7 лютого стало відомо, що у Харкові ухвалили рішення ввести систему диференціації тривог. У міськраді повідомили, що вона пройшла всі необхідні випробовування та готова до використання.
Диференційовану систему оголошення тривог спершу впровадили і тестують у двох регіонах України, і якщо її визнають життєздатною, то розширять на решту регіонів, Українському Радіо Харкова розповів директор департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС Віктор Вітовецький.
Що введення диференціації тривог змінить для жителів Харкова, які загрози розрізнятиме система, наскільки реальним є її запровадження у прикордонній Харківщині — читайте і слухайте інтерв'ю.
Далі — пряма мова.
Що для громадян означають роздільні тривоги
Думаю, що доцільність введення такого режиму оповіщення не має викликати сумнівів.
Зупинюся на позитивних моментах: це, безумовно, в цілому зменшує тривалість повітряної тривоги, адже ми не включаємо всю область.
Повітряні сили дають диференційований сигнал, ми його транслюємо в регіони і, відповідно, коли в одному районі загроза, інші райони перебувають, скажімо так, в нормальному стані життєдіяльності без тривоги. А це важливо і для економіки, і для населення. Тут же ж можна зазначити зменшення там негативного психологічного впливу на населення від цих постійних тривог. Ну і, безумовно, економічна складова.
Як саме працює система диференціації тривог
Саме Повітряні сили, як фахівці в сфері загроз, які несуть засоби повітряного нападу, здатні класифікувати відповідні рівні загрози і розповсюдження цієї загрози на певну територію. Тому відправна точка в цьому питанні — це безумовно Повітряні сили.
Але є ще один чинник — це ієрархічно побудована система оповіщення: державний, обласний і місцевий рівні, рівень громад. Якщо хоч одна ланка, скажімо так, буде мати проблеми з передачею сигналу, то, відповідно, вся система під загрозою, розумієте?
Тому дуже важливо, щоб, як ДСНС зараз готова передавати будь-який сигнал на рівень областей, так має бути готова й інша складова. Маю на увазі обласні військові адміністрації і, безумовно, територіальні громади. Тільки в такому випадку ми можемо гарантувати своєчасне якісне оповіщення населення.
Хто відповідає за створення такої системи чи є технічна готовність впровадити її?
На момент виїзду (для огляду — ред.) система в Харкові постійно в експлуатацію ще введена не була, але за ознаками її, — деякі вузли вдалося подивитись, — в принципі, система показує свою працездатність.
Але, я не можу стверджувати, що вона абсолютно готова, здатна і відповідає всім вимогам, оскільки наразі, в умовах курсу країни на дерегуляцію, ДСНС не бере участі в прийманні інформаційно-комунікаційних і інших систем.
Тому, якщо відповідно міська рада приймає її в постійну експлуатацію і декларує її готовність, то це вже буде скоріш за все означати, що така система готова.
Те, що на Харківщині після завершення тривоги з'являється повідомлення про тривоги в окремих громадах, а іноді — в районі, приміром, Куп'янському — це можна назвати диференціацією, чи це просто місцева координація виду загроз?
Такий проєкт з боку Повітряних сил і ДСНС не впроваджувався, така диференціація не є частиною проєкту. Можливо, це ініціатива і спроби на місцевому рівні розв'язати цю проблему.
Які типи озброєння виявляє диференційована система повітряних тривог, а для яких зонування є недоцільним
На яких типах зброї тестували систему?
Тести проводяться на безпілотних літальних апаратах. Я коротко поясню чому.
Наприклад, візьмемо балістичні ракети. Ми знаємо, що коли злітає МІГ, то тривога вмикається на всій території України. Така ситуація викликана тим, що зліт цього виду озброєння, наприклад, від точки пуску до (влучання ракети — ред.) у навіть західних областях держави складає декілька хвилин.
Були спроби зонувати, наприклад, хоча б на дві частини державу, але тут фахівці і колеги з Повітряних сил все ж таки ухвалили рішення відмовитися від такого зонування, оскільки час занадто малий для того, щоб встигнути оповістити людей.
Крилаті ракети мають меншу швидкість, але разом із цим, враховуючи відносно високу швидкість порівняно з БПЛА, і здатність маневрувати, то, знов-таки, наші колеги з Повітряних сил наразі вважають, що зонування при обстрілі крилатими ракетами недоцільно.
Артилерія, РСЗВ — ця загроза відносно неглибоко (може атакувати — ред.) наші території. Це прикордонні території, тому тут нема сенсу взагалі говорити про районування якесь.
Тому один з таких, обґрунтованих логічно варіантів зонування — це якраз загроза БПЛА, яка ми бачимо сьогодні набуває такого вже, вибачте, рутинного, щоденного характеру. Для Харківщини це особливо актуально.
Чи можливо розділяти повітряні загрози для всієї Харківської області, а не лише Харкова
Наприкінці січня обласна військова адміністрація звернулася, наскільки нам відомо, до ДСНС України, з приводу дозволу на використання такого оповіщення. На якій стадії звернення?
Так, ДСНС отримала звернення від Харківської обласної військової адміністрації.
Відповідно, ДСНС своїм листом також наприкінці січня звернулася до командування Повітряних сил ЗСУ щодо взагалі можливості реалізації доведення сигналу повітряної тривоги з диференціацією по тих районах, секторах, які визначила Харківська адміністрація. Наразі ми опрацьовуємо з командуванням цю можливість.
Про диференціацію тривог здебільшого йдеться в контексті саме обласного центру, принаймні це анонсувала міська громада. А якою бачать Збройні сили України цю диференціацію?
Справа тут в декількох чинниках.
Перше — спроможність Повітряних сил надавати диференційовані повідомлення в розрізі відповідних адміністративних одиниць, будь-то район, місто, громада або інші групи районів, групи громад. Тобто це залежить від того, чи можуть Повітряні сили класифікувати, вчасно спрогнозувати і надати такий сигнал про небезпеку в тих чи інших районах або там групах адміністративних одиниць.
Другий важливий чинник — це спроможність обласної військової адміністрації цей сигнал прийняти, і, відповідно, транслювати на нижчі адмінодиниці. Наразі ми маємо лист від Харківської обласної військової адміністрації, де вони запропонували власне бачення по диференціації, яке складає, власне, районне зонування.
Тому наразі ми вивчаємо саме таку можливість, але якщо Повітряні сили будуть здатні надавати інформацію про місто Харків, безумовно, будемо розглядати таку можливість з урахуванням того, чи зможе адміністрація області, як територіальна система оповіщення, цей сигнал правильно транслювати на рівень харківської громади.
Тобто, у цьому зверненні йдеться не про поділ на громади, міста чи інші населені пункти, а саме на райони?
Наразі так.
Що відомо про диференційовану систему оголошення тривог на Харківщині
Диференційована система оголошення тривог — це система, що вмикатиметься тільки у випадку небезпеки безпосередньо для Харкова, а не для всієї області.
Це дозволить зменшити кількість тривог у місті та створити комфортніші умови для роботи бізнесу, зокрема, торгових центрів, банків та інших установ. Вона має кілька джерел живлення, забезпечена резервними каналами зв'язку та обладнана голосовими повідомленнями, які дають змогу конкретизувати тип загрози для міста.
4 грудня 2024 року її протестували. Нова система сповіщення має опцію повідомляти про тип загрози, загалом записали 16 попереджень — про КАБи, ракети, "Шахеди" тощо.
Сигнал нової тривоги триває три хвилини, і потім іде мовленнєве оповіщення — з якої причини ввімкнено тривогу.
Переможцем тендеру з монтажу системи було Товариство з обмеженою відповідальністю "АСТЕЛ-ПРОЕКТ".
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube