"Ми повинні повідомити світові, що відчуваємо". Художники з Херсонщини передали свій особистий тригер війни в України

Ексклюзивно
. Фото: команди "Міцелію"

Українські та естонські художники передали мистецькою мовою свій особистий тригер війни в України. 24 травня у місті Тарту (Естонія) відкривається виставка робіт митців двох країн "Päästik / Тригер / Trigger". 38 самобутніх художників із 17 міст та містечок представлятимуть близько 100 робіт живопису, графіки, комп’ютерної ілюстрації, колажу, каліграфії, стріт- та відеоарту. Роботи надіслані в електронному вигляді, будуть надруковані і експонуватимуться у галереї "tARTu pood". Організатором виставки виступила команда фестивалю "Міцелій" з Херсона. Художниця і організаторка виставки розповіла Суспільному передісторію спільного творчого проєкту та про ідею виставки.

Від початку був "Міцелій" - фестиваль сучасного арту. "Ми – ціле. Ми – цілі", як "розшифрував" один з учасників. Як грибниця, команда об’єднувалась і "проростала". Потім був "Міцелій 2.0". Наприкінці січня делегація творчих підприємців поїхала до Естонії.

"Там мені вдалося отримати незабутній досвід, який дуже хотілося б перейняти та реалізувати у нашому рідному місті. Ми відвідали «Shop of tARTu». Це галерея, де нас зустрів неймовірно приємний господар цього простору. Він розповідав про те, як вони виживають у пандемічні часи, організовуючи не просто виставки, але й різного роду колаборації, резиденції, майстер-класи. Їх, як новачків з історією успіху, вже відзначали на різних креативних конкурсах. Повернувшись, ми продовжили будувати плани створення простору для художників у Херсоні", - розповіла організаторка творчих заходів.

Фото: команди "Міцелію"

Був би і третій "Міцелій", до нього вже почали готуватись. Але настало 24 лютого… Від початку війни художники підтримували один одного, як могли. Несподівано прийшла допомога від естонських друзів.

"Такі круті друзі з Естонії, лише після кількох днів зустрічі в рамках проєкту, вирішили зв'язатися з нами і запропонувати свою допомогу. Минуло вже майже 2 місяці, як ми змогли надіслати фінансову допомогу від Тартуського артком'юніті на допомогу українським митцям та підтримку художників. За цей час ми отримали багато заявок, з яких 78 художників отримали підтримку сумою 100 або 50 євро. Це художники з Херсона, Нової Каховки, Чорнобаївки, Київської, Харківської та Миколаївської областей", - сказала художниця.

Фото: команди "Міцелію"

У співпраці з галереєю з Тарту виникла ідея актуальної виставки: запросили художників передати свої особливі моменти й реакції на події війни мовою мистецтва. На конкурс прийшло понад 70 заявок.

"У кожного є свій власний тригер, тому ми повинні повідомити світові, що відчувають люди під час війни. "Trigger" – це про справжні переживання вольових до життя людей. Про ті моменти, які не можна просто забути. Ті самі болючі чи радісні події і думки, які були народжені війною. Вони викарбувались не лише на долі однієї людини – їм приречено стати шрамом на тілі людства. Кожен з представлених митців став свідком злодіяння проти людяності, та прагне поділитись своєю персональною історією через призму особистого світобачення на власній мистецькій мові. Кожна робота насичена хоробрістю та рішучістю поділитись потаємними переживаннями та внутрішнім світом, який перевернула війна. У масштабі Всесвіту такі історії можуть здатись незначними, але вони важливі та, що найголовніше, вони – живі", - сказала організаторка.

Команда херсонського "Міцелію" дякує естонським друзям за можливість "висловити" свій біль у стінах галереї. Це, за словами організаторки, дає віру у силу світла, яку так відчайдушно хоче загасити окупант.

Читайте також:

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber