У "Фельдман екопарку" на Харківщині 16 березня випустили на волю тисячу кажанів виду руда вечірниця, який є одним з найпоширеніших видів в Україні.
Майже всіх кажанів, яких випустили сьогодні і Харкові, знайшли у будівлях Держпрому та ХНУ ім. Каразіна, розповідає координаторка Українського центру реабілітації рукокрилих Альона Шуленко.
"Насправді це ключові будівлі, в яких щороку зимують багато тисяч особливо рудих вечірниць. Тому дуже часто вони можуть потрапляти в якісь пастки, залазити всередину приміщення і там їх уже знаходять, якщо це Каразіна, то там студенти і викладачі знаходять кажанів. Якщо це Держпром, то в Держпромі в кожному під'їзді є наші бокси і вахта, вони нас знають, у них є наші номери телефонів. Тобто, якщо людина в будівлі Держпрому знаходить кажана, то можна принести на вахту, покласти в нашу коробочку і вахта нас уже попередить", — каже Шуленко.
Протягом всього зимового сезону наша команда рятувала кажанів, які опинилися в людських пастках. Це були великі групи кажанів, яких знаходили в обшивках балконів під час ремонту або поодинокі якісь знахідки, але всі вони всю зиму провели в нашому центрі, ми за ними доглядали, тому що взимку всі кажани приречені на загибель, якщо потурбувати їхнє зимове сховище.
Випуск кажанів почали з хвилини мовчання за загиблими в російсько-українській війні.
Окремо згадали волонтерку центру Анастасію Кольвах, яка загинула 1 лютого через влучання РФ по будинку у Полтаві.
За словами Альони, протягом зимового сезону центр реабілітації врятував понад чотири тисячі кажанів з різних міст.
"Заплановані випуски ще в Полтаві, в Дніпрі, в Кривому Розі, в Кам'янському, в Києві, в Рівному, у Львові, у Вінниці і в Чернівцях і можливо ще в деяких містах ми зможемо організуватись. Ми плануємо випустити всіх кажанів, які перебувають в нашому центрі до кінця березня", — каже координаторка.
Всі акції з випуску кажанів публічні, безплатні, зазначає координаторка: "Кожен може прийти і випустити кажана власноруч".
Кажанам, яких знаходять у незадовільному стані, надають додатковий догляд.
"Ми їх посилено відгодовуємо, напуваємо водою, інколи робимо вітамінні ін'єкції для того, щоб їм стало краще і дійсно дуже гарно вони потім почуваються, дуже швидко починають набирати вагу і дуже швидко ідуть на нашу штучну зимівлю, де ми уже потім контролюємо те, як вони зимують", — розповідає Альона Шуленко.
Зимують вони в нас або в вовняних мішечках в холодильниках спеціальних, в яких немає системи осушення повітря, або в спеціальній кімнаті з кліматичним контролем. Якщо це великі групи й вони всі в задовільному стані, то ми їх саджаємо в спеціально обладнані клітки і вони зимують там в цій кімнаті при +5 в середньому і вологості більше ніж 60%.
Юлія Введенська з Малої Данилівки приїхала на випуск кажанів з подругами.
"Дуже цікаво подивитися, як це відбувається. Стикалася з кажанами у приватному секторі, стикалася у місті — як вони страждають від незнань людських. Це велика проблема. Важливо знати, що вони не такі страшні, як здається. Треба знати, як поводитися, якщо знайшли кажана. Якось у метро ми з подругою знайшли кажана, але не було ніяких знань. Після цього почали вже самі цікавитися", — каже відвідувачка.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube