Майже сім тисяч людей долучилися до "Армії відновлення" на Харківщині — це найбільший показник серед областей України. Вони розбирають завали після російських обстрілів, допомагають переселенцям, ремонтують пошкоджене житло та підтримують військових.
Найактивніше допомагають Дергачівській громаді, яка з перших днів повномасштабного вторгнення перебуває під ударами армії РФ. Частина населених пунктів цієї громади пів року була під окупацією у 2022 році.
Як працівники "Армії відновлення" допомагають Дергачам розвиватися попри війну — у матеріалі Суспільне Харків.
"Це — мої Дергачі"
Працівники "Армії відновлення" у Дергачах консервують будинки, пошкоджені ударами російських дронів "Shahed". 57-річний Артур Дідусенко два роки працює у програмі після того, як втратив свою квіткову справу через війну.
"Я тут народився, виріс. Це — мої Дергачі. Треба ж якось допомагати людям. Дуже багато людей виїхали, а тут залишилися одинокі, які теж потребують допомоги", — розповідає він.
Разом із колегами Артур закриває вікна та лагодить дах у будинку місцевої жительки Людмили Мєдвєдєвої. Домівка жінки вже втретє зазнала пошкоджень від російських ударів.
"Для мене це дуже складно, тому що я — вдова з маленькою дитиною. Зарплата мінімальна. Працівники програми на дах залізли, там подекуди пішли тріщини. Тієї ж миті вони все мені заклеїли", — говорить Людмила.
Плетуть сітки та роблять окопні свічки
Крім відновлення житла, у Дергачах плетуть маскувальні сітки та виготовляють окопні свічки. Місцева жителька Вікторія Савченко розповідає, що більшість жінок у "Армії відновлення" втратили роботу через війну.
"Ми всі стояли на обліку в центрі зайнятості, професії у всіх різні. Для нашої громади — це теж підтримка. Хлопці писали нам подяки на нашому прапорі", — каже Вікторія.
"Армія відновлення" у прифронтових громадах
Дергачівська громада розташована на кордоні з Росією. Через обстріли та мінування тут не працюють аграрії, підприємства зруйновані або релоковані. За словами начальника Дергачівської військової адміністрації Вячеслава Задоренка, програма суспільно-корисних робіт допомогла підтримати місцевих жителів.
"Люди — у важкому фінансовому стані. Ця робота дала можливість місцевим зекономити великі гроші. Люди використали їх саме на свої потреби: на опалення, комунальні послуги, лікування тощо", — каже Вячеслав Задоренко.
Ми зараз не можемо поїхати у Козачу Лопань, Проходи, Токарівку, бо росіяни щодня завдають туди масованих ударів. Там гинуть люди.
Через постійні обстріли частину населених пунктів Дергачівської громади відвідувати небезпечно. Зі слів Задоренка, до розташованих трохи далі від кордону з РФ населених пунктів "Армія відновлення" виїжджає майже щодня.
Харківщина — лідер програми
У 2024 році Харківська область стала першою в Україні за кількістю учасників "Армії відновлення". У прифронтових громадах працівники здебільшого розбирають завали та відновлюють домівки, у віддалених від фронту — забезпечують порядок та допомагають переселенцям.
"У нас найбільша кількість направлень на ці роботи — понад 17 тисяч у 2024 році. До них залучили 6600 людей. Потреба на Харківщині є набагато більшою, ніж в інших областях", — розповів директор обласного центру зайнятості Олександр Котуков.
Щодня є влучання, щодня є люди, які приїжджають з прифронтових територій, кожному потрібно допомогти.
За словами Олександра Котукова, 80% учасників програми — жінки, а більшість залучених до робіт — люди, старші за 45 років, які втратили постійну роботу через війну.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube