Перейти до основного змісту

Російські військові вивезли не менше 80% фонду. Як виглядає розграбований Херсонський художній музей

Ексклюзивно
. Херсон, розграбований військами РФ художній музей. Фото: Суспільне Херсон

На сьогодні у Херсонському художньому музеї ім. Шовкуненка порожньо і немає відвідувачів. Працівниця відділу фондів Ганна Скрипка проводить екскурсію знімальній групі Суспільного. Одразу показує найцінніше, приміщення, де зберігались фонди. Нині тут майже порожньо.

За її словами, підрахунки вкраденого росіянами тривають, вже зрозуміло, що це не менше 80 % фондів. До окупації тут зберігалось 14 тисяч експонатів — графіка, живопис, скульптура, твори декоративно - ужиткового мистецтва різних часів і авторів. Грабувати музей окупанти почали 31 жовтня, робили це кілька днів. З головного фондосховища не вивезли тільки великі твори мистецтва, вони просто не пролізли у двері, каже Ганна.

Херсон, одне з розграбованих військами РФ фондосховищ художнього музею. Фото: Суспільне Херсон

Росіяни вивезли з колекції майже всі картини Тетяни Яблонської, Івана Айвазовського, Августа фон Баєра, Михайла Врубеля. Забрали не лише живопис, а й усі скульптури Врубеля.

"Майоліка це відродження гончарства з новими засобами, поливою, окисями металів, дуже цікава технологія. Всі 13 робіт Врубеля, які зберігались у нас в музеї, вивезли росіяни", — каже працівниця відділу фондів і збереження музейних експонатів музею.

З жовтня минулого року музей готувався до великої реставрації за програмою Президента. Всі експонати були спущені на перший поверх. Тому коли музей застала війна та окупація, вони зберігались у декількох фондових приміщеннях.

"В одному з них зберігались твори XVII, XVIII, XVIII, XX століть, різних авторів та жанрів. Українських і західноєвропейських. Була тут і "колекція в колекції", — каже Ганна Скрипник.

Херсон, одне з розграбованих військами РФ фондосховищ художнього музею. Фото: Суспільне Херсон

Також працівниця музею розповіла, що була невеличка колекція в середині великої колекції, фахівця, уродженця, Скадовського Миколи. Тут зберігались роботи одеситів.

Коли картини вивозили, розповідає Ганна Скрипка, працівники здогадувались, що їх повезуть до Криму. Картини нині у сімферопольському Центральному музеї Тавриди.

"Із Криму ми отримали підтвердження, що велика кількість, не можу сказати впевнено вся чи ні, але велика кількість робіт з нашого музею перекочувала, на жаль, до Сімферопольського музею. Вони насипом лежать або стоять в приміщеннях цього музею", — говорить працівниця відділу фондів і збереження музейних експонатів.

Херсон, одне з розграбованих військами РФ фондосховищ художнього музею. Фото: Суспільне Херсон

Херсонські музейники вірять, що обов’язково повернуть викрадені фонди через міжнародні суди. Посприяти цьому пообіцяли і представники ЮНЕСКО, які вже відвідали музей після звільнення Херсона.

Що відомо

  • 23 травня озброєні чоловіки в цивільному завітали до Херсонського художнього музею, які заявили про "інвентаризацію" колекції.
  • 19 липня близько 11 години військові РФ захопили Херсонський художній музей і призначили свою "директорку".
  • 1 листопада російські окупанти пограбували художній музей у Херсоні. 3 листопада поліція почала розслідувати справу, яку відкрили за фактом пограбування військовими РФ цінностей Херсонського художнього музею.
  • 7 листопада, на сторінці у Facebook Херсонського художнього музею, адміністрація виклала пост про те, що картини, викрадені з військовими РФ, "засвітилися" у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі.
  • 22 листопада стало відомо, що російські військові при втечі повністю вкрали виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею, яку збирали понад сто років.
  • Вранці 30 листопада російські війська обстріляли херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка.

Читайте також

301 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Топ дня

Вибір редакції