Перейти до основного змісту

Мультиспектральні камери та штучний інтелект: на Харківщині тестують нові дрони для розмінування

Нові дрони для розмінування тестують на Харківщині чотири українські виробники: вони виявляють з висоти не лише металеві снаряди, а й пластикові міни, а штучний інтелект складає мапи замінування. Харківська область — найбільш замінована в Україні, забрудненими тут вважаються 40% території, і нові технології мають прискорити процес розмінування.

Про це розказала представниця Міністерства економіки України Катерина Дрозд.

Ми сьогодні демонструємо чотири саме українські технології, три з яких вже сталі гравці на ринку, тобто вони від початку повномасштабного вторгнення почали працювати над розробками, вони удосконалюються, ми постійно з ними проводимо тестування на тестових полігонах, в реальних умовах.

Як працюють дрони для розмінування

Серед тих, хто тестує дрони для розмінування — представник компанії-виробника Postup Євген Поляченко. Система, яку він тестує, призначена для дистанційного виявлення мін та нерозірваних боєприпасів. Такий дрон може виявляти металеві та пластикові міни та снаряди не лише на поверхні, але і під землею, говорить Поляченко.

"Система показала себе досить ефективною, тому що ми виявили протипіхотний пояс ОЗМ-72 — це осколкові протипіхотні міни, а також візуалкою виявили протитанкові міни, протитранспортні міни ТМ-62 П3 — пластикові. Тобто магнітка їх не побачила, а візуальний метод їх побачив. Розмір дрона в діаметрі — понад 2 метри, вантажність — близько 30 кілограмів", — говорить Євген Поляченко.

Євген Поляченко, представник компанії-виробника Postup. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Разом з Поляченком свої розробки саперам-надзвичайникам демонструють ще три українські виробники.

"Це СТ1, дистанційний дрон-міношукач. Основна особливість, що цей дрон зроблений в Україні, тобто ми не використовуємо наявні платформи типу DJI або інших. Дрон спроєктований і побудований нами з нуля. Ми використовуємо два сенсори, по суті ті самі сенсори, що використовують сапери по всьому світі — очі для виявлення мін на поверхні ґрунту, і металошукач для виявлення мін під поверхнею ґрунту. Ці два сенсори ми інтегрували на дрон і по суті намагаємось досягнути тих самих результатів, яких може досягнути людина, але без людини, тобто це безпечніше і швидше", — розказує засновник і керівник компанії Ailand Systems Дмитро Тітов.

Дмитро Тітов, засновник і керівник компанії Ailand Systems. Суспільне Харків/Валерія Ємець

За його словами, ринкова ціна дрона — 14 000 доларів.

"Є кілька варіантів використання, найпоширеніший — це так зване нетехнічне обстеження, коли є велика площина і невідомий ступінь її забруднення. Під'їжджає група нетехнічного обстеження і на планшеті чи на комп'ютері задають полігон для сканування в зручному інтерфейсі — це як працювати з google maps. Кнопка «старт», дрон злітає, швидко сканує полігон — ми можемо сканувати гектар за годину — і всі знахідки наносяться на карту в реальному часі", — говорить Тітов.

На Харківщині тестують нові дрони для розмінування, листопад 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Як дрони можуть допомогти саперам у роботі

Камери дрона сканують заміновану ділянку у різних спектрах, а штучний інтелект складає її мапу — така технологія нова для саперів Держслужби з надзвичайних ситуацій Харківщини, говорить її представник Ігор Овчарук.

"Це не тільки для ДСНС буде легше, буде, мабуть, для всіх операторів, об'єм території, який зможе охопити дрон, він набагато більший, ніж те, що буде йти сапер вручну — це набагато краще", — пояснює Овчарук.

З початку повномасштабної війни на Харківщині загинули вісім саперів Держслужби з надзвичайних ситуацій, говорить Ігор Овчарук. За його словами, нові технології не тільки пришвидшать процес розмінування, але і зроблять його безпечнішим.

Замінованість на Харківщині через війну

Нині ці дрони тестують, щоб почати використовувати їх на замінованих територіях, говорить представниця Міністерства економіки Катерина Дрозд. За її словами, за рік на Харківщині розмінували 20 000 гектарів землі — потенційно небезпечними залишаються понад півтора мільйона гектарів.

"Якщо ми говоримо про Харківщину, то з початку року було повернуто 20 000 гектарів землі. І це насправді дуже непоганий показник, враховуючи, що Харківська область зараз найбільш замінована область в Україні. Зараз найкращий показник — це 75% детекції вибухонебезпечних предметів на землі й під землею. Гуманітарне розмінування — це, в першу чергу, людське життя, тому нам потрібно досягти показника 100%", — сказала посадовиця Катерина Дрозд.

Залишки боєприпасу. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Начальник загону Міжрегіонального Центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування Ігор Овчарук, каже, що за цей рік територія в плані розмінування збільшилася завдяки більшій присутності піротехнічних розрахунків та завдяки збільшенню машин механізованого розмінування на території області.

"У нас в області зараз працювало 15 машин механізованого розмінування, які допомогли відновити в першу чергу критичну інфраструктуру — підняти лінії ЛЕП, якими можна було подавати живлення до тих чи інших населених пунктів, також газо- та водозабезпечення. На даний час на території Харківської області працює 220 саперів від ДСНС", — сказав Овчарук.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції