Перейти до основного змісту

Закриття пологового відділення у Валківській лікарні: коментар директора медичного закладу

Ексклюзивно
Мати з немовлям. Харківський обласний клінічний перинатальний центр/Facebook

У Валківській центральній районній лікарні закривають пологове відділення з 1 січня 2025 року. Найближчі населені пункти, де залишаються пологові відділення і куди будуть вимушені їхати жительки громади, — Харків, Богодухів, Берестин та Полтава.

Про це в етері Українського Радіо Харкова розповів директор лікарні Артем Ковальов.

Які причини закриття пологового відділення, чому якість надання медичної допомоги зростає з кількістю пологів, що буде з персоналом та як змінилася статистика народжуваності та абортів з початку повномасштабної війни — читайте в інтерв'ю директора медичного закладу.

Далі — пряма мова.

Чому закривається пологове відділення?

На це є важливі, глобальні причини. Перша й основна причина — ми ж усі за безпеку вагітних, породіль та немовлят. І саме якість надання медичної допомоги й кількість убезпечує породіль і немовлят. Як мова може йти про безпечні пологи, коли цих пологів дуже мало? Наприклад, Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує мати в закладі як мінімум 400 пологів, і тоді цей заклад рахується безпечним.

Це протягом якого часу?

За один рік — 400 пологів. Це така золота норма. Тепер перейдімо до наших реалій, про наш заклад. Щороку кількість пологів у нас зменшується і зменшується. У цьому році ми плануємо вийти десь на число 110 за рік. Тобто одні пологи на три дні.

А як пов'язана кількість пологів на рік і безпека?

У нас працює, наприклад, чотири акушерки, тобто за графіком — одна доба через три. І якщо, наприклад, одні пологи за три дні, умовно, то одна акушерка прийняла пологи, а ще дві їх не приймають. І тому їхня кваліфікація з часом просто втрачається.

Тобто медикам, щоб цим займатися, потрібна постійна практика?

Звісно, це значно зменшує кількість усіляких ускладнень. Для прикладу я наведу вам нашу останню статистику, взяту з офіційного розшифрування Національної служби здоров'я України за 15 днів листопада. У нас пологів було троє. Усього-на-всього.

Обстеження вагітної. Харківський обласний клінічний перинатальний центр/Facebook

А раніше — для порівняння — були кращі часи? Якщо так, то наскільки?

Один з найкращих років у нас був 2022, як це не дивно. Тому що дуже багато вагітних приїхали до нас із Харкова й народжували вже в нас. Тоді показник у нас був трошки вищим. Але якщо брати саме населення нашої громади, то, наприклад, за минулий рік було 120 пологів, і з нашої громади породіль було всього 60, а ще 60 — це жителі інших громад, які просто до нас приїжджали.

Тобто не переселенці навіть?

Так-так. Ми останні, мабуть, років 15 обслуговували не тільки нашу громаду.

А можливо був сенс просто рекламувати: "Приїжджайте до нас, народжуйте, тут відносно більш безпечно, ніж у вас"? Чи так не буде забезпеченої логістики?

Усе це було, за останні три роки все це було. Розповсюджували інформацію серед вагітних, мовляв, приїжджайте: у нас є й окремі палати, і дуже гарні умови, і спеціалісти, зокрема з Харкова. Але, як бачите, на статистику це не суттєво вплинуло. І плюс є такий важливий фактор, як Національна служба здоров'я, яка з наступного року розпочинає селективне контрактування, за окремими пакетами, в тому числі за пакетом "пологи". Є певні критерії, вони прописані у вимогах до контрактування. Будь-хто може прочитати їх. І там написано основні речі, по-перше, про кількість пологів за рік. Є розрахунковий період, який вони беруть — це пів року — і за цей період потрібно було мати, якщо я не помиляюсь, десь 85 чи 90 пологів. У нас такої цифри, звісно ж, нема.

І плюс ключовий фактор — це кесарів розтин. Його кількість не повинна перевищувати 20% від загальної кількості пологів, а в нас цього року, на жаль, 30%. Хоча в минулому було 15%.

А про що свідчить те, що частіше застосовується кесарів розтин?

Мабуть, свідчить про те, що трошечки-трошечки втрачається кваліфікація, бо всі ці породіллі повинні були б робити цей кесарів розтин як мінімум у перинатальному центрі, тобто на рівень вище, ніж у нас.

У зовсім крайньому випадку — у нас. Якщо не встигають довести чи ще у якихось випадках. І я добре розумію жителів нашої громади, бо не всім хочеться їхати народжувати в Харків народжувати, тому що там не досить безпечно.

Пологи. Харківський обласний клінічний перинатальний центр/Facebook

Це найближче місто чи десь є інші варіанти?

Ця ситуація ж не поодинока. Зараз це відбувається по всій країні, і в Харківській області ми не єдині, у кого закривається пологове відділення. І ще є районні лікарні, і в самому місті Харкові залишиться через це три пологових на ціле місто. Харків за кілометражем, мабуть, найближчий, але за такий самий час, як доїхати до Харкова, можна доїхати до тієї самої Полтави. Зараз з реформою медицини немає значення, до якої лікарні ви будете звертатись. Усюди приймуть, у цьому проблем немає. Немає прив'язки до місця проживання.

Тобто найближчі точки — це Харків або Полтава?

Є ще Богодухів, Берестин. Кожен вибирає будь-який, який захоче. Багато наших жительок і під час війни, і до повномасштабної війни народжували в Харкові, дуже багато.

Рішення про закриття відділення чиє — керівництва громади, ваше як очільника медзакладу чи більше є просто виконанням вимог Національної служби здоров'я України?

Це все, мабуть, вкупі. Це все обговорювалось не один раз — і на рівні області, і на рівні нашої громади. Але ж остаточний підпис ставиться мій, тому вся відповідальність, звісно, на мені.

Чи могла б місцева влада підтримати ваше пологове відділення?

Ця можливість реально існує. Останніми роками місцева влада завжди нам допомагала. Але ж, дивіться, якщо ми не будемо мати договору з Національною службою здоров'я на наступний рік — а ми не будемо мати його, якщо не виконаємо вимоги — то наш заклад буде виключений з так званого маршруту пацієнта, який розробляється на кожну область. Тобто екстрена меддопомога не буде мати право завозити породіль до нас у лікарню. Це тільки ті зможуть звернутися, які за самозверненням. Тому навіть якби теоретично нас додатково профінансували з місцевого бюджету, то передбачена кількість породіль на наступний рік була б у кращому разі 50. Це вже дуже небезпечно, дуже.

Немовля. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Гінекологічне відділення у вас залишається?

Звісно, бо гінекологія — це ж не про пологи, а це про якісь критичні й планові стани в жіночій статевій системі. Тому гінекологія, звісно, залишається. Жіночі кровотечі ж нікуди не подінуться, вони будуть завжди. І таким жінкам треба надавати допомогу і вдень, і вночі. Тому гінекологія лишається цілодобово. І в тому числі якщо буде така ситуація, що породіллю, у якої кровотеча, привезуть сюди, то їй нададуть необхідну допомогу. Ще хочу зауважити, що в нас залишається служба жіночої консультації, тобто повне ведення вагітних до моменту пологів нікуди не дівається, усі послуги будуть надаватися в повному обсязі.

Чи буде інформаційна кампанія, щоб люди розуміли вашу позицію? Оскільки перша реакція, і, мабуть, це природно, коли в громаді щось закривається, то громада спочатку обурюється.

Це все зрозуміло, ми до цього готові. Ще хочу сказати, що закриття пологового відділення в цьому випадку не означає тотальну ліквідацію. Що ми зробили? У нас під скорочення попали буквально дві людини, а решта, які працювали у відділенні, будуть залучені до роботи в інших відділеннях.

А це скільки людей?

Десь 20. Це лікарі, медсестри й санітарки. Тобто більшість із них залишаються тут у лікарні. І саме відділення, у якому все це відбувалося, на найближчий рік буде законсервоване. Тобто я не збираюсь наразі когось туди переводити, перепрофілювати. Скажімо так, ми консервуємо акушерську службу десь на рік.

Чоловік тримає дитину. Getty Images

Абортів стало більше?

Кількість їх збільшилася з початку повномасштабної війни, і не зменшується, на жаль.

Про фінансування вашого медзакладу. Як воно змінилось? На краще, на гірше, оптимізувалося? Чи відчуваєте брак чогось?

Я трішки повернуся назад. Може, пам'ятаєте події 2021 року, перекриття траси Київ — Харків, бо були значні затримки з виплатою заробітної плати. Після всіх тих подій місцева влада профінансувала нам видачу заробітної плати. Пройшла зміна керівництва лікарні, і ми потрошку стали заробляти. Було дуже важко "розгойдатися", вийти на необхідний рівень фінансування. Урешті-решт ми навіть в умовах війни вийшли на цей рівень. Найкращий показник у нас був у 2023 році. Що можу сказати про зараз? Зараз ми йдемо з чіткою динамікою на покращення, але є проблеми з фінансуванням через брак коштів у державі. Тому Національна служба здоров'я для всіх закладів зараз дуже часто використовує так звані понижувальні коефіцієнти. І для прикладу: з жовтня нам майже на 70% скоротили оплату за амбулаторним пакетом. Це дуже значні суми, дуже. Але все одно на заробітну плату нам вистачає.

А вчасно виплачується зарплата?

Так, затримок у нас уже немає, з 2022 року немає.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції