

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

На деокупованій території Херсонщини визначили місця для буріння 50 нових свердловин, аби забезпечити місцеве населення питною водою у громадах де відсутнє водопостачання після підриву військами Каховської ГЕС.

Раніше Уряд на засіданні 18 липня затвердив постанову про експериментальний проєкт з початку відбудови Каховської ГЕС, яку підірвали російські військові. Координуватиме проєкт Міністерство економіки, а замовником робіт буде державне "Укргідроенерго".

Також виконувач обов’язків директора департаменту сільського господарства та зрошення Херсонської обласної державної адміністрації Дмитро Юнусов повідомив, що аби провести першочергові заходи та відновити зрошення на правобережжі Херсонщини після підриву російськими військами Каховської ГЕС, необхідно приблизно 100 мільйонів гривень.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.