Удвічі у порівнянні з літом зросли ціни на яйця на Харківщині. Станом на середину листопада у супермаркетах та на ринках Харкова десяток яєць коштує від 55 гривень.
Таке здорожчання — сезонне, говорить заступниця директора обласного департаменту агропромислового розвитку Олена Козлітіна. Коли вартість яєць почне знижуватися, читайте у матеріалі Суспільне Харків.
Чи купують яйця на ринку у Харкові після їхнього здорожчання?
На ринку на півночі Харкова за десяток яєць продавці просять від 55 до 80 гривень. Ціни почали зростати кілька тижнів тому, каже продавчиня Наталія Воловик, але попит серед покупців не падає.
Близько 200 гривень витратила на яйця місцева жителька Зоя Семенченко.
"Я їм яйце щодня обов’язково. Коли хтось приходить, то теж стараюся зробити щось із яєчком. Ви знаєте, я думаю, яйця — це дуже важливий продукт, і скільки б вони не коштували, я їх купувати буду", — говорить Зоя Семенченко.
На купівлі яєць цієї осені почала економити жителька Салтівки Анжела Таєм.
"Раніше старалася частіше, а оскільки ціни зараз злетіли, немає можливості. Дуже обурює, тому що кілограм курки коштує майже стільки ж, як 10 яєць — це дуже б’є по кишені, як мінімум", — каже Анжела Таєм.
"Везуть яйце — Полтава, Суми, місцева харківська фабрика. Попит не змінився. Люди, як брали яйця, так і беруть, тому це один із головних харчових продуктів. Без нього нікуди", — говорить продавчиня Тетяна Никифоренко.
Дефіциту яєць на Харківщині немає, а ціна на них росте через сезонність
У Харкові та області продають яйця як місцевих виробників, так і з інших регіонів України — дефіциту продукції немає, розповідає заступниця директора обласного департаменту агропромислового розвитку Олена Козлітіна.
Каже, це сезонне здорожчання, яке відбувається щороку.
"На початок поточного року ціна складала 50 гривень за десяток. Остання ціна, яку ми бачимо цього тижня — 63 гривні за десяток. Можна сказати, що відбувся зріст на 26% у порівнянні до 1 січня поточного року. Таке зростання цін, в принципі, є сезонним", — говорить посадовиця.
Причини, чому яйця стали дорогими
Причин зростання вартості яєць — декілька, розповідає директор дослідної станції птахівництва, яка працює на Харківщині, Олег Катеринич.
Через похолодання зменшилася кількість яєць, яку виробляють малі фермерські господарства — цю нішу нині заповнюють великі птахофабрики. Також подорожчали енергоносії та корми, каже Катеринич.
"Для населення дуже чітко виражена сезонність виробництва харчових яєць. Люди навесні купують молодняк, вирощують курей, щоб до 1 грудня, 1 січня з’явилося перше яйце. На даний час у населення яйця харчового майже немає, тому виникає такий вакуум. З іншого боку спеціалізовані господарства заповнюють цей вакуум", — пояснює директор дослідної станції птахівництва.
"Які фактори загальні є, які впливають, на жаль, на значне зростання. Перше — значне зростання кормових інгредієнтів, з яких ми виготовляємо корм. Зернові: кукурудза, пшениця, ячмінь — вартість зросла майже на 50%. Друге — здорожчання електроенергії. Галузь птахівництва, й особливо, галузь виробництва харчових яєць дуже енергозалежна. Тут обов'язково на добу треба, щоб світло горіло 14-15 годин", — говорить Олег Катеринич.
За словами Катеринича, яйця подешевшають у січні, коли зросте продуктивність курей та знизиться попит після різдвяно-новорічних свят. Наскільки впадуть ціни — залежатиме від ситуації в енергосистемі та вартості зерна.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube