Перейти до основного змісту

Безоплатне лікування безпліддя: чи працює програма на Харківщині та куди звертатися

Знімок УЗД. Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології/Facebook

Харківський "Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології" — єдиний медичний заклад, не тільки на Харківщині, а й в усьому північному регіоні, який отримав медичний пакет на лікування безпліддя шляхом штучного запліднення. Участь в державній програмі можуть взяти жінки віком до 40 років. Всі обстеження та процедури безплатні, а протокол лікування триває близько півтора місяця

Про запровадження програми в етері Українського Радіо Харкова розповіла медична директорка державного некомерційного підприємства "Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології МОЗ України" Наталія Ганжа.

За її словами, державна програма в медичному закладі працює з липня 2024 року.

"У Харківські, Полтавській, Сумській, Донецькій та Луганській областях жоден заклад не контрактувався за цим пакетом. Для того, щоб контрактуватися, необхідно відповідати умовам: мати обладнання, відповідних спеціалістів, досвід. Наш заклад мав таку можливість", — говорить Наталія Ганжа.

Палата в "Українському медичному центрі акушерства, гінекології та репродуктології". Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології/Facebook

Як проходить лікування безпліддя методом "запліднення іn vitro"

За словами директорки медичного центру, "запліднення іn vitro" — це екстракорпоральне запліднення, тобто поза межами організму.

"Діти, зачаті в такий спосіб, нічим не відрізняються від інших дітей. Просто зустріч яйцеклітини та сперматозоїду відбувається не в маточній трубі, а в спеціальних медичних пристроях. До третього-п'ятого дня ембріони розвиваються в спеціальних інкубаторах, потім потрапляють до організму й розвиваються, так само як зазвичай це відбувається", — розповіла медикиня.

Працівниці "Українського медичного центру акушерства, гінекології та репродуктології". Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології/Facebook

Хто може взяти участь в державній програмі з безоплатного лікування безпліддя

З липня 2024 року вже близько 100 пар не тільки з Харківщини, а й з Сумської, Полтавської областей, розпочали лікування за допомогою пакету, розповіла директорка медичного закладу. Протокол лікування безпліддя займає близько півтора місяця.

Приблизно 80% пар — саме з Харківської області. Але черги, як такої, немає. Згідно зі специфікацією цього пакету, в закладі створений мультидисциплінарний консиліум, який проводить відбір подружніх пар на цю програму. Покажчики значно розширені — сюди входить і жіноче безпліддя за різними факторами, і чоловіче безпліддя.

За словами Наталії Ганжи, участь у програмі безплатна, але вік пацієнтки на момент звернення не має перевищувати 40 років.

"Пари можуть звертатися безпосередньо до "Українського медичного центру акушерства, гінекології та репродуктології" в будь-який день та час, або звертатися до своїх сімейних лікарів, лікарів акушерів-гінекологів і вони направлятимуть до нас. Є певний перелік обстежень як для чоловіка, так і для жінки й після цього збирається консиліум, який затверджує участь пари в проєкті. Протокол лікування безпліддя займає близько півтора місяця", — зазначила медикиня.

Станом на грудень 2024 року 35% пар, які звернулися до центру, вже мають позитивний результат лікування, розповіла Наталія Ганжа.

Новонароджена дитина в "Українському медичному центрі акушерства, гінекології та репродуктології", Харків. Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології/Facebook

Консервування та зберігання біоматеріалів

В "Українському медичному центрі акушерства, гінекології та репродуктології МОЗ України" є кріосховище, де зберігаються біоматеріали пацієнтів. На початку повномасштабного вторгнення там було близько п'яти тисяч ембріонів, зазначила Наталія Ганжа.

У нас були пацієнти, яким ми 24 лютого 2022 року мали підсаджувати ембріони. У нас було облаштовано сучасне бомбосховище і ми вирішили з пацієнтами продовжувати підсаджувати ці ембріони.

Як відбувається фінансування державної програми з безплатного лікування безпліддя

Для реалізації програми в Україні було виділено 1,8 млрд гривень, розповіла директорка медичного центру.

За її словами, кошти на реалізацію програми виділяє НСЗУ. Кожен місяць в електронну систему надходить звіт щодо наданих послуг і після цього медичний заклад отримує гроші.

"Для пацієнтів програма безплатна, все входить у вартість цього пакету: ліки, витратні матеріали, перебування в стаціонарі в разі необхідності. У нас є гінекологічне відділення, стаціонар, і пацієнтки з інших міст або з Харківської області перебувають. Харчування, перебування також входять у вартість цього пакету, який оплачується НСЗУ. Пацієнти нічого не доплачують", — зазначила Наталія Ганжа.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції